Trénink a výživa - články - Běžky.net

Novinka ve sportovní výživě: řada Enervit C2:1 pro maximální výkon

Enervit jako specialista na výživu vytrvalostních sportovců přichází s novou řadou produktů pro doplňování energie během výkonu. Ta vychází z fyziologických zákonů i praktických potřeb sportovců. Ve spojení s profesionály Enervit vyvinul novou řadu energetických doplňků C2:1, jejíž název odkazuje na hlavní přínos – obsah dvou druhů sacharidů (glukó...

Jak vyladit formu na závod

Každý výhrychtivý závodník na to má svou vlastní, víc či míň osobní metodu. Mnoho sportovních kariér bylo vystavěno, mnoho jiných zhaceno, mnoho závodů vyhráno i ztraceno na schopnostech vyladit svou výkonnost v ten pravý čas.

Co vám pomůže při lyžování

Lyžování je fyzicky náročná aktivita, ke které potřebujete dostatek energie. Zásoby té rychlé, sacharidové, jsou ale v těle velmi omezené. Také je potřeba připravit organismus na sport a dopřát mu kvalitní regeneraci. S tím vším vám pomůže sportovní výživa a my prozradíme jak, i které produkty se vám během sezóny hodí.

Soupaž - jak s ní začít

Soupaž. Někdo ji miluje, někdo nenávidí, někdo začíná chápat, že při dálkových bězích na lyžích klasickým způsobem neuspěje. Ale jak s ní začít? Jak se rozhodnout, že dnes už jsem dostatečně připravený a zvládnu celý závod bez jediného odrazu nohou?

Reflexní vazba ruka - noha

Jedním ze základních poznatků sportovní přípravy je zkušenost, že při atletickém běhu je pohyb nohou ovlivňován pohybem paží. Pokud chce běžec zrychlit frekvenci běhu, musí začít rychleji „pracovat“ rukama. Je to přirozená reflexe, podložená další zkušeností, že délku kroku ovlivňuje rozsah pohybu paží – chceme-li prodloužit krok, musíme zvětšit ro...

Sport a bylinky

Sport a bylinky. Jde to vůbec dohromady? Zřejmě ano. Sport se většinou odehrává venku v přírodě, kde jsme obklopeni rostlinami, stromy, vůní lesa a luk. Přirozeně se tak spojujeme se silou, kterou nám příroda nabízí. A pokud potřebujeme, můžeme se naučit, jak tuto sílu užívat pro své dobro.

Utkejte se/potkejte se s Uwe Amplerem na jeho první vítězné etapě Závodu míru (4. etapa ročníku 1985)

Také míváte na některých místech a v určitý čas pocit, že tudy šla historie? Vzhledem k tomu, že na mnoha otevřených závodech (například v běhu na lyžích či v "prostém" běhu) je možné potkat závodníky světové špičky, můžete se v reálném čase té "budoucí" historie, která ještě před chvílí byla přítomnou přítomností, až hmatatelně dotknout. Co se týk...

Bolest zad a jak jí předcházet

Udává se, že čtyři lidi z pěti strádají během života akutními bolestmi zad. Nemám důvod tomu nevěřit – sám se považuju za zkušeného zádaře se slušně odstonaným penzem a odhaduju, že známých tvrdících, že se zády nikdy nic neměli, víc jak pětinu mít nebudu. Včetně sportovních lyžařů – a že jich něco znám.

Laktát. Pomáhá nebo škodí?

Po závodě se vrcholoví sportovci zmiňují, že už byli tak „zakyselení“, že museli zpomalit. Běh na lyžích je sám o sobě poměrně náročná vytrvalostní disciplína, při které dochází k intenzivnímu zatížení většiny svalových skupin lyžaře. To značně zvyšuje nároky na energetické krytí především v aerobním pásmu, tedy za přístupu kyslíku. Ale i u vytrval...

Je hloupé dělat věci pořád stejně dokola a věřit v lepší výsledek

Tričko s tímto sloganem mi poslal před lety můj obchodní partner z jedné velké americké korporace, která se přes všechnu snahu propadala do průměru a rozhodla se ten pád zastavit a vrátit se na špičku ve svém oboru. Samotné tričko jim ke změně nepomohlo…

Co vám pomůže při lyžování

Běžecké lyžování je fyzicky náročná aktivita, ke které potřebujete dostatek energie. Zásoby té rychlé, sacharidové, jsou ale v těle velmi omezené. Také je potřeba připravit organismus na sport a dopřát mu kvalitní regeneraci. S tím vším vám pomůže sportovní výživa a my prozradíme jak, i které produkty se vám během sezóny hodí.

Pojeďte na běžecký kurz vyladit techniku a otestovat nové modely běžek

Rádi byste se na běžkách zlepšili, posunuli svoji techniku nebo máte ještě vyšší ambice? Svěřte se do péče profíků, kteří vám s tím pomohou. V HARFASPORTu pro vás na letošní sezónu připravili běžecké kempy s profesionálními trenéry.

Tereza Tvarůžková - běžkobajková obojživelnice

Dlouho patřila mezi univerzálku, jenže okolnosti a zdravotní problémy rozhodly. Možná jsme přišli o kvalitní běžkyni na lyžích, ale zase můžeme fandit nadějné cyklistce, která už v loňské sezóně ukázala, že se ve světovém pelotonu neztratí. Pojďme si popovídat, čím vším si bývalá běžkyně na lyžích prošla v dobrém i ve zlém.

Poruchy příjmu potravy u sportovců

Nevidíme. Nemluvíme o tom, moc o tom nevíme. A když se o poruchách příjmu potravy u sportovců doslechneme, je to spíš taková senzace, aby měli novináři o čem psát. Výzkum poruch příjmu potravy (PPP) u sportovců však v průběhu uplynulých zhruba 15 let dokázal, že u sportovců se závažné poruchy příjmu potravy jako je bulimie a anorexie vyskytují stej...

Tréninková poradna

Dostali jsme pár otázek od závodníka (34 let). Sportu se začal intenzivněji věnovat až na vysoké škole, 12 let pravidelného tréninku je už však solidní základ. V posledních letech trénuje asi 500 hodin za rok, což je na amatéra velmi slušné číslo. Pro srovnání, nejlepší závodníci uvádí minimálně 800 hodin za rok, někteří i více (Martin J. Sundby až...

Jak rychleji regenerovat - manuální lymfodrenáž

Lymfa je bezbarvá tekutina protékající spletitým systémem lymfatických cév a uzlin uvnitř lidského těla, vznikající z tkáňového moku. Její funkce spočívá, zjednodušeně řečeno, v zachování a podpoře obranných, transportních a drenážních procesů v organismu, aktivně se podílí na imunitním systému a je potřeba pravidelně o ni pečovat.

Jak trénovat - zaměřte se na kvalitu tréninku

Nemáte příliš času na trénink, ale nechcete svoji kůži dát v závodě zadarmo? Porazit kamaráda, nebo si zlepšit osobák na Jizerské 50? Každý máme své výzvy, jenže zároveň omezený čas na přípravu. Přinášíme vám několik tipů, jak si naplánovat tréninkový týden, aby byl z tréninkového hlediska co nejefektivnější a vaše výkonnost vzrůstala.

Soupaž, nebo stříďák?

Již nadpis napoví, že jsme se nekonečnými diskuzemi, nejen na „schůzích“, dostali k tématu v lyžování, které je nejvíce skloňované. Rozhodli jsme se rozvinout diskuzi v praxi a zaměřit se na výzkum, který by porovnal výhodnost jednoho ze stylů běhu na lyžích - konkrétně střídavého běhu dvoudobého, známého spíše pod označením „stříďák“, a soupažného...

Jak trénovat - někdy méně je více

Posledně jsme nakousli téma, jak začít s tréninkem a jak si zhruba sestavit týdenní plán. Pokud bychom měli jít do hloubky, tak vše je daleko složitější. Sestavit tzv. roční tréninkový plán je poměrně velká věda a každý potřebuje víceméně individuální přístup.

Enervit novinky: energetický gel, nápoj a tyčinka pro váš sportovní výkon

Se startem jarní sezony přichází VITAR Sport tradičně i s novinkami od ENERVITu pro český trh. Tentokrát vás potěší nový druh ENERVIT Isotonic Gelu s kofeinem nebo nová příchuť oblíbené energetické tyčinky ENERVIT Performance Bar – tmavá čokoláda. K novinkám pro letošní sezonu řadíme i energetický nápoj ENERVIT Isocarb 2:1, který VITAR Sport uvedl ...