Dějištěm pátého ročníku oblíbeného závodu se opět stane Dolní oblast Vítkovice v Ostravě. Na start se chystá i Dušan Kožíšek, trojnásobný vítěz závodu, který se loni musel spokojit se třetím místem. Letos má motivaci jasnou, chce zpět získat vítěznou trofej. V areálu bývalých ostravských oceláren opět vyroste zasněžená lyžařská trať. Závodit se letos bude opět na 450 m dlouhém osvětleném okruhu postaveném okolo auly Gong. I po letech prověřená hlavní trať však při každém ročníku doznává menších změn, které závod zatraktivní nejen divákům, ale i samotným lyžařům. A ani letos to nebude jinak.

„Letos jsme pro diváky, ale i závodníky připravili lehkou obměnu trati v prodloužení startovní rovinky o 40 metrů, vyvýšeného startu a posunutí cílové pásky na konec startovní rovinky. Dosavadní oba mostní přejezdy budou i letos zachovány, jako tomu bylo v předešlých letech. Diváci podél trati tak uvidí ještě lepší souboje čtveřice závodníků v dráze,“ říká Martin Kráčalík, ředitel pořadatelské agentury Seven Days Agency. Letošní ČEZ City Cross Sprint navíc bude živě přenášet i Česká televize v hodinu a půl dlouhém přenosu, a to ihned po závodu Světového poháru v biatlonu.

Zásadním faktorem při přípravě takové netradiční akce je i počasí a tomu přizpůsobená výroba sněhu. „Opět se snažíme ´bílé zlato´, jak se sněhu přezdívá, vyrábět přímo v Dolní oblasti Vítkovice. Není to však tak jednoduché, jak to vypadá. Je plno faktorů, které nám mnohdy nepřejí a hodně nás zneklidňují, zda se vše stihne připravit. Zapotřebí je 3 600 kubíků sněhu, a když hodně fouká, nebo není potřebná vlhkost, byť je nízká teplota, tak se výroba prodlužuje a komplikuje,“ dodává Martin Kráčalík.

Závod ČEZ City Cross Sprint je oblíbený nejen mezi českými závodníky, ale pravidelně se do Ostravy sjíždějí i významní sprinteři ze všech koutů světa. Přestože se city sprint koná již v lednu a na reprezentanty čeká i řada dalších závodů, nebudou na startu v Ostravě chybět špičkoví lyžaři z Polska, Slovenska, Itálie, Norska, Austrálie, Finska a Estonska. „Ačkoliv závodníci tento závod mají rádi, i co se týče pořadatelské úrovně či doprovodného programu, jako reprezentanti své země mají povinnost se účastnit především závodů Světového poháru a letos hlavně mistrovství světa. Na ČEZ City Cross Sprintu však byla každý rok konkurence vyšší a vyšší a myslím, že i letos bude hodně silná. Především na sprintery z Finska, kteří bodují ve Světových pohárech, je potřeba dát si pozor. Vím, že startovní pole bude nabité, ve svěťáku bodoval i Honza Bartoň, který byl loni v Ostravě lepší než já. Já budu těžit ze zkušeností,“ plánuje český reprezentant Dušan Kožíšek. Ten má motivaci pro letošní rok jasnou. Třikrát zde zvítězil, loni byl bronzový. A svůj trůn chce zpět. Kromě něj a Jana Bartoně se z české špičky na start postaví ještě Aleš Razým.

Biatlonová exhibice s novými tvářemi – jak zastřílí Prskavec nebo Svoboda?

Připraven bude i bohatý doprovodný program, který potrvá po celý den. Vše odstartuje v 14:45 hodin dechberoucí vzdušná show akrobatického letce Martina Šonky, který uchvátil diváky i při předešlém ročníku. O to více se těší znovu do Ostravy. Pilot světové série Red Bull Air Race, mistr Evropy a vicemistr světa v letecké akrobacii předvede nad hlavami diváků svou unikátní freestylovou show. Od rána bude připravena také biatlonová střelnice pro děti, na programu se objeví i slackline freestyle exhibice a bubenická show. O důležité informace týkající se bezpečnosti cyklistů se veřejnost dozví od organizátorů projektu V jedné stopě. I letos proběhne tradiční biatlonová exhibice sportovních hvězd z různých odvětví. Kromě pravidelných účastníků, jako je Martin Šonka, Vavřinec Hradilek, Tomáš Kraus, Michal Novotný nebo Petr Kraus, letos svůj um na běžkách a střelbě na laserový terč poprvé předvede David Svoboda, Jan Kuf, Jiří Prskavec a Kateřina Kudějová.

Vstup na akci je zdarma. V týdnu od 22. do 29. ledna bude pak závodní trať se všemi zatáčkami a přejezdy k dispozici bezplatně pro veřejnost a školy.

Časový harmonogram závodů

13:55 hodin: závod dětí – Leo Express Sprint 15:30 hodin: start kvalifikace – závod dorostu + hlavní závod mužů/žen 16:45 hodin: začátek živého vysílání 17:30 hodin: finále závodu dorostu 17:50 hodin: finále hlavního závodu ČEZ City Cross Sprint (muži/ženy)

ČEZ City Cross Sprint 2017 pořádá agentura Seven Days Agency ve spolupráci s Dolní oblastí Vítkovice a v koordinaci a pod záštitou Svazu lyžařů České republiky. Záštitu nad akcí dále převzal primátor statutárního města Ostravy Tomáš Macura, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová a policejní prezident Tomáš Tuhý. ČEZ City Cross Sprint je zařazen mezi významné akce města Ostravy a Moravskoslezského kraje. Generálním partnerem závodu je skupina ČEZ.

Více informací o akci na: http://www.citysprint.cz