Pokud máte v plánu absolvovat na běžkách závod, který bude trvat déle než hodinu, tak byste se měli vybavit nějakou pochutinou, která vám rychle doplní hladinu cukru v krvi, a hlavně tekutinami, protože až na vás přijde žízeň, tak už je pozdě.

V čem vozit pití během závodu

Ti, kteří se rádi zastaví na občerstvovací stanici, nemusí tento problém řešit, ale kolikrát není tolik možností, kde se občerstvit, případně nechcete ztrácet čas. Jednou z možností, jak si vézt pití během závodu, je ledvinka s nosičem na lahev. Samozřejmě musíte být při manipulaci s lahví opatrní, abyste hůlkami nezranili soupeře, proto je vhodné nacvičit vytahování a zasouvání lahve již během tréninku, například ve sjezdech. Nejrychlejší a nejbezpečnější je otočit ledvinku na břicho a poté vyndat lahev, napít se, zandat lahev a otočit ledvinu zpět na záda. Při mrazech mají ústí lahví, kde zůstane trochu tekutiny, tendenci zamrzat, proto je dobré, abyste měli před startem pití teplé. Další možností je vozit lahev v ledvince dnem vzhůru, případně ještě do vnitřku nosiče pod lahev umístit nějakou látku, nebo materiál, který hrdlo lahve lehce zaizoluje, a proto ústí nezmrzne.

Další možnost, v čem vozit pití je termovak, tzv. camelback, nebo ledvinka, kde máte umístěný vak s pitím. Z obou těchto variant vede hadička, kterou máte vyvedenou na rameno k obličeji, a tak nemusíte nic složitě hledat, vyndávat, můžete pít i na rovinách a neztrácet čas. Nevýhodou je, že vak je těžší než ledvinka a nemůžete si ho snadno doplnit jako lahev, třeba na občerstovací stanici, nebo vyměnit od známého, který vás občerstvuje na trati. Konec hadičky také často zamrzne a pak vám je obsah k ničemu, takže například 2 litry tekutin můžete vesele dovézt do cíle bez toho, abyste se napili. Zamrznutí pití v hadičce můžete předejít tím, že po každém napití vyfouknete další tekutinu zpět do vaku a nezůstane vám v hadičce.

Je těžké myslet na dostatečný přísun tekutin, ale např. během 3 hodinového závodu byste do sebe měli dostat asi 1 litr tekutin. V tomto případě platí přímá úměra, čím více, tím lépe. Před delším závodem se zaměřte na vyšší přísun tekutin také den před závodem, abyste "zavodnili" tělo a nemuseli to tolik dohánět při závodě.

Co si namíchat do lahve?

Většina závodníků používá iontové nápoje, které vám doplňují potřebné minerály během výkonu. Dalším z výživových preparátů, které závodníci často používají, jsou gely, jenž uvolňují energii postupně, nebo okamžitě. Často bývají velmi sladké a měly by se zapíjet. Než obtížně rozdělávat rukavicemi gel na trati a poté ho zapíjet, je lepší si do iontového nápoje gel přidat. Ale dejte pozor, abyste neměli pití příliš sladké. Ne každý člověk může gely jíst jako na běžícím pásu. Jedná se o chemicky vyrobené produkty a na žaludek, který máte brzy prázdný, to každému nemusí sednout. Rozhodně trávícímu traktu pomůžete, když si na trati dáte kousek banánu, který vám nejen doplní „rychlé cukry“, ale také vytvoří „základ“ pro agresivní gely. Pokud jedete delší závod, tak ztratíte hodně tekutin a minerálů pocením, proto nic nezkazíte tím, když si přidáte do pití špetku soli.

Energetické tyčinky

Tyčinky často v zimě ztuhnou a špatně se kousají. Pokud jste bez tyčinky jako tělo bez duše, tak si radši vezměte nějakou sušenku, kterou koupíte v každém obchodu.

Energetické tablety

Kromě gelů jsou ideální k rychlému doplnění cukrů také energetické tablety, které jsou složením velmi podobné hroznovému cukru. Tabletu si můžete dát klidně každou hodinu, nebo častěji. Můžete si je jednoduše nalepit na ledvinku nebo startovní číslo, klidně již rozbalenou, abyste ji nemuseli během závodu rozdělávat. Osvědčená je k nalepení tablet průhledná lékárenská páska, kterou snadno během závodu strhnete, ale ne tak snadno, aby se vám sama odlepila.