Články (strana: 24)
Trénink versus nemoc či zranění
Připravujeme-li se na důležitý závod, jedním z největších strašáků je pro nás onemocnění či zranění. V obou případech to pro nás znamená nejméně několikadenní výpadek z tréninku. Pokud se připravujeme průběžně celý rok, není potřeba se hroutit, ale je nutné postupovat racionálně.
Trénování silové připravenosti I.
Běh na lyžích je cyklický, silově vytrvalostní sport. Cyklický znamená, že se jednotlivé kroky (cykly) neustále opakují, občas modifikují. Vytrvalostní složka výkonu je jednoznačná. I sprint, který na lyžích trvá okolo 3 min., je z fyziologického hlediska vytrvalostním výkonem, a to nemluvíme o faktu, že závodníci jedou sprintový okruh 4x během jed...
Z běžek až na vrchol osmitisícovek
Není elitním lyžařem, ale je profesionál a sníh je jeho denním chlebem. Přestože se narodil v kolébce běžeckého lyžování, patří Radek Jaroš mezi nejslavnější české horolezce. Je jediným Čechem, který zdolal všech 14 osmitisícovek bez použití kyslíku a služeb nosičů, takže je držitelem tzv. Koruny Himálaje, jako teprve 15. člověk na světě.
Kartáče, štětiny a kartáčování
Servisní kartáče jsou velké, často dotazované a diskutované téma. Každý profesionální servisman má své individuální zvyklosti a postoje ke kartáčování lyží - ve své podstatě se však servismani shodnou na základních principech.
Péče o běžky: uskladnění přes léto
Se závěrem sezóny je potřeba ošetřit a uskladnit běžky přes letní měsíce tak, aby byly na začátku následující sezóny opět v dobré kondici.
Vzpomínky na začátky biatlonu u nás
Ano, byl jsem u začátku biatlonu v naší Československé republice. Jako veterán biatlonu jsem byl požádán, abych „dal na papír“, jak to vypadalo v začátcích tohoto zajímavého sportu u nás. Určité svědectví o historii biatlonu podal Zdeněk Kašper, ovšem to bylo z pohledu tehdejšího funkcionáře. Jeho záznamy jsou zajímavé, ale já bych chtěl poda...
Jak přežít nejdelší závod na běžkách na 220 km
Nordenskiöldsloppet je švédský závod, který má obrovskou tradici. Jedná se o jeden z nejstarších závodů na světě, který se konal naposledy v roce 1884, a to na 220 km, vítěz ho dojel v neuvěřitelném čase 21 hodin a 22 minut. Na dřevěných lyžích o délce 230 cm a šířce 12 cm ho vyhrál Pavva-Lasse Nilsson Tuorda. Závod byl obnoven a jezdí se těsně...
Regenerace: klíč k růstu výkonnosti
Trénujete, abyste se zlepšovali. O tréninku přemýšlíte a analyzujete ho. S jediným cílem – posouvat svoji výkonnost a vylepšovat své časy. Pozor ale na to, že vaše výkonnost neroste během zátěže, kdy naopak vaše tělo strádá. Pro další růst výkonnosti je klíčová fáze regenerace, kdy ale tělu musíte dodat vše potřebné. Proto je třeba myslet v prv...
Kam za sněhem?
Maže se klistr. Na sluníčku je sníh pomalejší, a v nižších polohách špinavější. Již to není na vaše nejlepší lyže. V tomto ročním období se dokážete na běžkách opálit téměř stejně dobře jako u moře.
Nutrigenetika, aneb máme jíst podle své genetické výbavy?
Nikdo dnes asi již nepochybuje o tom, že správně nastavený jídelníček je klíčový pro optimální sportovní výkon, ale i pro fyzickou výkonnost jako takovou. Stále častěji se ozývají hlasy, že bychom měli ustoupit od standardizovaných dietních doporučení a snažit se individualizovat jídelníček podle individuálních dispozic každého jedince.
ZÁVODNÍCI SALOMONU POKRAČUJÍ VE SVÉ SILNÉ SEZÓNĚ
Na letošním MS v klasickém lyžování získali v různých disciplínách dohromady 12 cenných kovů.
Jak pečovat o skin lyže a jak vyměňovat proužky mohéru
Nikdo nemá rád mazání klistru, natož jeho smývání. Proto se v posledních letech dostaly do módy lyže s mohérem, tzv. ski lyže, které potřebují minimální péči.
Kam za sněhem?
Na většině horách leží vespod firn, tudíž nádherný sníh na mazání klistru. Pokud tam ale sníh připadl před nedávnem, tak tam možná půjde namazat i tuhý vosk. Sněhu pomalu ubývá a stále více se znečišťuje. Po ránu bývá zmrzlý a rychlý. Ve vyšších polohách je sněhu samozřejmě více a je čistší.
NORDIC Skitest 2019: Nemazací běžky. Mýtus, anebo?
Během ledna nám značky dodaly své modely lyží určené do redakčního NORDIC Skitestu a od té doby nebylo týdne, kdy bychom se s lyžemi nedostali na sníh – obvykle vícekrát. Dosavadní zima našemu testování přeje nejen co do hojnosti sněhových podmínek, ale i jejich rozmanitosti.
Nevíte, kam v zimě na letní dovolenou? Sluníčka si užijete v Emirátech, v Thajsku i na Kubě
Už vás nebaví nosit zimní bundy? Zavřete je do skříně a vyrazte za exotikou. Teplo, sluníčko, moře, pláže. Dokonalou letní dovolenou zažijete v zimě třeba v Asii. Víte, jaké asijské země jsou u Čechů ty nejoblíbenější a kam vyrazit na západ?
Jak to vidím - trenéřina, rodičovství, helikoptéra
Skončil trénink na kolečkových lyžích. Stál jsem uprostřed silnice a hlava mi to nebrala. Hlasitost, kadence, i četnost výběru nespisovných výrazů narůstaly. Prý jsem už dlouho nezkontroloval její dceři tréninkový deník. Věděl bych tak přece, že netrénuje podle plánu a přidává si na objemech i intenzitě. Moje dcera to přece taky musí dělat, kdy...
Kam za sněhem?
Kam zajet o víkendu na hory? Maže se klistr, brzy ráno jsou stopy ještě zmrzlé a rychlé.
O testování běžeckých lyží
Osobně jsem se naučil téměř každou svou vyjížďku na libovolném typu lyží považovat za testovací seanci; ač zdánlivě bezdůvodnou. Prakticky to obnáší „jen“ zůstávat v mentální bdělosti a být otevřený k tomu, co mi lyže a tělo sdělují – nic, co by se při jakémkoli lyžování sakra nehodilo.
NORDIC 50 - březen 2019
V jubilejním 50. vydání Nordic magazínu oslavíme 90. narozeniny legendárního trenéra Zdeňka Remsy a zavzpomínáme na časy úspěšných "Remsa boys". Běžky, které se nemusí mazat, jsou snem každého běžce na lyžích. Jaké si ale vybrat, vám doporučíme v první části testu běžek letošního roku. Věříme, že nikdo z vás nebude přes léto zahálet, a tak je poprv...
Tipy na posilování břicha
V letošních výtiscích Nordic magazínu jste se mohli inspirovat cviky na horní a dolní končetiny a zádové svaly. Tentokrát se zaměříme na břišní svaly, ale rozhodně ostatní partie těla nebudou zahálet – cviky budou opět komplexního charakteru.