Finský kouč Jarva o české reprezentaci: Tenhle tým má potenciál!
.=
**Do pozice šéftrenéra reprezentace jste nastoupil na konci dubna. Jak si zvykáte na české podmínky?**
.=
Výborně. Systém je na dobré úrovni, jsou tady lidé, kteří tvrdě pracují. Finové mají s Čechy spoustu věcí společných, takže je pro mě v mnoha ohledech jednoduché s nimi pracovat. Setkáváme se s problémy, které se nevyhýbají ani finskému běžeckému lyžování.
**Stihl jste se už důkladně seznámit se všemi reprezentanty?**
.=
Ano, už jsme měli dvě společná soustředění. Podařilo se mi setkat se se všemi závodníky a navázat spolupráci. Komunikace se postupně vyvíjí a zároveň poznávám všechny závodníky a kolegy čím dál lépe.
**Jaký máte z českého týmu zatím dojem?**
.=
Lidé, kteří chtějí pracovat tvrdě, jsou přesně tím, co potřebujeme. Cítím tady velký potenciál, ale změny v našem sportu probíhají velmi pomalu. Je nutné pracovat tvrdě po dobu několika let, aby bylo dosaženo opravdových změn.
**Jak se vlastně vaše angažmá u české reprezentace zrodilo?**
.=
Členové předsednictva FIS (Mezinárodní lyžařské federace) Roman Kumpošt a Martti Uusitalo se bavili o systémech v běžeckém lyžování a Martti Uusitalo se zeptal hlavního trenéra finského reprezentačního družstva Reijo Jylhä, kdo by mohl pomoci českému týmu. Hlavního trenér Jylhä mi zavolal a já pak poslal životopis Romanu Kumpoštovi. Následně se naplánovala návštěva České republiky, kde jsem se setkal se sportovním ředitelem úseku běžeckých disciplín Lukášem Sacherem. S ním jsem se domluvil na podmínkách a prakticky hned nato začala spolupráce.
.=
**Mohl byste přiblížit probíhající přípravu? Co už máte za sebou a co vás naopak ještě čeká?**
.=
Začali jsme především s tréninkem v nízké intenzitě, abychom byli na navazující tréninky ve vysoké intenzitě dobře připraveni. Soustředíme se na techniku a na kvalitativní stránku tréninku. Na konci léta bude trénink velmi náročný, co se týče jak objemu, tak i tréninku ve vysoké intenzitě. Poté bude následovat volnějších čtrnáct dní. Na podzim nás pak čekají dva závodní víkendy a dvě nebo tři soustředění na sněhu. V posilovně se věnujeme především rozvoji obecné síly, abychom na to mohli na podzim navázat rozvojem výbušné síly.
.=
**Jak často dojíždíte do České republiky? Účastníte se všech reprezentačních soustředění?**
.=
Budu hlavně na společných reprezentačních soustředěních. Ta zahrnují nějakých deset až patnáct dnů v měsíci. Před začátkem každého soustředění přijíždím vždy o jeden až tři dny dříve.
.=
**Jak hodnotíte spolupráci s reprezentačními trenéry Janem Francem a Zbyňkem Valouškem?**
.=
Spolupráce s českými trenéry je velmi dobrá. Oba přináší do práce velké nadšení a jsou to dříči. Oceňuji jejich trenérský přístup, otevřenost k novým metodám a vztah, který si k závodníkům vytvořili. Jan i Zbyněk mají vysokoškolské vzdělání se specializací na běžecké lyžování a jazyková bariéra mezi námi postupně mizí. Během soustředění si užijeme i spoustu zábavy, což je také velmi důležité.
**Jsou ve finském a českém přístupu k trénování podstatné rozdíly?**
.=
Nedá se říct, že by zde byly nějaké zásadní odlišnosti. Finové se zaměřují vice na analýzu tréninkového procesu, ale také na komunikaci se sportovci, aby měli přehled o tom, proč dělají to, co dělají. Čeští sportovci naopak mají ve zvyku rovnou tvrdě pracovat, než aby o tréninku příliš mluvili a přemýšleli o něm. Já jsem pro kombinaci obou těchto cest. Závodníci musí být na těžký trénink připraveni a zároveň ho musí umět analyzovat.
.=
**Jaké nové metody chcete přinést do českého běžeckého lyžování? Co vám tady chybí?**
.=
Chci provádět více testů, které jsou pro samotný trénink užitečným ukazatelem, a mít větší kontrolu nad regenerací, kde bych využíval měření ranní tepové frekvence a srdeční variability. Zaměřit se na zlepšení plánování a rozboru, co je a co není dobré pro jednotlivé závodníky. Věnovat tréninku více hodin, obzvlášť ve věku od 15 do 20 let. Více se také věnovat rychlostnímu tréninku, protože rychlejší závodník vždy vítězí. V neposlední řadě chci naučit závodníky být zodpovědnými, aby byli schopni si samostatně plánovat a kontrolovat svůj tréninkový proces.
**Stanovil už jste cíle pro blížící se olympijské hry v Pchjongčchangu?**
.=
Ne, na to je zatím příliš brzy. Má práce je především založena na rozvoji systému českého běžeckého lyžování obecně, ale samozřejmě nesu odpovědnost také za to, aby reprezentanti odváděli své maximální výkony a uspokojivé výsledky.
.=
**Ve Finsku je běh na lyžích populárnější než u nás. Jak na vaše rozhodnutí přijmout pozici šéftrenéra české reprezentace nahlíží finští kolegové?**
.=
Všichni jsou z toho nadšení a myslí si, že je to bezvadné. My vidíme Čechy jako významný sportovní národ a je pro mě velkou ctí dělat tuhle práci. Jsem hrdý, že mám český tým běžců na lyžích na svých bedrech.
**Co Vás na České republice dosud nejvíce zaujalo?**
.=
Česká republika je krásná země. Už jsem měl tu možnost vidět mnoho lidí a míst, jíst spoustu českých jídel a všechno bylo skvělé. Podle mě by Skandinávci při návštěvě Čech měli navštívit nejen Prahu, ale podívat se i po okolí. Také je tu bezpečno a jídlo a ubytování je levné.