Tekuté vosky – první zkušenosti
Na první vyjížďku po delší nemoci jsem s sebou vzal pro jistotu HWK Liquo Racing. Firma HWK je známá v závodní branži právě vynikajícími fluorovými urychlovači, ač nejčastěji se používá spíše urychlovač v tzv. „tužce“. V době psaní článku tento parafín stál úctyhodných 1490,- Kč za 30 ml, což je poměrně drahá záležitost. Lyže byly napuštěny jen základním voskem Swix LF7 a vyjížďka byla uskutečněna v polských Jakuszycích 31.12.2011, teplota lehce nad nulou (+1°C) a nový sníh, který se lehce bořil, ve stopě se občas objevila „zrcátka“, ale spíše vyjímečně.
Testovali jsme 2 lyžaři nezávisle na sobě, na trati u odbočky k dolům. První jízda byla na základním vosku, druhá po namazání a cca 100m rozjetí a třetí po ujetí dalšího 1 km.
Testovací profil začínal mírně z kopečka s postupným měněním ve středně prudký svah, odhadem ovšem pouze 4 m. Následovala velmi dlouhá rovinka. Protože se to bořilo, testovali jsme ve stopě, abychom eliminovali ztrátu rychlosti případným probořením lyží při testu.
Jak to dopadlo?
1. jízda – na základním vosku (odhadem 50 m), pro srovnání bod 0
2. jízda – po namazání: +24 m (2. pár +24,5 m)
3. jízda – po ujetí dalšího 1 km: +22 m (a +20 m)
Subjektivní dojmy stejné, vyjma nejprudšího úseku. Tam byl po namazání oproti předchozí jízdě snadno rozpoznatelný vysoký nárůst rychlosti. Mimo stopu však subjektivní dojmy tak dobré nebyly a rozdíl jsem nepoznal.
Závěr
Ač testovací čísla byla odhadovaná pomocí délek lyže a počet měření byl malý, je zřejmé, že tyto vosky mají na skluznost výrazný vliv. Protože oba páry dopadly velmi podobně, dá se předpokládat, že měření bylo i poměrně přesné. Také je ale pravděpodobné, že tyto vosky na lyži opravdu příliš dlouho nevydrží.
Máte-li zájem o podrobnější testování tekutých vosků – napište nám své tipy do diskuse.
Vosk na testování věnoval obchod specializující se na běžecké vosky – „www.nordicwax.cz“:http://nordicwax.cz