Deštné v Orlických horách - aktuální report z 28.03.2016 - Běžky.net

Deštné v Orlických horách | aktuální report z 28.03.2016

autor: Honza-Vsetin
země: Česko oblast: Orlické hory
délka navštěvy:1 den hodnocení:
reagovat na report

Úvod – celkový dojem z návštěvy střediska

Říčky v Orlických horách, Deštné v O.h. i Orlické Záhoří jsou podorlické obce ležící několik set metrů pod hlavním hřeben Orlických hor, které se táhne od Haničky až k Vrchmezí a měří cca 25 km. V obcích jsou dostatečné ubytovací kapacity a lze zde zahájit běžkařskou vyjížďku. Nicméně sníh dole není garantován, a tak lze vyjet nahoru autem na Šerlich (Masarykovu chatu) nad Deštným nebo na Mezivrší (Komáří vrch) na komunikaci mezi Říčkami a Orlickým Záhořím. Na Šerlich je silnice udržována pravidelně, na Mezivrší je to horší, zde je nutné mít zimní výbavu i počátkem jara. Když se dostanete na obě uvedená místa, jste už v nadmořské výšce 900 až 1 000 m n. m., takže ušetříte vlastní energii.

Nejsilnější dojmy z návštěvy

Běžecké tratě:

Hlavní hřeben měří cca 25 km a vede od Haničky (nad Bartošovicemi v Orl. horách) přes Anenský vrch, kde se dostáváme ke kótě téměř 1 000 m n. m. a kde posléze z ní téměř neslevíme; dále pokračujeme přes výše zmíněné parkoviště Mezivrší (Komáří vrch) přes Pěticestí (přímo nad skicentrem Říčky, kde skutečně běžkařské tratě se rozbíhají do pěti stran) přes Homolí, Velkou Deštnou, Šerlich až k Vrchmezí.
Hlavní hřeben je nádherný, téměř celou dobu se dá i bruslit. Narazíte zde na Kunštátskou kapli (kousek od Pěticestí), pozor, je mimo běžkařskou trasu, leží přímo na hřebeni.
Hlavní vrchol Velké Deštné je nejvyšším vrchole Orlických hor, je cca 200 m od běžkařské trati, značeno, na vrcholu je jen triangulační bod. Vrchmezí (1 084 m) je dostupný od trasy asi 200 m pěšky, je nejvyšším vrcholem polské části Orlických hor a cílem jejich turistů, polsky označován jako Orlica.
Cestou za Šerlichem od Masarykovy chaty můžete na Vrchmezí jet okruhem, jednou po české části a zpátky po polské (kde uvidíte vyhlášené lyžařské středisko Zielenec).
Cestou po hřebeni potkáte hraniční opevnění a dýchne na vás národní hrdost.
Krásu Orlických hor lze pozorovat i z rozhledny na Anenském vrchu, která je volně přístupná nepřetržitě a zdarma.

Sněhové podmínky:

Na Velikonoce velmi dobré. Na hřebeni až 50 cm. Celý hřeben sjízdný. Pozor však na lokalitu Haničky, která je o cca 200 m nížeji položená než centrální část hlavního hřebene, mohla by vás překvapit na trase vytátá místa.

Komfort – zázemí pro běžkaře:

Ve střediscích dole (Deštné, Říčky) i na Šerlichu je odpovídající zázemí, na Mezivrší (Komáří vrch) je jen parkoviště, ale v zásadě udržované.

Zalidněnost:

Jak kdy, záleží na termínu. Hlavní hřeben však sami neprojdete, vždy někoho potkáte. Bohužel i dost pěšáků. Nicméně celkově se nejedná o nějaké závratné davy, jelikož se rozprostřou do mnoha kilometrů.
Nicméně zažil jsem i bruslení na komunikaci Orlické Záhoří - Říčky, kdy jsem se během 4hodinového bruslení nahoru dolů setkal s dvěma auty...

Občerstvení:

Ve výše uvedených lokalitách (Deštné, Říčky, Šerlich) bez problémů najdete všechno, co potřebujete. Na hřebeni dále někdy fungují bufety na Pěticestí a pod Velkou Deštnou.

Doprava do střediska a parkování:

Do středisek dole bez problémů, jen pozor na příjezd do Deštného od Zdobnice, zde doporučuji se vyhnout, v zimě těžký příjezd. Na hřeben určitě zimní výbavu vč. řetězů a lopaty. Parkování v pohodě.

+ plusy

  • Krásně udržované trasy
  • Mnoho tras
  • Nenáročnost hlavního hřebene
  • Možnost dostat se vozem na hřeben

- mínusy

  • Pěšáci v běžkařských trasách

Zajímavé odkazy

skimapa.cz/oblas­t/orlicke-hory (aktuální stav stop)
skiricky.cz (zde zjistíte též stav stop, některých)

reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

Deštné v Orlických horách  | 10.02.2019

autor: 0ndra
hodnocení:

V neděli, kdy se na sjezdovkách mačká nejvíce lidí, jsem vyrazil na běžky, a to na dobře známou Masarykovu chatu a vrchol Šerlichu, který je v Orlických horách skoro takovým Bedřichovem v Jizerkách. Cesta to byla pěkná, zpestřená neupravenou trasou ze Sedloňova k Černému kříži. Na hřebenu jsem poté ...

zobrazit celý report

Deštné v Orlických horách  | 30.03.2018

autor: 0ndra
hodnocení:

Po lyžování v nedalekém Zielenci jsem přímo z lyží přezul na běžky a protože jsem parkoval v sedle u Šerlichu, bez přesouvání rovnou vyrazil na Velkou Deštnou.

zobrazit celý report
Facebook