Jakuszyce - aktuální report z 16.12.2023 - Běžky.net

Jakuszyce aktuální report z 16.12.2023

  průměrné hodnocení:

Polsko Polsko - Jizerské hory

Reporty umožňují sdílet aktuální a praktické zkušenosti lyžařů z navštívených středisek.

 • autor: OtaR
 • hodnocení:
 • návštěva od: 16.12.2023 do: 16.12.2023
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Pro druhou běžeckou stopu této sezóny, respektive bruslení, jsem na sobotu vybral oblíbené polské Jakuszyce. Po velké oblevě jsem nechtěl jet na rozsáhlé Jizerky, ale zvolil jsem jistotu, výbornou dopravní dostupnost a kvalitní úpravu tratí, což je zde pravidlem. Určitě mě sobotní den nezklamal, byť už se těším, až sníh přibude a opět pojede celý areál.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Kostrou mé trasy byla střední část areálu spolu se zastávkou na oblíbeném výletním místě Orle. Ani na Harrachov, ani na Sklářskou Porebu se neupravuje, v jejich dolních částech chybí sníh. Ve směru na Porebu se končí pod Jizerskou Garbou, v nadmořské výšce 1 022 m. Za zhruba hodinu a tři čtvrtě jsem nabruslil 20 km.

Sněhové podmínky:

Ve středních a vyšších polohách sněhové podmínky velmi dobré, s naprostým minimem kritičtějších míst s menší sněhovou pokrývkou. Bohužel výrazná obleva přišla i sem, takže nejsou upravené okrajovější a nižší části zdejšího areálu, tedy ve směru k Harrachovu nebo Sklářské Porebě. Co se týká sněhu, v dolní části byl dost měkký a těžký, nic extra pro bruslení (kde to navíc ničilo i poměrně dost chodců), vše vynahradily horní partie s dostatečnou sněhovou pokrývkou a ne tak mokrým sněhem.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Nové zázemí je u stadionu, kde je multifunkční objekt včetně hotelu, wellness, restaurace, nebo si zde běžkaři, kteří přijedou vlakem, mohou nechat ve skříňkách své osobní věci. Po trase občerstvení nejsou. Jednou z výjimek jsou Orle, takže pro jistotu to chce pití či energetickou tyčinku s sebou.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Trochu jsem měl strach, ale přeplněno ani v sobotu nebylo, možná díky předvánoční době či ne úplně ideálnímu počasí.

Občerstvení a aprés-ski:

Na hlavním stadionu moderní objekt včetně restaurace, v bezprostředním okolí další. Po tratích to je slabší, zastavit se lze víceméně jen na Orle. Míst tam je hodně, jelikož navíc o víkendu (a v nejvíce navštěvovaných dnech) ještě venku postavili velkokapacitní a vytápěný stan. Nabídka teplých i studených nápojů, polévek, klasické klobásy, jelítka atd. Prvně jsem zde ochutnal svařené pivo, bylo to pitelné, švestkové alkoholické pivo, co zahřeje. Cena za půllitr je 14 zlotých, jelítko 15 zlotých, můžete ale dle libosti platit i českými korunami.

Doprava do střediska a parkování:

Lepší dopravní dostupnost jsem nikde jinde neviděl. Dojedete po komunikaci 1. třídy (která má samozřejmě na polské straně ihned lepší kvalitu), odbočíte z ní a po pár metrech parkujete. Od auta či vlaku to je pár metrů do stopy. Naprostý ideál. Parkování lehce podražilo, vyjde na 30 zlotých (dle aktuálního kurzu cca 175 Kč). Platit se dá kartou v automatu.

+ plusy

 • Kompaktní příjemný běžecký areál
 • Skvělá dopravní dostupnost
 • Kvalitní úprava tratí, většinou až do samého konce sezóny
 • Na sobotu spíše jen střední zalidněnost

- mínusy

 • Vlivem oblevy nebyl v provozu celý areál
 • Chodci ničící upravené tratě pro bruslaře
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

08.02.2023  | Jakuszyce

 • autor: OtaR
 • hodnocení:

Letošní zima je zatím značně nejistá co do teploty, i výdrže přírodní sněhové pokrývky, takže při předpovědi počasí na střed týdne jsem neváhal a vzal si volno. První den to byly oblíbené polské Jakuszyce, elitní běžkařské středisko u našich sousedů v těsně blízkosti hranic za Harrachovem. Krásné mr...

11.04.2022  | Jakuszyce

 • autor: OtaR
 • hodnocení:

Po několika desítkách let sjezdařiny jsem letos ve větší míře přesedlal na běžecké lyžování a mohu to i dalším váhajícím vřele doporučit. ;-) V této době se již na území České republiky nejspíš nikde na bruslení neupravuje, jinak tomu je do Velikonoc v polských Jakuszycích. Snad každý den vzorná úpr...

09. - 10.03.2019  | Jakuszyce

 • autor: jb
 • hodnocení:

Dlouho jsem váhal s tímto reportem, protože je už stále míň takových koutů. Dneska je toto středisko ovšem už profláklé a myslím si, že dobrou polovinu návštěvníků tvoří Češi. I když máme Bedřichov na půli cesty, nikdy nelitujeme si zajet. Kombinace ubytování v Harrachově a za pár minut autem ve sně...