Čertovo Břemeno - aktuální report z 23.01.2018 - Běžky.net

Čertovo Břemeno | aktuální report z 23.01.2018

autor: 0ndra
země: Česko oblast:
délka navštěvy:1 den hodnocení:
reagovat na report

Úvod – celkový dojem z návštěvy střediska

Co se skrývá za lesem nad horní stanici lanovky na Monínci, mi vrtalo hlavou již několik let. Nikdy jsem se však dosud k návštěvě tamějších běžeckých tratí nedostal. Dnes byl ten den. Přes nepřízeň počasí a uzavřenou příjezdovou silnici jsem si užil příjemné 3 hodiny běžkování.

Nejsilnější dojmy z návštěvy

Běžecké tratě:

Myslel jsem, že za půl dne projedu celou síť běžeckých tratí, které byly upraveny. To se však ukázalo jako omyl, neboť jsem byl letos na běžkách poprvé a musel bych ujet nejméně 35 kilometrů, abych je všechny poznal. Nicméně nějakých 22 km příjemného rozmanitého terénu mám za sebou a mohu tak myslím hodnotit. Tratě jsou relativně dobře značené, na internetu lze pak najít kompletní mapu a také informace o aktuálním stavu. Upravovány jsou rolbou jak na skate, tak na klasiku (z 90% dvě stopy). Terén je nečekaně rozmanitý, nejprudší kopce ale nečekejte (třeba číhají na tratích, které jsem neprojel).

Sněhové podmínky:

Má největší obava spočívala v dostatku sněhu, ta byla však zcela neopodstatněná. Přestože v Praze nebyla ani vločka a po cestě maximálně centimetr sněhu, zde byl člověk bez sněhových řetězů v rozpacích. I na tratích bylo tedy sněhu dost. Minimem bylo 15 až 20 cm, někde pak leželo i více. Sníh se měnil dle nadmořské výšky, dole byl těžší, místy (pod stromy) ještě přimrzlý, nahoře ještě držel prašan po víkendové nadílce.

Komfort – zázemí pro běžkaře:

Několik velkokapacitních parkovišť by mohli areály jako Bedřichov jen závidět. Obzvlášť když na každém z nich stojí většinou 4-5 aut. To je však z kategorie zázemí víceméně všechno, co tratě nabízí (kromě již zmiňovaného značení).

Zalidněnost:

Počet automobilů na parkovištích jsem již popsal, odpovídal mu i počet běžkařů. Cestou jsem jich potkal asi 20 až 25, zejména pak po 15. hodině, předtím zhruba 5.

Občerstvení:

V okolních vesnicích by se mělo nacházet několik restaurací a kaváren, na žádnou z nich jsem ale přímo nenarazil a ani bych na ni bohužel neměl čas - přijel bych za setmění.

Doprava do střediska a parkování:

Cesta z Jetřichovic do Cunkova byla uzavřena, zkusil jsem vyjet asi do poloviny, kopec byl pak ale nadměrně strmý a bez posypu, takže jsem to dál nepokoušel a musel si udělat zajížďku zpět do Jetřichovic a zaparkovat na velkém parkovišti v Libenici. Všechny ostatní cesty byly také značně zasněžené či pokryté souvislou vrstvou ledu. Přes méně prudké stoupání se ale dalo vyšplhat (místy i díky posypu). Parkoviště bylo také zašněžené, pod pokrývkou je zřejmě bláto, takže díky bohu.

+ plusy

  • Momentálně nejblíž na běžky z Prahy
  • Překvapivě rozmanitá síť tratí, úprava pro skate i klasiku
  • Různé profily terénu
  • Nízká zalidněnost
  • Bezproblémové parkování

- mínusy

  • Stav okolních komunikací
  • Značení tratí je místy poškozené a nenachází se na každém rozcestí (jistotou je mapa v telefonu)
  • Nenarazil jsem na možnost občerstvení (přímo u trati)
  • Tratě jsou upravovány pouze v pátek a o víkendu (dnes - v úterý - byly v obstojném stavu

Diskuze: Čertovo Břemeno

K reportu střediska nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.


Níže naleznete další reporty ze střediska

Čertovo Břemeno  | 19.01.2019

autor: 0ndra
hodnocení:

Slunečné a mrazivé sobotní odpoledne mě vylákalo vyrazit zas na tratě okolo Monínce. Trasa z Libenice přes Aleninu Lhotu až na Ounuz a k vrholu LD na Monínci byla dobrou volbou a nebýt horšího příjezdu a několika vytátých míst, která bylo třeba objet, dal bych 5 hvězdiček. Pokud si poctivě obkroužít...

zobrazit celý report
Facebook