1. Musím jezdit na pomalých kolečkových lyžích

Kupujete si pomalé kolečkové lyže, abyste pořádně potrénovali? Často se lyžaři domnívají, že když budou hodně dřít, tak budou lepší. Ale opak je pravdou. Kupte si radši rychlejší kolečkové lyže, vaše jízda bude víc dynamická a ne tak silová. Navíc rychlejší kolečkové lyže vás nutí, abyste jeli při vyšší rychlosti lépe technicky. Pokud si chcete občas zařadit silovější trénink na kolečkových lyžích, tak si vyberte nějaké stoupání, nebo například využijte zátěžovou vestu.

2. Na kolečkových lyžích nejde brzdit

Již se prodávají kolečkové lyže s hydraulickými brzdami, nebo další levnější varianty kolečkových lyží, u kterých si na kopci dotáhnete brzdičky a pohodlně sjedete. Pokud máte lyže bez brzd, tak existuje několik způsobů, jak nenechat lyže ve sjezdu rozjet. Chce to však trochu praxe, a proto začínejte na rovině, potom si přidejte lehce zvlněný profil a když si budete věřit, tak se můžete pustit do náročnějších pasáží. Jestliže budete mít v nějakém sjezdu strach, většinou vám instinktivně ztuhnou, nebo se roztřesou nohy. Je potřeba zachovat klid a uvolnit se, snadněji se vám potom budou lyže ovládat. Pokud si někdy nevěříte, tak se lyže dají lehce odepnout a těžký sjezd se dá klidně sejít po svých. Je to jen na vás.

Zde pár tipů, jak brzdit:

http://bezky.net/…ovych-lyzich

3. Na kolečkových lyžích se "kazí" klasická technika

Na kolečkových lyžích máte 100 % odraz v jakékoliv pozici, v které se odrazíte. Nikdy se vám nestane jako na lyžích, že byste měli špatnou mázu a smekali. Na kolečkových lyžích jezděte klasicky, ale myslete na správný odraz, tedy odraz ze špičky jedné nohy, když míjí špičku druhé nohy. Pokud se odrazíte například za vázáním druhé nohy, tak je to špatně a v zimě vám dá klasická technika dost zabrat.

4. Na kolečkové lyže musím mít delší hole

Většina lyžařů má pocit, že když jede na kolečkových lyžích, které jsou několik cm nad vozovkou, tak potřebují delší hole než v zimě. V lyžařské stopě jste naopak trochu níže, než zapíchnuté hole. Rozdíl letní a zimní délky holí je opravdu minimální. Nic nekupujte, používejte stejné hole jako v zimě, jen si vyměňte košíčky za bodce na asfalt. Dejte si pozor, jaký druh bodců si kupujete. Rozdíl mezi různými značkami může být až 1,5 cm.

5. Na kolečkových lyžích nesmí jezdit děti

Dříve se začínalo s kolečkovými lyžemi nejdříve v dorosteneckých kategoriích. Bylo to zejména z toho důvodu, že se vyráběly velmi pomalá kolečka a děti by se na lyžích moc dřely. Nyní se dají pořídit rychlejší kolečkové lyže a děti se mohou učit rovnováze i v letních měsících. Ideální jsou pro ně rovné asfaltové plochy, např. parkoviště, kde jim namotáte třeba slalomovou dráhu, nebo si mohou na kolečkových lyžích zahrát fotbal či další hry.

6. Na kolečkových lyžích netrpí klouby jako při běhu

Kolečkové lyže patří mezi nejdůležitější tréninkové prostředky lyžaře. Můžete na nich rozvíjet rychlost, sílu, vytrvalost, dynamiku i rovnováhu. Oproti běhu je jízda na lyžích daleko šetrnější na klouby. Nic se ale nesmí přehánět, zejména v případě dětí. Především u častých soupažových tréninků jsou velmi namáhány šlachy upínající se na loket, a to při každém odrazu hole o tvrdý asfalt. Je to hodně individuální, někteří elitní lyžaři s „tenisovými“ lokty nemají problém. Ale často můžete vidět severské dálkové běžce na lyžích, jak musí jezdit během letní přípravy na kolečkových lyžích s kompresními návleky na loktech, aby jim tlumily otřesy. Třeba nějaký génius časem vymyslí speciální hole, které budou tlumit nárazy.

7. Na kolečkových lyžích se nesmí po silnici

Kolečkové lyže nejsou zakázány. Stejně jako na kolečkových bruslích se můžete pohybovat na vozovce, ale na levé straně. Vlastně jste považováni za chodce. Bohužel ten, kdo vymyslel tento zákon, asi moc nesportoval, protože rychlost jízdy na kolečkových lyžích nebo bruslích je skoro stejná jako u pomalejšího cyklisty. Takže na vozovce se na kolečkových lyžích pohybujte, ale v rámci vaší bezpečnosti, radši vpravo.

8. Na kolečkových lyžích se musí začínat v letní přípravě později

Dříve se kolečkové lyže zařazovaly do tréninku až v červenci. Prvně se vytrvalostní objemové tréninky najezdily na kole, naběhaly v terénu a potom se začlenily do přípravy i kolečkové lyže. V současnosti se více vynechává kolo a objemy se najíždí právě na kolečkových lyžích. Samozřejmě kdo si nevěří, že by ujel na kolečkových lyžích tři hodiny, nebo stejný čas absolvoval v běhu, tak je pro něho lepší kolo, kde tréninkové hodiny „nasedíte“ poměrně jednoduše.