V této době navíc už příliš pravidelně neparafínujeme, po ránu je to zmrzlé a jede to, odpoledne se na rozbředlém sněhu stejně nedá ani odrazit. Z klasiček maximálně stáhneme klistr a špičky a patky sotva přejedeme hadrem namočeným ve smývači, abychom se zbavili viditelných stop vosků.

V okamžiku, kdy je definitivně jasné, že nám za běžkami začne stříkat jen bláto, je dobré začít přemýšlet co a kam s nimi. Připravte si nádobíčko stejně, jako když jste běžně parafínovali uprostřed sezóny. Tedy lyžařskou formu („kopyto“), žehličku, ocelový lyžařský kartáč, plexi škrabku a škrabku na žlábek, smývač vosků, hadr a vhodný konzervační parafín. Ať již ukládáte jeden nebo více párů lyží, začněte důkladným očištěním vrchu i boků lyže, stejně jako případným promazáním vazelínou nebo „wédéčkem“ kovového mechanizmu vázání v případě, je-li staršího data.

Smývačem vosků (ničím jiným!) opakovaně očistěte u klasických lyží stoupací zónu, žlábek a hrany. Pokud neukládáte závodní lyže, čistým hadrem namočeným do smývače můžete přejet i skluzné plochy, tedy špičky a patky a u bruslící lyže celou skluznici. Pak upevněte lyži do formy a důkladně zkontrolujte povrch skluznice. Její drobné opravy zvládnete sami, u větších je právě teď ideální doba lyže co nejdříve odnést do servisu, kde vám vyspraví větší šrámy a případně skluznici i přebrousí. Na vaši domácí opravu postačí ostrá kovová cidlina, dřevěný špalíček a brusný papír s hrubostí kolem „100“ či jemnější. Opravovanou část skluznice zahlazujte ořezáváním a broušením smirkovým papírem pouze po celé ploše a to vždy směrem od špičky k patce.

Dalším krokem je vymývání skluznice měkkým parafínem. Výrobci vosků nabízejí tzv. transportní parafíny, které se k tomuto účelu hodí nejlépe. Pokud ho nemáte, jakýkoliv žlutý nebo jiný měkký parafín bohatě postačí. Před vlastním nanesením parafínu skluznou plochu několikrát přejeďte ocelovým kartáčem směrem k patce. Po nanesení silné vrstvy vosku za sucha (je dostatečně měkký) přejeďte několikrát žehličkou nastavenou na odpovídající teplotu. Počkejte pár sekund, až parafín zatuhne, a okamžitě, ještě za tepla, seškrabujte celou plochu včetně žlábku i hran. Na závěr znovu vykartáčujte opakovaně ocelovým kartáčem. Pokud se seškrabovaný parafín barví do černa, proces opakujte tak dlouho, až zůstane na škrabce světlý. Někdy to chce čas a několik opakování.

Polyetylenové skluznice současných lyží mají tendenci po delší době stárnout a vysychat a ztrácet tak pružnost i další dobré vlastnosti. To, že se něco se skluznicí po nějaké době nepoužívání děje, poznáme podle bílého povlaku, kterému někdo říká oxidace. V každém případě mimosezónní nakonzervování skluznice silnou vrstvou stejného měkkého parafínu, který jsme použili již při jejím čištění, ochrání lyži dostatečně před zmíněnými procesy i mechanickým poškozením, které může vzniknout následnou manipulací s lyží. Vrstvy mohou být i dvě, parafín má tendenci pře léto vysychat a tím ubývat.

Pokud mátě navíc jeden pár takzvaných kameňaček, pak příliš nepokazíte, když jejich konzervační vrstvu bude tvořit nějaký nulový parafín (červený, fialový). Při prvním napadnutí se pak nemusíte zdržovat zdlouhavou přípravou a novým parafínováním, ale po rychlém seškrábnutí budete moci vyrazit na první sezónní nadělení.

Před vlastním uložením již napuštěných lyží je pevně stáhněte tradičně ve špičkách a patkách a vyhněte se trvalému stlačení jejich středů. Mohli byste nevratně narušit pružnost i tzv. tvrdost lyže a tím do budoucna i její odrazové vlastnosti. Nejvhodnější je opět lyže vrátit do lyžařského vaku, odkud jsme je před tím vytáhli, tentokrát již vyčištěného od klistrů, a uložit, nejlépe nastojato, v prostorách se stálou teplotou. Pokud ukládáte do jednoho vaku více párů lyží, zajistěte je proti vzájemnému posouvání, tím, že je přiložíte boky k sobě a slepíte lepicí páskou opět ve špičkách a patkách. Používáte-li vázání typu NNN, přesahující boky běžek, před uložením je zkuste proti nebezpečí prasknutí obalit hadrem nebo starým ručníkem

V každém případě nepřibalujte k lyžím hole. Jsou-li hliníkové, stáhněte je opět izolačkou a opřete nebo pověste vedle lyží. U dražších, hlavně karbonových modelů, je doporučujeme alespoň obalit instalační pěnou zakoupenou v domácích potřebách a opět stáhnout lepicí páskou. Nejlepší je samozřejmě ponechat hole ve speciálním vaku či si upravit lehce dostupnou PVC trubku a hole v ní přes léto uložit.

Nezapomeňte ani na vosky a mazací pomůcky. Vše se vyplatí důkladně vyčistit od nánosů parafínů a klistrů a uložit na místo, které sice přes léto zapomenete, ale na podzim znovu objevíte. Klistry se vyplatí oddělit od ostatních vosků, každou z tub dobře dotáhnout, vyčistit a uložit na společném místě, nejlépe v chladu. Třeba i na dno mrazáku.