Fenix HL60R - recenze (mini test) z 24.11.2017 - Běžky.net
Vložil: Nikovlas | Ročník: - | Doba užívání: měsíc
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

Zpočátku nabízela firma Fenix v naší české kotlině hlavně kvalitní ruční svítilny, které zaujaly především moderními vysoce svítivými diodami (LED) značky Cree, slibujícími vysoký výkon a efektivitu. První čelovky této značky byly poměrně vítaným osvěžením dosavadní nabídky zaběhnutých outdoorových firem. Opravdový světelný výkon však přinesly až svítilny napájení lithium-iontovými články, které mají oproti běžným tužkovým bateriím lepší poměr kapacity a hmotnosti. Především ale zvládají dodávat vyšší proud bez výrazného poklesu kapacity, což byl do té doby zásadní problém.

Model HL60R bych několika slovy popsal jako univerzální kompaktní výkonná čelovka.

Význam slova „výkonná“ je poměrně zřejmý - moderní LED Cree XM-L2 U2 poskytuje maximální výkon 950 Lumenů. Jakýkoli jiný zdroj energie než lithium-iontový akumulátor by při tomto výkonu již nedával smysl - proto je tu právě jeden akumulátor rozměru 18650 (je možné ho nahradit dvojicí baterií CR123A). Vše je umístěno pohromadě v jednom kompaktním utěsněném pouzdře splňujícím krytí IP68 ponoření pod vodu do hloubky 2 metry). Zpracování je opravdu velmi kvalitní. Odtud přívlastek "kompaktní" - podobný výkon s rozumnou výdrží jen těžko vměstnáte do něčeho výrazně menšího. I tak je však hmotnost koncentrovaná na čele znát a při intenzivnějším pohybu - například běhu - je trochu nepříjemná. Ačkoli je výkon dostatečný i pro rychlejší pohyb, hlavní smysl této čelovky vidím pro rozličné outdoorové aktivity, kdy člověk ocení hlavně malé rozměry, jednoduchost, odolnost a spolehlivost a v případě potřeby i výkonovou rezervu. Ne, že by s ní běhat nedalo, ale pro tento účel bych preferoval čelovku s odděleným akumulátorem umístěným v týlu či v kapse. Takové řešení je ovšem spojeno s jinými nedostatky (vyšší hmotnost, komplikovanost, cena...) HL60R je zkrátka výborně zpracovaný univerzál. Pokud jste někde narazili na svítilnu s udávaným výkonem 2000 Lumenů nebo i víc pro jedinou diodu, vězte, že nejvýkonnější LED na trhu jsou schopny nabídnout maxima právě kolem 1000 Lumenů. Vyšší hodnoty jsou reálné leda na papíře. Zdrojem světla se HL60R skutečně řadí mezi špičku.

Zkušenosti s užíváním produktu

Čelovka se ovládá jediným tlačítkem na pravé straně. Je dostatečně velké a stisk jistý i v rukavicích. Krátkým stiskem spustíte indikaci nabití baterie, kde využijete i dvě červené diody po obou stranách od hlavní LED. Pomocí sekvence střídavého červeného a bílého svitu vám čelovka napoví, kolik energie ještě zbývá v akumulátoru. Dlouhým stiskem (cca 0,5 s) vstoupíte do módu klasického svícení, kdy následnými krátkými stisky procházíte 5 úrovní výkonu a červené světlo v pořadí Eco – Low – Mid – High - Turbo – Red light. Opětovným delším stiskem čelovku vypnete. Ta si v paměti uchová poslední zapnutý režim, takže při opětovném zapnutí nemusíte proklikávat celý cyklus až k požadovanému výkonu. Tento způsob přepínání je sice triviální na pochopení, nese s sebou však vícero nevýhod. Pokud si nepamatujete, v jakém režimu jste čelovku vypínali, při zapnutí taktéž netušíte, na čem jste a jak dlouho vám při této intenzitě vydrží. Nezbývá Vám, než opakovaně mačkat tlačítko do dosažení nejvyšší intenzity a následného skoku do červeného světla - pak teprve víte, kde v šestimístném cyklu jste a můžete se doklikat toho požadovaného režimu. Další omezení je nemožnost pružně měnit intenzitu. Krátkodobá změna intenzity a návrat zpět nevyhnutelně znamená dohromady oněch 6 stisků. Osobně bych preferoval méně režimů svícení. Tahle slabina však není žádná katastrofa - funkčnost čelovky to neomezuje.

Když během používání klesne kapacita akumulátoru pod 20 %, oznámí vám to čelovka pravidelným blikáním červených diod. Těsně před vybitím diody svítí kontinuálně. Indikace vybité baterie je náramně užitečná věc, když ji ale během použití nemáte šanci postřehnout (červené světlo je tak slabé, že se v bílém zcela ztratí), je prakticky k ničemu a spoléhat na ni nelze. Za výrazně lepší považuji indikaci krátkým pohasnutím světla - bohužel výrobce zvolil jinak.

Vybitou baterii můžete nabít přiloženým USB kabelem skrz micro-USB zdířku vedle tlačítka. Adaptér na 230 V přiložen není, ale většina z nás ji má u mobilního telefonu - ostatně - můžete použít celou nabíječku. Výhodou je, že když si kabel náhodou zapomenete, někdo v okolí ho jistě bude mít. Další možností je odšroubovat víčko, vyjmout akumulátor a nabít ho ve vlastní nabíječce (musí podporovat li-ion akumulátory velikosti 18650). Toto řešení preferuji, jelikož nemusíte manipulovat se silikonovou krytkou micro-USB zdířky - čelovka se tváří, že vydrží věky, takže očekávám, že právě tato těsnící krytka odejde jako první. Výhodou vyjímatelného akumulátoru je mimo jiné i možnost nosit jich s sebou na delší akce vícero. U „univerzální“ čelovky je to rozhodně velké plus.

Barva světla je podle výrobce „neutrální bílá“ - teplotu odhaduji kolem 5000 K. Osobně preferuji trochu „teplejší“ světlo (do žluté), ale to zpravidla znamená o něco menší světelný tok. HL60R se drží rozumného kompromisu. Světelný kužel je spíše širší. Rovnoměrně pokrývá takřka celé zorné pole, přičemž střed je nepatrně zesílený. Nečekejte, že uvidíte stovky metrů (spíš pár desítek), ale alespoň si neukroutíte hlavu při „šermování“ uzounkým paprskem ostrého světla. Ve většině situací je toto řešení vhodnější. Okraje kužele jsou poměrně ostré a takřka bez periferního světla. To může být otravné, pokud potřebujete za pohybu například číst mapu. Bez periferního svitu vám nezbývá, než sklonit hlavu a papír pod nosem osvítit plnou intenzitou světelného kužele, což vás nepříjemně oslní. Rozhodně netvrdím, že pro noční orientační běh je čelovka nepoužitelná, ale aktivním „lampioňákům“ bych doporučil hledat jinde. Opět se ale bavíme o „miniproblému“, který nejspíš většina uživatelů přejde bez povšimnutí.

Pokud uvažujete o koupi čelovky Fenix HL60R, zvažte, jak ji budete využívat. Podnikáte hlavně krátké večerní výběhy do blízkého lesa, případně koketujete s nočním orientačním během? Pak jistě najdete i vhodnější produkt. Pokud však vyrážíte na delší akce v přírodě a hledáte kompaktní čelovku, která vám nezabere mnoho místa v batohu, zastoupí jak lampičku do stanu, tak výkonné světlo pro hledání cesty, pokud se nechcete bát, že se rozbije při pádu na zem či přejetí autem (vlak nedoporučuji), pokud prostě chcete světlo, na které je spoleh, pak vám ji s klidem doporučím. A běhat se s ní taky dá.

+ plusy

  • kvalitní zpracování
  • vysoký výkon a efektivita
  • jednoduchá a odolná konstrukce
  • široký kužel světla
  • vyjímatelný li-ion akumulátor 18650
  • vícero možností nabíjení

- mínusy

  • koncentrace veškeré hmotnosti na čele
  • příliš mnoho světelných režimů, zdlouhavé procházení
  • prakticky nepoužitelná indikace slabé baterie
  • ostrý okraj světelného kužele

Diskuze: Fenix HL60R

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.