Ramsau am Dachstein - aktuální report z 27. - 29.01.2017 - Běžky.net

Ramsau am Dachstein aktuální report z 27. - 29.01.2017

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Steiermark

Reporty umožňují sdílet aktuální a praktické zkušenosti lyžařů z navštívených středisek.

 • autor: Petr Havelka - SNOW
 • hodnocení:
 • návštěva od: 27.01.2017 do: 29.01.2017
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

V Ramsau am Dachstein jsme byli s rodinou a dětmi dvakrát v létě a už tehdy jsem tušil, že to bude skvělé místo pro zimní dovolenou, zejména na běžkách. První zimní návštěva očekávání naplnila do puntíku. Samozřejmě velkou roli při celkovém dojmu hraje počasí, které bylo tentokrát zcela bezchybné (v noci tratě promrzly při teplotách kolem - 10 °C, pak bylo od rána do večera slunečno bez jediného mráčku). Sněhové podmínky, mám na mysli přírodní sníh, jsou taky ideální. K tomu dobře upravené tratě, málo lidí, krásné výhledy, spousta hospůdek s prosluněnými terasami, co víc si přát :-).

Nejsilněji působí přírodní kulisy. Z tratí v Ramsau pohled na sever rámuje majestátný masiv Dachsteinu, nejvyššího pohoří Štýrska s vrcholem Hohe Dachstein (2 995 m n. m.). Na druhou stranu lze z náhorního plata sledovat kopce nad Schladmingem, které jsou protkané lanovkami a sjezdovkami. Z klidného, dá se říct až tichého Ramsau, je ruch Schladmingu opravdu daleko. Je velmi příjemné, že celá oblast Ramsau je docela kompaktní. Například od většiny ubytovacích kapacit jste během chvíle na tratích, na běžkách si třeba můžete zajet i do supermarketu, na příjemnou horskou hospodu narazíte každou chvíli…

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Úprava tratí je výborná, čemuž nahrávají i dobré sněhové podmínky. V Ramsau je 150 km tratí upraveno na klasiku, 70 km pro skate. Pisty pro bruslení se z větší části překrývají s těmi na klasiku, což nic neubírá na pořádné porci kilometrů. Na skate je nejdelší kolečko kolem kopce Kulmberg, který má skoro 30 kilometrů a převýšení necelých 400 metrů. Můžete vystartovat například ze stadionu a dát se na západ (při tom se kochat výhledem na masiv Dachsteinu), jak se trasa stáčí na jih, budou se otevírat výhledy na Raiteralm, Hochwurzen, Planai a po čase i na Hauser Kaibling, velmi vyhledávané sjezdovky nad Schladmingem. Přes Vorberg a Kulm se pak dostanete zpět na výchozí místo. Pohodový výlet na klasičkách můžete směrovat z centra Ramsau například údolíčkem mezi kopci Rittisberg a Halserberg. Po čase se opět otevřou jižní výhledy na protější kopce a nejlépe si panoramata užijete z terasy chat (Halserlam, Sonnenalm nebo ještě kousek dále Wiesmahdalm). Zkušenější lyžaři mohou oběhnout vrchol Rittisberg (na jeho západní straně najdete hlavní místní sjezdové tratě), pohodáři se mohou vrátit stejnou cestou. Tratě v délce 2,5 kilometru kolem stadionu jsou osvětleny i večer. Více informací o stavu tratí naleznete například na http://www.schladming-dachstein.at/…fnete-loipen

Sněhové podmínky:

Sněhové podmínky popsány jedním slovem: ideální. Na tratích i mimo ně je naprostý dostatek přírodního sněhu (a tento týden dle předpovědi má ještě připadnout – viz např. http://snow.cz/…chstein/yrno), takže se dá očekávat, že Ramsau bude mít velmi dlouhou a povedenou sezonu 16/17.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

U stadionu je několik půjčoven vybavení (boty, běžky, fatbiky, sněžnice…). Lyže na klasiku jsou v půjčovnách primárně buď se šupinami nebo se stoupacím (tulením) pásem, takže netřeba u zapůjčeného náčiní řešit vosky. Na stejném místě jsem zaznamenal minimálně 2 školy, které vám nebo vašim protějškům či dětem pomohou s pilováním techniky. Můžete si taky vyzkoušet biatlon.
Pokud nebydlíte v Ramsau a nemáte přes ubytovatele vyřešenu permanentku na tratě (winterkard), zpravidla u nástupu na ně potkáte prodejce/kontrolora v jedné osobě. Hlídky se pohybují i po trati a mohou vás sem tam zastavit. Cena na den je 11,50 EUR, pokud si přispíte, tak od 11.30 zaplatíte 9 EUR.

Zalidněnost:

Při naší návštěvě ještě byla mimosezona, proto na tratích bylo, i přes luxusní počasí, velmi přehledno a volno. Dá se předpokládat, že s tím jak budou v Rakousku a okolních zemích probíhat jarní prázdniny, bude zalidněnost stoupat, ale vlastní zkušenosti nemám.

Občerstvení a aprés-ski:

To je kapitola sama pro sebe. Na horské chalupy a chaty, usedlosti a hotely s restauracemi otevřenými pro veřejnost, narazíte každou chvíli. Z velké většiny z nich jsou krásné výhledy, a pokud kvůli počasí musíte dovnitř, skoro všechny interiéry mají svůj horský šmrc. Vše co jsme ochutnali, stálo za to… Samozřejmě je třeba se vybavit rozumným obnosem eur, pokud se chcete odevzdat kulinářským hodům :-). Jako desert si můžete dát tradiční trhance (Kaiserschmarrn), ty v některých chatách podávají dokonce flambované.

Doprava do střediska a parkování:

Z Prahy je Ramsau daleko cca 410 km a do 6 hodin byste tam měli být s přehledem. Z Brna je cesta podobně dlouhá a časově náročná. Parkovacích míst je dostatek (například u stadionu, u lanovek na Rittisbergu atd.), údajně i v nejvyšší sezoně se dá bezproblémově zaparkovat, pokud dojíždíte odjinud.

+ plusy

 • velmi dobré sněhové podmínky
 • úprava tratí
 • výhledy
 • hospody a restaurace
 • málo lidí na tratích

- mínusy

 • snad jen pro nás nezvyklá cena jednodenního vstupu na tratě

Zajímavé odkazy

https://www.ramsau.com/

zpět na přehled všech reportů reagovat na report