Pustevny - aktuální report z 12.02.2016 - Běžky.net

Pustevny aktuální report z 12.02.2016

  průměrné hodnocení:

Česko Česko - Beskydy

Reporty umožňují sdílet aktuální a praktické zkušenosti lyžařů z navštívených středisek.

 • autor: Honza-Vsetin
 • hodnocení:
 • návštěva od: 12.02.2016 do: 12.02.2016
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Horské sedlo Pustevny (cca 1 000 m n. m.) leží na hlavním beskydském hřebeni mezi významnými vrcholy Kněhyně ( 1257 m) a Radhoštěm (1 129 m). Jsou dostupné automobilem či autobusem z Prostřední Bečvy (tj. z hlavní silnice Valašské Meziříčí - Rožnov - Žilina: I/35, E 442). Silnice vede i z druhé strany kopce - z obce Trojanovice. Zde však platí zákaz vjezdu a je v zimě neudržovaná (ideální na výjezd na kole, na běžkách, stejně tak lze tuto cestu na běžkách sjet). Z Trojanovic vede rovněž jedna z nejstarších sedačkových lanovek u nás. Na Pustevnách můžeme najít jedinečné prvky architektury známého arch. Dušana Jurkoviče. Na běžkách je možno se mj. dostat až na samotný vrchol Radhoště, kde stojí krásná kaple zasvěcená slovanským věrozvěstům Cyrilu a Metodějovi.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Sdružení zabývající se úpravou stop zajišťuje jejich úpravu v sezóně pravidelně, hlavní trasy denně. Tras je celkem 74 km (počítaná cesta tam i zpět u neokruhových tras). Jedná se o tyto trasy:
a) Pustevny - Radhošť a zpět (cestou lze vidět sochu boha Radegasta, na vrcholu Radhoště kaple)
b) Závodní okruh
c) Okruh přes Velkou sjezdovku
d) Okruh kolem Zmrzlého
e) Pustevny - Martiňák a zpět (cestou naučné tabule zabývající se zejména chrabrým bojem partyzánů, kteří zde v horských masivech měli útočiště)
f) Pustevny - chata Mír a zpět
g) Okruh Skalíkova louka

Sněhové podmínky:

Dnes (12. 2. 2016) cca 30 až 40 cm sněhu. Sníh je čerstvý, nahoře tupý prachový - pomalý, v nižších polohách (u chaty Martiňák) vlhký. Na Radhošti byl též prachový.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Parkoviště je cca 300 m od nástupu na běžecké tratě. Převlíkárny jako takové zde nejsou, ale k dispozici je větší množství chat či hotelů, které lze využít (WC, občerstvení).. Na hlavních trasách bývá skromné turistické posezení - lavičky.

Zalidněnost:

V běžné dny mají známé trasy jako Martiňák od desítek po stovky běžkařů (za pěkného počasí), o víkendech až k tisíci návštěvníků. Na Radhošť chodí zejména pěší (až tisíce, téměř procesí), zde jsou běžkaři ve výrazné menšině.

Pozor na akce typu Ledové království (sochy z ledu a sněhu) konané v lednu, kdy je nahoře až 10 tis. návštěvníků a autem zde nedojedete a o běžkování ani nemluvě.

Občerstvení a aprés-ski:

Nahoře je k dispozici větší množství chat, kde v klidu pojíte. Na konci trasy na Martiňák je pravidelně otevřená chata, cestou na Radhošť bufet a těsně pod vrcholem horský hotel Radegast. Cestou na Martiňák v polovině cesty studánka.

Doprava do střediska a parkování:

Vozem až nahoru z Prostřední Bečvy, případně linkovým autobusem (jezdí často), pozor však na poslední odjezde cca v 16 hodin. Nutné zimní obutí. Parkovné zpoplatněno, až 80 Kč.

+ plusy

 • Pravidelně udržované stopy
 • Množství tras
 • Stálé sněhové podmínky
 • Čistý vzduch
 • Krásné rozhledy

- mínusy

 • Mnoho autoturistů - vysoké podpatky, cigarety, malí psi...
 • Parkovací poplatek

Zajímavé odkazy

www.pustevny.cz (aktuální situace ve středisku)
www.beskydska-magistrala.cz (aktuální úprava stop; ač z dotací EU, často nefunkční-obracejte se na Moravskoslezský kraj)

zpět na přehled všech reportů reagovat na report