Atomic Redster S9 - recenze (mini test) z 26.11.2021 - Běžky.net
Běžky - závodní skate | Počet recenzí: 0 | Značka: Atomic
Vložil: Adéla Ročárková - NORDIC | Ročník: 2021 | Doba užívání: týden
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

První vykrojené běžky!
Atomic přichází s neuvěřitelnou novinkou: Atomic Redster S9 s novou technologií Gen S. Nové závodní skejtové lyže mají carvingový profil a vyrábí se v jediné délce jak pro závodníky-muže, tak ženy.

Zkušenosti s užíváním produktu

Vypadá to jako revoluce. Výrobci se snaží po dlouhá desetiletí vyrábět rozmanité délky lyží pro různé somatotypy běžkařů, ale Atomic se vydal cestou opačnou, cestou totálního zjednodušení. Že se u modelu Gen S nejedná o žádný výstřel do tmy, potvrdilo nejedno vítězství ve Světovém poháru, když je sedlal například norský běžkař Simen Hegstad Krüger v Davosu nebo švýcarský biatlonista Benjamin Weger v Oberhofu.

První carvingové běžky
Lyže jsou originální zejména svým vykrojeným tvarem, který připomíná carvingové sjezdové lyže. Nový tvar označený jako Speedline by měl umožnit běžkaři delší a přímější skluz díky nové trajektorii, kterou lyže díky svému vykrojení opisuje. Zatímco jiná běžka jede ven ze stopy, Gen S se do stopy obloukem vrací. Ve výsledku tak lyže umožní dosáhnout delší trajektorie čili vyšší rychlosti vpřed.

Testovali jsme je!
První pocit na krátké a vykrojené lyži je zvláštní, nezvyklý. Širší špičky a patky a zúžený střed lyže působí na první pocit nově, ale přesto stabilně. Díky kratší délce se běžky bezesporu lépe ovládají, zejména odšlapy v zatáčkách nebo kličkování mezi ostatními lyžaři šly snáze, než je běžné. Nabízí se tady jedna paralela ze sjezdového lyžování: Ti starší z nás kdysi zažili přechod z někdejších „rovných“ sjezdových lyží na vykrojené carvingové. Poté, co jsme si na lyže zanedlouho zvykli, se zatáčky začaly řezat snadněji, nohy přestaly pálit a dokážeme sjet celý kopec bez zastavení. Podobně běžky Gen S nás překvapily nebývalou dynamikou ve sjezdech, což jsme ocenili zejména na závodních tratích s častými prudkými vracečkami. Na dlouhých rovných laufařských rovinách podobné výhody tolik pocitově nevyniknou, což ale neznamená, že lyže není absolutně rychlejší. Při závodním tempu je při každém odšlapu znát každý centimetr a vzhledem k tomu, že se lyže vrací zpět pod lyžaře, a tedy ujede delší dráhu, předpoklad rychlosti tu jistě je. Hodně to však mohou ovlivnit podmínky, protože měkčí jarní sníh, ve kterém jsme lyže testovali, klade v zatáčení větší odpor, než tvrdá rychlá podložka.

Lyže pro závodní rodinu
Atomic Redster přináší i další výhody – univerzální délka je vhodná prakticky pro kohokoliv v dané hmotnostní kategorii. Tvrdost lyže není u skejtových lyží tak podstatný faktor jako u klasických, takže lyže mohou v rodině využívat třeba oba rodiče, pokud mezi nimi není propastný váhový rozdíl, případně otec i jeho skoro dospělý syn. Právě hmotnost je jediné kritérium, které potřebujete pro nákup lyže zohlednit, a vybrat si jednu z variant – tvrdou (hard), anebo měkčí (med).

Pro profíky a experty
Pro profíka zvyklého používat dennodenně delší a tradičně krojené lyže je první pocit na tomto modelu zvláštní – přinejmenším zpočátku, protože síla zvyku se neobchází vždy lehce. Ale možná bude říkat opak poté, pokud se člověk s novým konceptem sžije a vrátí se na staré lyže – zmíněná svěťáková vítězství napovídají, že nový koncept má možná netušený potenciál. Amatérští závodníci budou pro tyto nové Atomicy potřebovat dostatečné technické i silové vybavení. Ostatně, lyže je v kolekci postavena na samé špici a míří svým výkonem na ty nejambicióznější jezdce.

_____________­__________

Atomic Redster S9 jsou osazeny vázáním Prolink Shift-In, které je možné posouvat vpřed či vzad podle parametrů a pocitů lyžaře (každý má těžiště trochu někde jinde), aktuálních podmínek či profilu trati. Vázání lze nastavit do šesti různých poloh. V pomalých podmínkách přinese lepší skluz posunutí vázání dozadu – pocit, že vám pak lyže lépe odjíždí, je zcela citelný.

Posunout vázání je možné i za jízdy, vyplatí se to hlavně v delších sjezdech či stoupáních, naopak ne na členitých závodních tratích. Ale určitě si to nejdříve zkoušejte v tréninku. _____________­__________

+ plusy

  • skejtová běžecká lyže s unikátním tvarem
  • osazeno vázáním Shift-In

- mínusy

  • -

Diskuze: Atomic Redster S9

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.