Forerunner 955 nahrazují předchůdce – model 945 – na vrcholu řady běžeckých a multisportovních hodinek Forerunner. Garmin se opět držel zažitého pravidla, že topmodel řady Forerunner je funkčně prakticky totožný s topmodelem populární outdoorové řady Fénix.
Zkušenosti s užíváním produktu
Povedená evoluce
Ať už zvolíte robustní kovovou lunetu a safírové sklo modelu Fénix, nebo naopak minimalistické lehoučké plastové provedení řady Forerunner – máte jistotu, že tu najdete takřka vše, co Garmin v současnosti umí.
A co to tedy je? Většina změn se odehrála na straně softwaru, ale došlo i na pár úprav v hardwaru.
Poprvé si v řadě Forerunner můžete vybrat mezi „základní“ verzí a verzí se solárním dobíjením. Osobně je mi jedno, jestli hodinky nabíjím každý 7. den, nebo mi díky sluníčku vydrží o den déle – ale někdo tu trochu energie navíc třeba ocení. Drobnost, kterou naopak ocením já, je, že ačkoli rozměry hodinek zůstaly ± stejné, displej malinko narostl, jak do plochy, tak i do rozlišení. Každý milimetr a každý pixel, o který mohou být cifry na kmitající ruce větší a čitelnější, považuji za užitečný přínos. Přibyla možnost dotykového ovládání, která je však kompletně volitelná. Mně osobně nevyhovovala a vrátil jsem se k tlačítkům.
Poslední věc, kterou bych vypíchnul, je dvoupásmová GPS. Při aktivaci této funkce sice hodinky vysávají baterii výrazně rychleji, ale díky tomu dosáhnou na více satelitů, zlepší přesnost a hlavně spolehlivost určování polohy. Většině lidí asi může být jedno, jestli jim na konci tréninku hodinky ukázaly 9,6 nebo 9,7 km, ale například orientační běžci, kteří polohová data využívají ke zpětné analýze závodu nebo tréninku, mohou ocenit detailnější záznam pohybu – zvláště ve členitém terénu.
Z hlediska softwaru došlo k rozšíření funkcí především v oblasti vyhodnocování tréninkové zátěže, reakce organismu, regenerace a připravenosti na další trénink.
Už dříve Garmin zaznamenával vaše tréninky, podle intenzity rozlišoval zaměření zátěže a vyhodnocoval její objem ve vztahu k vaší aktuální kondici – na základě toho vám doporučoval vhodný trénink. Nyní navíc vyhodnotí takzvanou Připravenost k Tréninku, což je vlastně procentuální hodnota, která vám jednoduchým způsobem dává najevo, jak náročný trénink si v danou chvíli můžete dovolit. A když se do toho dáte, funkce Stamina v průběhu tréninku znázorňuje, kolik „šťávy“ vám ještě zbývá. Můžete si ji nechat vyjádřit v procentech, zbývajícím času nebo vzdálenosti, což přijde vhod, máte-li pochybnosti, zda to doklepete domů.
Další funkcí, která je nová tak nějak napůl, je Běžecký Výkon. Do předchozí generace hodinek se dala stáhnout ve formě originálního doplňku – nyní je konečně přímo integrovaná. Hodnoty výkonu se mi během testování zdály poměrně konzistentní a věřím, že je lze použít jako užitečný nástroj.
Forerunner 955 nejsou revolucí, ale spíše citlivou evolucí už tak skvělého modelu 945. Drobných vylepšení je poměrně mnoho a spolu se zmíněnými novými funkcemi přináší širší použitelnost, lepší srozumitelnost a větší uživatelský komfort.
Pozitivní věcí je, že ačkoli většina modelů (viz např. řada Fénix) mezigeneračně pokaždé trochu podraží, Forerunner 955 oproti svému předchůdci paradoxně o něco zlevnil – cena jeho „nesolární verze“ je teď velmi atraktivní.
+ plusy
- velmi nízká hmotnost
- větší a jemnější display oproti předchůdci
- ovládání tlačítky nebo přes dotykový display
- možnost volby solárního sklíčka
- dvoupásmová GPS – přesná pozice a trasy
- maximum sportovních tréninkových funkcí, které Garmin nabízí
- vzhledem k funkcím dobrá základní cena
- mínusy
- zatím žádné
Diskuze: Garmin Forerunner 955
K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.