Jakým sportem jsi začínala a jakých nejlepších výsledků jsi v něm dosáhla?

Poté, co jsem přestala hrát fotbal, jsem se zhruba v 15 letech dostala k atletice a začala s trénováním v oddíle Mílaři Domažlice. Většinou jsem běhala tratě 1500m a 3000m a po dráhové sezóně pak běhy do vrchu. V dorostenecké a juniorské kategorii se mi docela dařilo a povedlo se mi získat několik mistrovských titulů. Největších úspěchů jsem ale dosáhla na juniorském MS a juniorském ME v běhu do vrchu, kde jsem několikrát skončila v první desítce.

Foto: Katka začínala s fotbalem

V kolika letech jsi začala lyžovat a proč ses rozhodla právě pro běžky?

Poměrně dost pozdě, zhruba ve 21 letech. Ale samozřejmě i dřív jsem na lyžích trénovala a na amatérské úrovni závodila. Můj atletický trenér Jiří Královec, který je sám nadšený lyžař, byl tomuto způsobu tréninku v zimě hodně nakloněn. Navíc nedaleko mého rodného Postřekova v Caparticích, jsou místními lyžařskými nadšenci dobře upravované běžecké tratě, což je skvělé.

Bylo pro tebe náročné vylepšit techniku lyžování „na stará kolena“ a která ti dělá větší problémy? Myslíš, že může každý sportovec, i když je starší, vylepšit svou techniku lyžování?

Můj trenér, Vladislav Razým ml., by určitě odpověděl, že s ani jednou mojí technikou není a nebude nikdy spokojený, protože pořád je co zlepšovat. Pravda je, že v technice mám rezervy, které zkušené oko trenéra pozná. Větší problémy mi v letošním roce pocitově dělá bruslení. A jestli se dá technika zlepšovat i ve vyšším věku? To je přece jasné. Myslím, že hodně pomůže nad svým stylem trošku přemýšlet, okoukat pohyby při sledování přenosů ze závodů nebo od ostatních lyžařů a snažit se.

Foto: Loňský start Katky na Světovém poháru v Novém Městě na Moravě.

Jaké distance a techniku lyžování preferuješ?

Mám neoblíbenou disciplínu, a tou je sprint. Připadám si při něm jako šnek. Jinak mi nezáleží na délce tratě. Co se stylu týče, lépe se letos cítím na klasice. Ale myslím že oba styly mám hodně vyrovnané.

Letos budeš končit magisterské studium na Západočeské univerzitě. Jak se to dá skloubit s vrcholovým sportem? Vychází ti učitelé vstříc?

Musím říct, že to není úplná brnkačka. Protože po tréninku se chce člověku spíš spát než koukat do skript. Letos bylo těch soustředění navíc docela hodně a do školy jsem se moc nedostala. Náročné je to zejména s docházkou na konzultace diplomové práce a účastí na zápočtech/zkou­škách. Naštěstí se mi zatím podařilo se se všemi vyučujícími se domluvit a tak pořád doufám, že se mi podaří tu školu zdárně dokončit.

Nezávodíš pouze sama, ale dokonce pořádáš závody pro ostatní. Jaké? Co to obnáší a kolik času ti zabere organizace těchto závodů.

Pořádáme s tátou a partou dalších nadšenců seriál běhů Hrbáček Běžec Chodska a jeden přespolní běh u nás v Postřekově (Horem dolem Chospílem). Seriál si žije víceméně vlastním životem a starosti jsou převážně jen s jeho vyhlášením. Samotný závod se pak naštěstí koná v květnu, kdy se teprve začíná trénovat a času je relativně hodně. Nejvíce starostí je pár dní před závodem, kdy se dávají dohromady ceny, značí se trať, připravují věci potřebné pro prezentaci a vyhodnocení. V samotný den závodu už toho tolik není.

Foto: Mistrovství ČR na kolečkových lyžích v libereckém Vesci.

Poprvé bys měla letos absolvovat Tour de Ski, máš z ní respekt?

Respekt ani ne. Spíš se těším. Etapový závod jsem ještě nezažila, tak to bude zase něco nového.

V jakých závodech bys měla letos startovat na MS v Lahti? Chystáš se konkrétně na nějaký závod?

Mým cílem v sezóně je především podávat co nejlepší výkony, a to především v závodech Kontinentálního nebo Světového poháru. O účasti na konkrétních závodech MS v Lahti rozhoduje reprezentační trenér, takže se uvidí, kam budu nominovaná. Konkrétně se k žádnému závodu neupínám.

Čeho bys chtěla v lyžování dosáhnout?

Chtěla bych se postupně probojovat na bodované příčky ve Světovém poháru.