Články o běžeckém lyžování - Běžky.net

Editor magazínu NORDIC, zakladatel redakčního NORDIC Skitestu, autor projektu SNOWbiz.

Miluje stromy, western a starou dobrou Ameriku 20. století. Jako lyžař-srdcař a zároveň odborník, který vidí za mnoho záhybů horského byznysu, je schopen pozorovat vývoj v oboru komplexně a z vícero úhlů.

Společně jste rychlejší – i do kopce

Tradiční moudrost říká, že při jízdě či běhu do prudkých kopců na aerodynamice pohybu v zákrytu nezáleží. Možná však ano.

Sportování ve smogu

Sportování ve znečištěném ovzduší může přivodit řadu zdravotních komplikací, typicky astmatu, mrtvice či srdečního selhání, uvádí klasická zdravověda. Je to však lepší než alternativa, že se sportu zcela vyhneme?

Malý dějepis velké bruslící revoluce

Málokterý sport se změnil tak rychle a dramaticky jako běh na lyžích v osmdesátých letech, kdy se na oficiální závodní scénu vzdor mnohému prosadilo bruslení.

Alison Owenová: Jde mi o ženy

Průkopnice amerického ženského běžeckého lyžování, která celý svůj život zasvětila podpoře žen závodících na běžkách.

Jiný pohled na regeneraci: co když méně je více?

V naší posedlosti minimalizací škod způsobených sportovní zátěží jsme možná ztratili ze zřetele důvod, proč vůbec trénujeme: nutíme naše tělo, aby se přizpůsobilo a zesílilo.

Jsou vytrvalostní sportovci náchylnější k cukrovce?

Tato neintuitivní teorie pronikla do knih, studií a vláken na Redditu a je jakýmsi výkřikem pro příznivce nízkosacharidové diety. Ale i když sledování hladiny inzulinu může být do jisté míry přínosné, není ještě nutné škrtat ze své stravy všechny sacharidy.

Výběr závodních lyží (pro nákup za své)

0

Taky jste – podobně jako já – lyžařští snobi a vozíte se po běžkařských tratích na vlajkových lodích značek, stejných, které vídáte ve SP? A pokud snad zatím ne, nebrousíte si na ně náhodou, třeba potají, své běžkařské zuby? Myslel jsem si to.

Demystifikujme klistry!

My běžkaři jsme jedněmi z těch prvních na ráně, jimž nezbývá než uvěřit, že akcelerující klimatická změna není chimérou. Z množiny dní, kdy budeme mít to štěstí zalyžovat si na přírodním sněhu, to nejspíš stále častěji bude na nějaké jeho odtávající verzi, tedy v klistrových podmínkách.

SP Minneapolis: Vyšla nová běžecká hvězda?

První závod Světového poháru v běhu na lyžích, který se konal v USA od roku 2001, vyhrál Američan, který se nejmenuje Jessie Digginsová. Zdá se, že rozhodně ne naposled.

Jak se oblékat na běžky: Těsnější, jemnější & funkčnější

Vhodné oblečení dokáže činit rozdíl mezi užitím si epesního dne ve stopách a pokaženým zážitkem vinou prostydlých zpocených zad, na nichž za celou vyjížďku nic neuschlo.

Proč vázání Turnamic?

0

Přestože je to už pět let, kdy na testovaných lyžích Fischer a Rossignol vozím jejich nový systém vázání Turnamic, nepřestávají se mě lyžaři, které cestou potkávám, na toto vázání ptát. Dlouho si slibuju sesumírovat odpovědi do krátkého článku, na který je příště odkážu, a vyhnu se tak nezáživným prostojům ve stopě. Tak konečně!

Top Secret: Nanotechnologie v běžeckém lyžování

0

Běh na lyžích je nejen mnohými z nás milovanou zimní aktivitou, ale také se v řadě ohledů prolíná s tajemným světem nanomateriálů. V následujícím textu zkusím některé z těchto průsečíků laicky popsat a snad se i doargumentovat závěru, že nanotechnologie umí činit zimní zázraky ještě zábavnějšími!

Jak vyladit formu na závod

Každý výhrychtivý závodník na to má svou vlastní, víc či míň osobní metodu. Mnoho sportovních kariér bylo vystavěno, mnoho jiných zhaceno, mnoho závodů vyhráno i ztraceno na schopnostech vyladit svou výkonnost v ten pravý čas.

Závodní a sportovní materiál 2023

1

Běžecké lyžování se vyvíjí rázným tempem. Nové lyže jsou každou sezónou lehčí a svižnější, boty mají vyladěnější střihy, superlehké hole vylepšují pohodlná a funkční řešení svých úchopů rukojetí. Výsledkem je zábavnější, zajímavější a uživatelsky přívětivější sport než kdy dřív.

Bolest zad a jak jí předcházet

Udává se, že čtyři lidi z pěti strádají během života akutními bolestmi zad. Nemám důvod tomu nevěřit – sám se považuju za zkušeného zádaře se slušně odstonaným penzem a odhaduju, že známých tvrdících, že se zády nikdy nic neměli, víc jak pětinu mít nebudu. Včetně sportovních lyžařů – a že jich něco znám.

Materiálové tipy 2021/22 (v éře neosocialismu)

0

Současné poměry na trhu s běžkařským vybavením – zajisté nejen s ním – začínají s určitou nadsázkou připomínat závan časů socialistického Československa, jejichž koloritem bývalo marné shánění, bloumání po vyprodaných obchodech a vděčné braní zavděk tím, co kde zbylo. Nenadál bych se, že zatímco ještě rok-dva zpět nás obklopovala všudypřítomná uměl...

Backcountry vybavení 2022: Pryč, pryč, pryč

Snad nikdy v novodobé historii nebyl vyšší čas zmizet pryč od stresujících civilizačních nesmyslů někam do dostupné divočiny než právě teď. Ať už to znamená pryč za dům, pláněmi přes obzor, po neprotažené cestě do lesů, nebo v příhodném místě uhnout ven z upravovaných stop. Samota a klid, které zažíváme při šlapání si těch vlastních v netknutém sně...

Co si Gunde myslí: Povídání o legendárním Gunde Svanovi

0

S hlavou vždy mírně do strany a v červeno-duhové kultovní svanovce, ve stopě jej nešlo neomylně nerozeznat. Hvězda běžeckého lyžování osmdesátých let dnes moderuje vlastní televizní šou a v soukromí revírničí na své lesní farmě.

NORDIC Skitest 2021: Nowax Advanced Top 5

0

Ve druhém roce pokračování redakčního skitestu v segmentu pokročilých nemazacích běžek se mi z více než tuctu testovaných lyží vyčlenila pětice letos nejvýkonnějších modelů, jejichž seznam níže zůstává poplatný mým subjektivním vjemům z lyží a není abecedně ani jinak řazen.

NORDIC Skitest 2021: Začátečnické lyže v komentářích

0

Motto: Ženská začátečnická klasická běžka by měla v ideálním případě bezpečně odrážet, nikdy nepodkluzovat, nikdy nenamrzat, být stabilní, nejet nadbytečně rychle, být své držitelce sympatická.
Po většinu letošní sněhově štědré sezóny si naše testérka začátečnických lyží Petra hrála s osmi vybranými modely níže. Své dojmy z lyží za celou zimu s...

Nejnovější diskuze