Vytrvalost přichází s věkem – rozhovor s triatletem Petrem Vabrouškem
.=
**Dokončil jsi 188x Ironmana a z toho ses 80x umístil v nejlepší desítce na oficiálních Ironmanech WTC. Neskutečné. Moc lidí na světě asi nezaběhlo 188 maratonů a ty sis k tomu v každém závodě navíc přidal ještě 180 km na kole a 3,8 km plavání.**
.=
Není mým cílem vytvořit světový rekord v počtu absolvovaných Ironmanů, byť jsem v tuto chvíli asi druhý za jedním Kanaďanem. Prostě rád závodím. A místo Ironmanů si rád občas pro zpestření střihnu třeba nějaký horský běh, ultramaraton nebo cyklomaraton.
.=
**Je ještě něco, co tě může na tomto druhu vytrvalostních závodů překvapit?**
.=
Kdykoli jsem někde řekl, že ne, tak se to stalo. Zažil jsem toho opravdu dost, ale určitě to ještě není všechno. Je to dlouhý závod ve venkovním prostředí a třech různých disciplínách. Zradit může počasí, příroda, technika, zdraví, pořadatel. Na posledním Ironmanu v Austrálii nám hodinu před startem zrušili plavání, protože na trati kroužili až 2,5 m dlouzí žraloci a byla zrovna jejich doba snídaně.
**Neměl jsi už někdy halucinace během Ironmana?**
.=
Tak daleko jsem to nikdy zajít nenechal. Závodím podle plánovaného tempa, výkonu a tepové frekvence. Když je extrémní vedro, tak prostě přizpůsobím intenzitu tak, aby to tělo ještě zvládlo. Sport dělám pro zábavu, ne pro sebezničení.
.=
**Prý by závodník měl absolvovat maximálně 3 maratony za sezónu, aby stihl zregenerovat. Ironman je asi ještě někde jinde. Kolik bys měl jít Ironmanů za rok a kolika se ve skutečnosti účastníš?**
.=
Optimum by bylo někde kolem 3–4 Ironmanů ročně, ale to by mě prostě nebavilo. Představa, že mám v průměru 3 měsíce tvrdě trénovat s vidinou jednoho závodu, mě úplně nenaplňuje. A bylo by to časově mnohem náročnější. Díky pravidelnému víkendovému závodění se přes týden mohu tréninku věnovat výrazně méně a výkonnost se neztrácí.
**Jakého typu regenerace nejčastěji využíváš?**
.=
Plavecký trénink. Plavu 4–5x týdně a přestože makám naplno, tak z pohledu cyklistiky a běhání je to skvělá regenerace. Jednou týdně chodím na masáž k Laďovi Vojtkovi (dříve masíroval národní reprezentaci fotbalistek) a po plaveckých trénincích si dávám 10–15 minut v páře nebo sauně s ledovou sprchou.
.=
**Cítíš, že s přibývajícím věkem je čím dál pomalejší regenerace? Nedostavují se nějaké zdravotní problémy typu únavových zlomenin, přetížení apod.? Co bývá nejčastějším zraněním u sportovců, co se účastní Ironmana?**
.=
Řekl bych, že u Ironmana je výrazně méně zranění díky jeho pestrosti a tomu, jak se jednotlivé disciplíny mezi sebou vzájemně kompenzují. Pokud je problém s během, nemusíme to nutně pokoušet a dá se pokračovat i delší dobu v plavání a cyklistice, aniž by celková fyzička výrazně utrpěla. Sám jsem nikdy únavovou zlomeninu ani přetrénování neměl. Ale nepatřím k těm, kteří to s tréninkem přehánějí, a po každém závodě si umím odpočinout. S věkem je ale pozávodní regenerace citelně pomalejší, a tak je tréninku mezi závody ještě méně než dříve. Závody se mi ale zatím moc omezovat nechce.
[* https://live.staticflickr.com/65535/48195171936_33e9735c37.jpg *]
(FOTO: Často se během závodů musí Petr vypořádat s extrémním vedrem. Musí kvůli tomu zvolit pomalejší tempo, aby nedošlo k selhání organizmu)
**Jak dlouho po sezóně odpočíváš? Máš vůbec nějaký čas na zimní přípravu?**
.=
Volno od systematické zátěže si dávám obvykle v prosinci, a to 2–3 týdny. Typickou zimní přípravu už léta neprovozuji, protože už koncem ledna obvykle opět závodím, takže po pauze naskakuji zpět do pestrého tréninku všech tří disciplín. Na dlouhé tréninky, které bývají v zimě základem, prostě nemám čas. Snažím se každý den co nejvíce času trávit se svou rodinou. Nějaký objem jsem za 35 let sportování už nakumuloval a tělo si snad něco pamatuje.
**Kde nejčastěji trénuješ? Zůstáváš v zimě doma, nebo jezdíš do teplých krajin?**
.=
Trénuji výhradně doma ve Zlíně. Do tepla jsem v zimě jezdíval i s rodinou, než šel syn Filip do školy. Je mu 18, takže už 12 let jsem na soustředění v teple nebyl. Z hlediska výkonnosti to samozřejmě optimální není, ale opustit rodinu a někde v teple jen sám trénovat, jíst a spát mi přijde jako nesmyslné zabíjení času.
**Dostaneš se někdy i na běžky?**
.=
Vzhledem k tomu, že manželka i děti holdují výhradně sjezdovkám, tak se na běžky dostanu čím dál méně. O zimním soustředění na běžkách platí totéž, co o tom letním. Ale už jako veslař jsem před 30 lety na běžkách jezdíval hodně a když je příležitost, tak neopovrhnu. Dokonce jsem jel i nějaké závody.
**Jezdíš radši klasicky nebo bruslením?**
.=
Jsem triatlet, takže nejradši střídám oba styly. Klasika je skvělá pro běhání a bruslení zase pro cyklistiku. Plavání rozvíjím pro změnu v posilovně na běžkařském Concept ergometru.
.=
**Zaměřuješ se v rámci tréninku také na rychlost, nebo to už na tento typ závodů není potřeba a musíš trénovat pouze vytrvalost a sílu?**
.=
S tím jak stárnu, tak je trénink rychlosti čím dál důležitější. Jde také o ekonomiku pohybu. A právě tyto schopnosti se ztrácejí ve vyšším věku rychleji než vytrvalost. Velkou roli u mne hraje také to, že trénink rychlosti (a síly) zabírá méně času než vytrvalost. Tu tedy nechávám hlavně na delší víkendové závody.
.=
**Sedí ti víc Ironman nebo dlouhý triatlon (4 km plavání, 120 km kolo, 30 km běh) a proč?**
.=
Určitě Ironman. Čím delší, tím lepší. Letos bych se chtěl zaměřit na Ultramana. Pokud se kvalifikuji na Floridě, tak se zúčastním listopadového mistrovství světa na Havaji. Jde o třídenní závod v této kombinaci: 10 km plavání + 176 km kolo (první den), 276 km kolo (druhý den) a 85 km běh (třetí den).
**Účastníš se také polárních maratonů, co to obnáší?**
.=
Především trošku jinou přípravu než na obvykle tropické Ironmany. Zimní běhání na lehko, delší návstěvy kryokomory, testování vybavení a navykání průdušek při dlouhém pobíhání uvnitř mrazicího boxu, zařadit do tréninku hodně dřepů, aby nohy zvládly propadající se sníh.
[* https://live.staticflickr.com/65535/48195172606_1c601ed6da.jpg *]
(FOTO: Petr se zaměřuje nejen na Ironmany, ale i další ultrazávody v tropických podmínkách, ale i v mrazech)
.=
**Čím se stravuješ během takto dlouhého závodu? Nemáš někdy místo gelu chuť na rohlík se salámem?**
.=
O chuti to v závodě moc není. Prostě piju a jím to, co tělo v tu chvíli potřebuje a snadno stráví. Na vývoji tyčinek, gelů a nápojů, které při závodě používám, se díky nadstandardním vztahům se svým partnerem už léta osobně podílím. V závodech tedy volím odzkoušenou jistotu.
**Jaký věk je optimální pro nejlepší výsledky v Ironmanovi?**
.=
Záleží, v jakém věku začnete, ale bude to někde mezi 30–35 lety. Pokud ale dáte prvního Ironmana třeba v 50, můžete se klidně zlepšovat až do 60.
**Co se ti na Ironmanovi líbí?**
.=
Obecně na triatlonu se mi líbí ta pestrost a dostupnost pro každého. Desetiboj je sice pestřejší, ale kolik z nás má možnost skákat o tyči a vrhat oštěp? Objemy Ironmana jsou pak krásné tím, že jakkoli se zpočátku asi každému jeví jako nepřekonatelné, opak je pravdou. Jen se musí člověk kousnout a jít do toho.
[* https://live.staticflickr.com/65535/48195171491_fe9815b877_z.jpg *]
**Petr Vabroušek**
**Narozen:** 27. září 1973
**O Petrovi**: Začal se sportem v 10 letech, a to s veslováním. V 16 letech přidal triatlon a v 19 se naplno věnoval pouze triatlonu. Nejprve krátkému a ve 26 letech absolvoval prvního Ironmana. Tyto distance mu učarovaly a už u nich zůstal. V posledních letech si každý rok sezónu zpestřuje novými výzvami (maraton na 100 km v Antarktidě, maraton na Severním pólu, etapový Marathon Des Sables, World Marathon Challenge, Horská výzva, B7,…).
Vzdělání: Mgr. (Ekonomicko-správní fakulta MU Brno), Ing. (Fakulta managementu a ekonomiky UTB Zlín)
Jazyky: angličtina, němčina, základy španělštiny, ruštiny a francouzštiny
Oddíl: Titan Trilife Zlín
Stav: ženatý, dvě děti
Míry: 184 cm, 77–80 kg
Záliby: rodina, cestování, jazyky, dobré jídlo, triatlon
Manažer: on sám
**Nejlepší výsledky** (stav k únoru 2018):
40 vítězství na tratích Ironmana
13x mistr ČR na trati Ironmana
2x celkový vítěz Světového poháru v dlouhém triatlonu
Celkový vítěz seriálu Horská Výzva (se Zbyňkem Cyprou)
2x 2. na B7 (se Zbyňkem Cyprou)
Vítěz maratonu v Antarktidě
Vítěz 100km ultra v Antarktidě
Vítěz maratonu na Severním pólu
2. na World Marathon Challenge