Paprsek - aktuální report z 25. - 26.03.2016 - Běžky.net

Paprsek aktuální report z 25. - 26.03.2016

  průměrné hodnocení:

Česko Česko - Králický Sněžník

Reporty umožňují sdílet aktuální a praktické zkušenosti lyžařů z navštívených středisek.

 • autor: Honza-Vsetin
 • hodnocení:
 • návštěva od: 25.03.2016 do: 26.03.2016
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Paprsek leží na pomezí Hrubého Jeseníku a Rychlebských hor v nadmořské výšce cca 1 000 m n. m. Dostanete se na něj ze Starého Města pod Sněžníkem směr Velké Vrbno. Zde zaparkujete (zadarmo) a nahoru buď vyjdete pěšky cca 1 km po trase lanovky, nebo se vyvezete za sympatických 40 Kč. V případě ubytování v chatě můžete vyjet autem až nahoru. Areál působí sympaticky, stejně jako celý web paprsek.cz, jde vidět, že místním na spokojenosti lyžařů záleží.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Najdeme zde desítky km tratí, většinou i pro bruslení, klasika samozřejmostí. Tratě pravidelně upravované, s náramnou péčí. Dostanete se na běžkách do Polska, kde je téměř polovina tratí. Pro vyznavače ne úplně upravených tras je možno se dostat i mimo servisované tratě, např. na nejvyšší vrchol Rychlebských hor Smrk 1 126 m n. m. Plusem je jistě to, že většina tratí je okruhového typu. Na každé odbočce je mapa, tak víte, kde jste. Okruhy jsou označovány jako Pralinka, Velký Schengen, Malý Schengen. Plusem je též to, že na Paprsek (nebo z něj) se dostanete i z dalších středisek - Ramzové, Petříkova a Ostružné. U chaty Paprsek stojí i malá kaplička. Můžete se nahoře kochat výhledem na masiv Jeseníků, např. Šerák s Keprníkem.

Sněhové podmínky:

Na Velikonoce naprosto ideální, cca 30 až 50 cm, bez vytátých míst. Dalo se dojet do Petříkova i Ostružné. Sníh po ráno zmrzlý. Většinu tratí ujede kondiční lyžař soupaží a nemusí si lámat hlavu s mazáním. V težších úsecích si může přibruslit.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Příjemné. Odpočinková místa jsou na tratích často. Občerstvení však jen na Paprsku, příp. v osadách dole: Petříkov, Ramzová, Ostružná. Běžkaři jsou však zde vítání, což je hlavní. Web paprsek.cz férově uvádí stav běžkařských tras.

Zalidněnost:

Lidi zde potkáte, ale s ohledem na počet km tras je zde pohoda. Kdyby takový areál byl někde u Prahy, tak by praskal ve švech. Tato krajina je zapomenutá, ale to má právě asi své kouzlo.

Občerstvení a aprés-ski:

Chata Paprsek nabízí vynikající stravu, např. ovocné knedlíky. Občas je zde lidí až příliš, ale dá se to zvládnout. Další občerstvení v obcích pod vrcholem. Tak aspoň pití do ledvinky.

Doprava do střediska a parkování:

Na parkoviště pod lanovkou dojedete pohodlně, v sezóně jezdí i skibus, sledujte aktuální stav na webu střediska. Parkoviště kapacitně stačí, zadarmo. Příjezd ze Starého Města po nové, leč úzké silnici, ostatní silnice v okolí občas rozbité.

+ plusy

 • Krásné stopy, pravidelně udržované
 • Množství sněhu, i když je dole jaro
 • Možnost jezdit i v Polsku bez hraničních kontrol
 • Výhledy

- mínusy

 • Pro línější a šetřivé běžkaře výstup po trase lanovky pěšky

Zajímavé odkazy

paprsek.cz (aktuální stav tratí)
jelyman.cz (Jesenický lyžařský maraton; závody konané zde)

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

31.12.2017  | Paprsek

 • autor: PaprSKI
 • hodnocení:

Silvestrovská prádelna.