Stezka lze rozdělit do čtyř částí, z nichž každá představuje zhruba týden cesty. Ne každý si však vezme tak velké sousto a tak mnoho dobrodruhů vybírá jen jedinou etapu a tou je nejčastěji ta nejsevernější mezi Abiskem a Kebnekaise, procházející v severní části přes celý Národní park Abisko.


Zimní sezóna, která trvá od února do konce dubna, je velmi oblíbená. Velká část cesty je velmi dobře vedena zimním značením a lze ji proto přejet na běžkách. Letní sezóna obvykle trvá od poloviny června do konce září, počasí ale může být velmi zrádné včetně pozdního nebo předčasného sněhu.


Při putování po Kungsleden hraje kromě fyzické kondice hlavní roli psychika. Stezku zvládne průměrný turista s běžným vybavením, pokud má na to připravenou hlavu. Severská příroda je nádherná, nabízí jednu z posledních možností dostat se v Evropě do bezprostředního styku s krajinou nepoškozenou lidskými vlivy. Komu se vryl sever pod kůži, bude si v rozlehlé krajině mohutných údolí a hor připadat jako v sedmém nebi.


A právě na tuto dlouhou, překrásnou a obtížnou Královskou cestu se na lyžích vydali tři dobrodruzi, kteří s sebou vzali filmařské vybavení a natočili dokument. Jimmy, společně s Linusem a Jasonem.


Jimmy je zkušený dobrodruh, který se narodil a vyrůstal v severním Švédsku. Jako mnoho Švédů během cest za dobrodružstvím procestoval kus světa. Nyní se konečně rozhodl podniknout něco pořádného ve své rodné zemi, aby ukázal přátelům, co Švédsko nabízí. Jason je z Nového Zélandu, má za sebou také mnoho dobrodružných výprav, ale toto bude jeho první zkušenost na lyžích za polárním kruhem. Linus, třetí člen výpravy, nikdy dříve nic podobného nepodnikal.


Film ukazuje, že lidská vůle přemůže obavy, absenci zkušeností a dokáže i obyčejného člověka přesvědčit, aby se na tak dlouhou cestu vydal.Expedice Švédsko na SNOW FILM FESTu

Na letošním SNOW FILM FESTu, který se koná ve 220 českých a slovenských městech bude uveden film Expedice Švédsko o lyžařské výpravě tří kamarádů napříč Laponskem. Jaké další filmy na letošním SNOW FILM FESTu můžete vidět? Whiskey Berber – český film bratří Švihálků o výpravě do Marockého atlasu. Sibiřský traverz o freeridu podél Transsibiřské magistrály. Ve vybraných kinech bratři Švihálkové doplní promítání povídáním o svých cestách. S horolezkyní Tamarou můžete čelit její životní horolezecké výzvě. Dámská expedice na plachetnici do Grónska objevuje nové lyžařské terény. Nechybět bude ani český freeridový film z bulharských hor, polární expedice i film o výpovědi lidí, kteří se dostali do smrtelného lavinového nebezpečí.

www.snowfilm.cz