Atomic přišel s technologií Skintec již v roce 2011, aby přinesl lyžařům pocit z dokonale navoskované lyže bez nutnosti trávit hodiny s žehličkou a škrabkou v ruce. Po deseti letech testování vyvinul lyži, která byla mílovým posunem oproti prvním lyžím s mohérovou komorou ze sedmdesátých a osmdesátých let. Tyto lyže měly dva podstatné problémy: Málo klouzaly a mohérová komora často namrzala. Atomic musel udělat dvě věci, aby zmíněné problémy vyřešil. Za prvé, vývojáři použili mohér ze švýcarských tuleních pásů Kohla. Tyto pásy používají syntetické vlákno na bázi teflonu, které zabraňuje problémům s námrazou. Poskytuje navíc mnohem lepší skluz bez ztráty přilnavosti.


Druhým krokem bylo vytvoření speciální konstrukce lyže, která by nabídla flexi odladěnou výhradně pro Skintec. Oproti klasickým lyžím je Skintec vybaven symetrickým camberem a odrazová plocha je tak po celou dobu skluzu nad sněhem. Jinými slovy vás pásy při skluzu nijak nebrzdí. Lyže je dále vybavena elastickou vložkou, která ulehčuje prošlápnutí odrazové plochy a vylepšuje odraz. Atomic začal s testováním nové technologie v roce 2002 na Olympijských hrách v Salt Lake City. Žádná jiná lyže neprošla tak dlouhým testováním předtím, než byla dána k dispozici veřejnosti. S pomocí elitních závodníků se Atomicu podařilo vyvinout průběh tuhosti lyže tak, aby odstranil všechny někdejší nešvary běžeckých lyží se segmenty z tuleních pásů. Redster Skintec se od roku 2011 dále technologicky posunul a oblíbili si ho jak hobíci, tak závodníci.


Atomic PRO SKINTEC


Technologie Skintec se v minulých letech rozrostla napříč celou produktovou řadou. Závodníci mají Redster Skintec, výkonnostní běžkaři Sport Pro Skintec, které jsou k dispozici i v dámské verzi. Ti, kteří užívají běžky hlavně jako nástroj k udržení kondice, se mohou spolehnout na Pro Skintec. Pro rok 2016/17 se Atomic rozhodl zařadit i juniorský model Redster Skintec Jr, model pro mladé závodníky mimo jiné s nejrychlejší skluznicí. Na opačném spektru přichází zase model pro rekreační lyžaře a turisty. Motion Skintec nabízí vedle výhod s nemazáním lyží i vyšší stabilitu a všechny ostatní specifické požadavky lyžařů turistů. Ve verzi xstiff (vyšší tuhost) a délce 204 cm je připraven i pro ty nejtěžší lyžaře.


Atomic REDSTER SKINTEC HARD


Důvod, proč je bezvosková technologie Skintec tak populární, je velmi prozaický. Lyžařům odpadá veškerá příprava. Stačí ráno naskočit do stopy a pustit se do tréninku. Skintec je navíc velmi univerzální. Odrazová plocha je vyrobena z mohéru, který poskytuje silné držení při odrazu a výjimečný skluz. Skintec moduly lze bez problému vyměnit. Silně použitý či poškozený modul tak neznamená nutnost výměny lyže. Závodní lyže Redster Skintec nabízí dvě různé varianty: širší modul pro silnější odraz a užší pro lepší skluz. Zbylé dva modely Skintec pak mají jen jeden vyměnitelný pás.

Bezvosková technologie není již zdaleka výsadou pouze hobíků, kteří nechtějí ztrácet čas přípravou lyží. I zkušení závodníci oceňují velice lehkou manipulaci a výborný skluz lyží. Norský dálkový expert Jorgen Aukland tvrdí, že je to nejrychlejší bezvosková lyže, na jaké kdy jezdil. Skintec se tak stává oblíbenou volbou pro trénink napříč závodním polem.

www.atomic.com