Prezident švédské farmaceutické společnosti Astra Pharmaceutical, Borge Gabrielsson a slavný švédský závodník Martin Matsbo stáli na počátku pestrobarevného příběhu, který vždy zanechával velmi výraznou stopu. Průkopnictví a inovace byly základní filosofií norské značky tenkrát stejně jako dnes. Zatímco před sedmdesáti lety prezentoval Swix světu revoluční lyžařské vosky, dnes je symbolem nejvyšší kvality a špičkového výzkumu nejen vosků, ale také lyžařských holí, oblečení a doplňků, které posouvají výkony rekreačních i profesionálních sportovců k větší sportovní radosti a dalším metám.

Matsbo a Torgersen.

Popularita zimních sportů v první polovině dvacátého století rychle rostla. Především ve Skandinávii vyrůstali noví lyžařští hrdinové, kteří dokázali strhnout davy diváků. Závodníci předváděli hrdinské výkony i přesto, že často bojovali proti extrémně nepříznivým podmínkám.

“Na začátku byla jasná vize a nadšení, že je možné pojmout přípravu lyží vědecky tak, aby bylo možné dosahovat optimálních výkonů nehledě na sněhové a teplotní podmínky. Když vám lyže jedou, máte z toho radost a to byl od začátku náš hlavní cíl,” vysvětluje Jan Weisshautel, obchodní ředitel českého zastoupení značky Swix.

Revoluční řešení to nemívají zpočátku na světě lehké. Značka Swix v tomto nebyla výjimkou. Průlomový byl rok 1948, kdy se konaly Zimní olympijské hry v St. Moritz a všichni švédští lyžaři, kteří použili nové vosky Swix, jasně dominovali. Zlaté medaile hovořily za vše a vosky Swix se staly přirozenou volbou běžkařského světa. Značka v roce 1949 úspěšně expandovala do oblasti sjezdového lyžování, kde získala stejnou dominanci jako na běžeckých tratích. Další milníky měly teprve přijít. Odvěkým snem bylo vyvinout jediný vosk pro všechny disciplíny. Swix jej představil v roce 1987. Vosk s označením Cera F se stal nejúspěšnějším závodním voskem v historii lyžování.

“Současný vývoj přinesl novou generaci tekutých skluzných vosků HVC s nanokomponenty nebo zcela přepracovanou řadu skluzných vosků Cera Nova X, která byla testována přes tři roky a na lyžích byla při testování ujeta vzdálenost přes 7400 kilometrů,” uvádí Jan Weisshautel.

Výjimečné postavení měl Swix vždy také v České republice Značku Swix přivedlo do Československa už v padesátých letech přátelství dvou závodníků. Jeden z nich byl shodou okolností Martin Matsbo spoluzakladatel značky Swix. Tím druhým byl Václav Weisshautel děd současného obchodního ředitele firmy, Jana Weisshautela. Jejich setkání bylo osudové pro další rozvoj československého lyžování.

“Jeden z norských šéfů značky Swix při svých návštěvách Prahy nikdy nezapomněl udělat malý test. Ve své oblíbené malostranské hospodě se otočil k neznámým lidem u vedlejšího stolu s otázkou, co jim říká Swix. Vždy měl důvod k radosti, protože pokaždé dostal správnou odpověď,” dokresluje jednou z historek speciální pozici značky Swix na českém trhu Jan Weisshautel.

Z celosvětového pohledu dokládá speciální postavení České republiky také množství prodaných lyžařských vosků Swix. Česká republika se pravidelně umísťuje na druhém místě za nedostižným Norskem. Za zmínku stojí také skutečnost, že zde probíhá výroba některých doplňků.

„V České republice se podílíme na výrobě a vývoji voskovacích žehliček, stolů a profilů včetně těch nejlepších, které používají běžecké i sjezdové národní týmy po celém světě,“ upřesňuje Jan Weisshautel.

Po sedmdesáti letech od prvního představení modrého, zeleného a červeného vosku se lyžařský svět rychle mění. Zůstalo v něm jen málo jistot tak pevných jako neochvějné přední postavení značky Swix na poli inovací.

Více informací najdete na www.swix.cz