Červenohorské sedlo - aktuální report z 27.03.2016 - Běžky.net

Červenohorské sedlo | aktuální report z 27.03.2016

autor: Honza-Vsetin
země: Česko oblast: Jeseníky
délka navštěvy:1 den hodnocení:
reagovat na report

Úvod – celkový dojem z návštěvy střediska

Červenohorské sedlo leží v nadmořské výšce cca 1 000 m n. m. Je dobře dostupné z příjezdových komunikací z obou stran, tj. od Jeseníku i Šumperku. Silnice je první třídy a je solená, občas jsou zde přesto problémy s kamiony. Zaparkovat na sedle lze, parkoval jsem zdarma, údajně se někdy prý i platí. Na běžky se lze vydat oběma směry: buďto k Ovčárně (masiv Pradědu 1 491 m) či Keprníku (1 423 m). Na Ovčárnu jezdí více lidí, trať pozvolna stoupá, ale není to nějak brutální, je to asi 12 km, průměrný turista to zvládne za dvě hodiny, sportovci něco nad hodinu. Tímto směrem je možno je i po hřebeni, kde není trasa tak pohodlná. Opačným směrem na Keprník (Šerák, Ramzová) je udržována 3,5 km dlouhá trasa k Vřesové studánce, dále zažijete pravou "divočinu" po neupravené trasy, což má dost do sebe, ale zde pokračujte jen za pěkného počasí.

Nejsilnější dojmy z návštěvy

Běžecké tratě:

Na Ovčárnu (Praděd) je to příjemné, mírně do kopce, zpátky navíc jedete téměř zadarmo. Při zpáteční cestě pozor na dva sjezdy za chatou Švýcarna (sjezdy si ošaháte při stoupání, pozor někdy na kameny a led). Opačným směrem na Vřesovou studánku (a Keprník a Šerák) se vezete 3,5 km po krásné stopě do kopce, což zabere klidně hodinu, dole však jste za deset minutek. Cestou na Vřesovou studánku narazíte hned nad sedlem na Památník obětem hor. U Vřesové studánky končí strojově upravovaná trasa. Dále pokračujte na Keprník, Šerák po neupravované trase. Běžkaři zde jezdí, je to něco jiného než dnešní standardní běžkařké trasy, ale právě to má své kouzlo. Pokud si nejste v prudkých výjezdech nebo sjezdech na běžkách jistí na 100 procent, tak raději lyže sundat a po svých, ale pozor na propadnutí do sněhu minimálně po kolena. Ale takový nádherný kruhový výhled z Keprníku (1 423 m) stojí rozhodně za to.

Sněhové podmínky:

Na Velikonoce ideální, na sedle 30 cm, ve vyšších partiích až 70 cm. Ráno zmrzlé, odpoledne firnovaté. Mazání na klistr, na Vřesovou studánku to rukama neutáhnete.

Komfort – zázemí pro běžkaře:

Cestou jsou k dispozici jednoduchá odpočívadla, kde lze spočnout a dopřát si oddechu. Blíže viz občerstvení. Na sedle je více restaurací a ubytovacích kapacit, kde se lze obléct, převléct, přespat.

Zalidněnost:

Záleží na sezoně. V krajních případech je problém nahoře zaparkovat. Někteří parkují pak na hlavní silnici, kde to dopravní značky neumožňují. Místy se setkáte s dosti pěšáky, ale stopy jsou pravidelně upravované, tak nejsou ve špatném stavu.

Občerstvení:

Na sedle více restaurací a občerstvení. Směrem na Ovčárnu chata Švýcárna, na Pradědu resturace, pod ním chata Kurzovní aj., dále na Ovčárně více možností. Směrem na Keprník (Šerák) občerstvení až na Šeráku, tj. klidně až po dvou a více hodinách, nepodceňte vlastní energetické a pitné zdroje!

Doprava do střediska a parkování:

Z obou směrů (Jeseník, Šumperk) dobrý příjezd, jezdí zde i autobusy. Parkoviště velké, ale někdy nestačí.

+ plusy

  • Vysoká nadmořská výška střediska, zejména s přibližováním se Pradědu
  • Čistý vzduch
  • Možnost dostat se i mimo upravované tratě
  • V případě pohybu směrem na Ovčárnu (Praděd) možnost většího počtu turistů

- mínusy

  • Možné problémy s parkováním

Zajímavé odkazy

jeseniky.net (najdete aktuální stavy)
figura.cz (aktuální stav na Pradědu a okolí, tj. i trasa Ovčárna - Červenohorské sedlo)

reagovat na report
Facebook