Salomon S/Max eSkin - recenze (mini test) z 26.11.2021 - Běžky.net
Běžky - sportovní classic | Počet recenzí: 0 | Značka: Salomon
Vložil: Adéla Ročárková - NORDIC | Ročník: 2021 | Doba užívání: týden
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

První ekologické lyže – Salomon S/max eSkin

Mít dobrou mázu na všechny podmínky, která nesmeká a nedrhne, a navíc nemuset před každou vyjížďkou smývat lyže či mazat se s lepivými klistry, to býval sen každého běžkaře. Díky skinovým běžkám se stal skutečností. Stále častěji můžeme vidět amatérské závodníky, jak běžky s mohérem pokládají i na startovní čáru.

Zkušenosti s užíváním produktu

Je to přeci pohoda: nemusíte řešit noční sněžení či oteplení a můžete v klidu dospat. Žádný stres před závodem, složité testování stoupacích vosků a riskantní domazávání na poslední chvíli, které může výsledný efekt zkazit a trápit od startu až do cíle.

Právě pro amatérské závodníky jsou vyrobeny Salomon S/max eSkin, jak už název prozrazuje, lyže s mohérem, které vznikly ze závodních lyží S/LAB Carbon Classic určených pro Světový pohár, jen do mazací zóny byl vložen mohérový pruh. Kombinuje tak požadavky elitních borců a novou úrovní uživatelského komfortu. Ovšem nejen to.

Lyže z PET lahví
Tento model skinů obsahuje nové „udržitelné“ jádro S-CORE 45, kde je použito 9 recyklovaných plastových lahví, které tvoří 45 % hmotnosti jádra lyže (v délce lyže 201 cm). Zbytek jádra pak tvoří pevný materiál densolit. Vy výsledku máte jádro pevné, odolné a navíc ekologické.

Součástí lyží je také posuvné vázání Prolink-Shift-In, které nabízí šest různých poloh, což umožní doladit polohu těžiště optimálně k odrazové komoře. Obecně také platí, že při posunu vázaní vpřed dosáhnete jistější odraz ve stoupání a při posunu vzad lepší skluz.

Co jsme zjistili při testu
Každá firma jde trochu jinou cestou a používá různý materiál stoupacího pásku. Salomon zvolil variantu, která je opravdu stoupavá, a to na většině sněhových podmínek. Nemusíte být tedy žádný závodník, abyste se z lyží komfortně odrazili. V souvislosti s tím je třeba po odrazu trochu více tlačit lyži vpředu, což je nejspíš daň za solidní stoupavost mohéru na převážné většině typů sněhů. Nutno dodat, že lyže testovali profesionální lyžaři, hobík určitě nebude v odrazu tak přesný a silný, a tedy uvítá trochu tolerantnější charakter lyže, než radikálně lyžující profík.

Skiny jsme zkoušeli na podivném jarním sněhu, kde se mísil starý firn s čerstvým prašanem, který se na slunečných místech měnil v nohy trhající „buchtu“. V těchto podmínkách nedosahovaly velkých rychlostí ve sjezdech ani hladké lyže skejtařů, ale tyto salomonky si v porovnání s nimi nevedly rozhodně špatně.

Zajímavé je i posuvné vázání. Při troše cviku nebyl problém ho přenastavit za jízdy a poladit si svůj odraz na konkrétní sněhové podložce, což se ukázalo jako výhodné hlavně v delších stoupáních nebo sjezdech (v krátkých je to ztráta času a zbytečné riziko pádu).

Lyže snad pro všechny
Salomon S/max eSkin má nečekaně široké spektrum možných využití. Ocení je snad každý lyžař, ať už se jedná o sportovního turistu, který se může spolehnout na tutový odraz, nebo profíka, jemuž při tréninku nebude vadit, že lyže není pocitově tak „hladká“ na skluz jako jeho závodky bez mohéru.

Lyže působí stabilně, takže snad dokonce ani naprostý začátečník nemusí mít strach, že lyži neovládne a nevyužije. Salomon S/max eSkin by se dal charakterizovat jako bezpečný kompromis mezi tutovým odrazem a skluzností. Ostatně, vztah odraz/skluz se dá hodně ovlivnit volbou délky a tvrdosti lyže a následně pak nastavením vázání.

Posuvné vázání pak přináší další praktické benefity: Vyspali jste se do růžova a chcete více potrénovat odraz na „hladších“ lyžích? Nebo naopak jste unavení a radši preferujete tutovější odraz? Vhodná poloha vázání vám k tomu pomůže. Nic nebrání dokonce ani tomu, abyste vyrazili na túru a vzali si těžší batoh.

Každopádně, před nákupem dobře promyslete, jestli chcete jezdit rychle (delší, tvrdší lyže), nebo s jistotou odrazu (kratší, měkčí). Výběr lyže samozřejmě zásadně ovlivňuje lyžařova hmotnost a jeho lyžařskou zdatnost.

+ plusy

  • určeny snad pro všechny lyžaře
  • použití pásu zlepšuje vlastnosti při stoupání
  • recyklované jádro

- mínusy

  • horší vlastnosti při sjezdu kvůli přítomnosti pásu

Diskuze: Salomon S/Max eSkin

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.