Na první pohled se zdá, že při běhu na lyžích nebezpečí v tomto směru nehrozí, neboť voda ve formě sněhu je všude kolem, jenomže i u lyžaře hraje pitný režim významnou roli. Byly doby, kdy se pití při lyžařském běžeckém sportu nepovažovalo za problém. Po tréninku se prostě každý napil podle chuti, při soustředěních býval za tím účelem v jídelně stále hrnec s vlažným čajem. Dnes se na doporučení lékařů pije co nejčastěji, je přímo módou mít u sebe stále PET láhev s pitím. Ano, častější dodávání tekutiny v menších dávkách tělu prospívá, ale nic by se nemělo přehánět. Je třeba si uvědomit, že zvykne-li si organizmus na popíjení každou desátou minutu a souvislá zátěž při závodě trvá třeba celou hodinu, potom po půlhodině zátěže může tělo signalizovat, že mu něco chybí. Následuje pocit žízně a to psychice závodníka nepřidá. Člověk si prostě zvykne na všechno, i na téměř průběžné pití, a není přece reálné třeba při běhu na 5 km podávat závodníkovi občerstvení. Poslední lékařské výzkumy ale dokonce varují před nadměrným pitím, protože pokud má živý organizmus víc vody, než potřebuje, je zbytečně zatěžován.

Pro začátečníky a snad i pro „notorické pijáky“ by asi bylo vhodné zmínit se o některých dlouholetých zkušenostech s pitným režimem. Pít se musí, otázkou zůstává co a v jakém množství. Třeba na první pohled vhodný vlažný čaj s citronem dokáže při nadměrné konzumaci vyvolat velice nepříjemné žaludeční křeče. Podle odborníků je nejvhodnější pít čistou vodu, při velké zátěži lze doporučit její mírnou mixáž iontovými přípravky, na příklad G 30. Na tomto místě je nutné varovat před různými „zázračnými“ nápoji, které z vás „zaručeně“ udělají za krátkou dobu Ramba. Téměř vždycky je to pouze komerční záležitost. V mnoha případech uživatelé této chemie riskovali své zdraví nebo alespoň podezření z dopingu. Ona i obyčejná Coca-cola při reagování s mentolem tvoří výbušnou směs a může doslova roztrhat vaše vnitřnosti. Naopak sportovci zatracované pivo v množství jedné skleničky při jídle, je rozhodně zdravější než všechny limonády dohromady. Tolik obávaná dehydratace nikomu nehrozí, pokud se před závodem nebo před tréninkem mírně napije a po zátěži doplní tekutiny podle chuti. Není snad nutné zdůrazňovat, že nápoj by neměl být příliš studený a to zejména ne při horkém počasí.

Málokdo si uvědomuje, že množství vody v těle člověka ovlivňuje jeho tepelnou bilanci. Nikdo by tudíž neměl podceňovat skutečnost, že tělesnou vodní bilanci lze zpětně do určité míry regulovat i vhodným oblékáním.