Ruce a hlava

Na ruce a hlavu často zapomínáme, přitom těmito částmi těla uniká obrovské množství tepla. Rukavice natáhneme asi opravdu až v zimě, kdy teplota spadne k 5°C a méně. Na čepici nebo čelenku ale už je nejvyšší čas. Výběr je velký a je třeba dbát na to, aby vám čelenka či čepice seděly, nebyly malé ani velké, zakrývaly uši, ale i dutiny (čelo). I zde platí, že by měly být vyrobeny z funkčního materiálu, aby vás po chvíli běhu nestudily na hlavě, což by bylo ještě horší, než nemít čepici žádnou. Skvělá „vychytávka“ pro děvčata je čepice s otvorem na culík – nemusíte tak bohatou kštici složitě cpát pod čepici.

Nohy

„To chce klid a nohy v teple“ při běhu platí dvojnásob. Na co ale občas zapomínáme, jsou achilovky. I ty by měly být v zimě kryté a pěkně v teple. Když občas vidím běžce, který má sice dlouhé kalhoty, ale k tomu kotníčkové ponožky, úplně slyším, jak jeho achilovky volají o pomoc. Ponožky, které nosíte v létě, by se měly lišit od těch, které si obujete na zimu. Zimní ponožky by měly být vyšší, teplejší a měly by odvádět pot stejně jako spodní funkční vrstva, kterou máte na těle. Pokud máte nějakou tašku nebo batoh s věcmi na běhání, kterou máte vždy po ruce (protože jeden nikdy neví, kdy bude příležitost jít si zaběhat), mějte v ní vždy jeden pár náhradních ponožek. Já už mnohokrát takovýto pár ponožek cenila nad zlato. Velmi užitečné je mít i jeden pár bot, který bude odolný proti promoknutí. Při podzimním dešti uvítáte, že se nemusíte bát, kam šlapete a jestli to náhodou není do louže. Boty vhodné na sníh jsou kapitola sama pro sebe.

Na co běžci občas zapomínají

Jak už jsem zmínila výše, někdy zapomínáme patřičně obalit ruce, hlavu, krk a achilovky, což může vést k nepříjemným problémům. Důležité je ale mít v teple i bedra (jejich prochladnutí může vést k zánětu sedacího nervu, který je vleklý a hodně nepříjemný), kolena, a pokud opravdu mrzne, i dutiny (asi jste viděli biatlonisty v televizi, jak mají pěkně otejpované obličeje).

Doufám, že těchto pár rad vám zpříjemní podzimní a zimní běhání. Tak ať to běhá!!!