Hojná Voda - aktuální report z 07. - 13.02.2015 - Běžky.net

Hojná Voda | aktuální report z 07. - 13.02.2015

autor: Petr Socha - SNOW
země: Česko oblast: Novohradské hory
délka navštěvy:7 dní hodnocení:
reagovat na report

Úvod – celkový dojem z návštěvy střediska

Novohradské hory nejsou nijak velké, zejména hovoříme-li o jejich české části. 162 km2 geomorfologicky vymezené plochy definuje státní hranice a velmi orientačně spojnice tří aglomerací: Nových Hradů, Benešova nad Černou a vsi Cetviny. Vrcholy hor pětkrát přesáhnou kótu 1000 metrů, nejvyššími a nejznámějšími českými vrcholy jsou Kamenec (1072 m), Myslivna (1040 m) a Vysoká (1034 m). Pomineme-li státní příslušnost, pak je nejvyšší horou pohoří rakouský Viehberg (1112 m).

Lyžařsky významné jsou pak zejména oblasti ve vyšších nadmořských výškách, kde se drží sníh, a kde se také podnikají akce k tomu, aby Novohradské hory byly i lyžařsky přívětivé. Jako pro lyžaře atraktivní bychom mohli označit dvě východiska, východní část hor v okolí obce Hojná Voda a západní část okolo Leopoldova, která zahrnuje usedlost Žofín, penzion Baronův Most a vzdáleně i Pohoří na Šumavě.

Okolí Hojné Vody přirozeně vybízí k běžeckému lyžování. Nadmořská výška obce ve výšce kolem 800 metrů nad mořem poskytuje klimatický základ pro pravidelné sněhové zimy, konfigurace okolního terénu s dominantními třemi horami – Kraví a Kuní Horou na jedné a Vysokou na druhé straně poskytuje vedle rozlehlého lyžařského hřiště i pěknou estetickou kulisu. Rozlehlé zvlněné louky střídají lesní porosty, v nichž se dá využít mnoho profilově optimalizovaných lesních cest. Za každým druhem rohem pak kouká nějaká zajímavost: relikt historie jako třeba stará alej, samostatně stojící třešeň – znak toho, že vedle stálo stavení, boží muka… až třeba Hojnovodský prales. Parkoviště s veřejným WC v Hojné Vodě je ideálním východiskem, i proto, že po návratu se můžete ohřát a posilnit v přilehlém hotelu, takže běžkaři se sem stahují. V okolí proto vznikají – vedle těch účelově vytvořených - i sítě spontánně vyšlapaných běžkařských stop.

Za sítí upravovaných tras v okolí Hojné Vody pak stojí občanské sdružení TJ Hojná Voda, jejímž motorem jsou manželé Šulistovi. Luboš protahuje skútrem běžecké stopy, které společně s manželkou a blízkými navrhli, projednali s úřady a označili. Markéta pomáhá třeba s organizací zdejšího závodu Hojnovodská zlatá lyže. Zejména díky jim dnes okolí Hojné Vody nabízí okolo 20 kilometrů protahovaných tras. Ty zasahují většinu z okolních nej, obcházejí Vysokou, Kuní i Kraví horu, dotýkají se stání hranice v hlubokých lesích, proplétají se po mezích, kde ještě před šedesáti lety stály stovky domů, které pohřbilo budování železné opony. Třeba ke kapličce v někdejších Nových Hutích se dostanete nejlépe právě na lyžích, jelikož mokřiny kolem v létě překoná jen znalec místa nebo dobrodruh. Běžkování v této části Novohradských hor má vedle sportovní a přírodní ještě jednu přidanou hodnotu – kulturně-historickou. A přestože zřetelně označené a často upravované tratě vyhoví sportovním lyžařům i třeba rodinám s dětmi, kolegu lyžaře nepotkáte vůbec často.

Nejsilnější dojmy z návštěvy

Běžecké tratě:

Tratě jsou upravovány skútrem se stopovačem, tedy jsou pouze pro klasiky. Ještě lépe pro klasiky turisty. Proplétají se lesy mezi Hojnou Vodou a Mlýnským rybníkem, přičemž se různě proplétají, obcházejí zdejší slavné trio hor Vysoká, Kraví, Kuní a schovávají se v hustých lesních koridorech (vzniklých často po odstraněné železné oponě).

Sněhové podmínky:

V současné době leží v okolí okolo 30 cm sněhu. Skrz stopy občas vykukuje tráva a výjimečně krtinec, tedy nic pro nové závodní běžky.

Komfort – zázemí pro běžkaře:

Jediné zázemí je tč. v Hojné Vodě, kde je hotel s fungující restaurací a dostatečná parkovací kapacita (dokonce s veřejným WC). Odtud se dá startovat, projet celý komplex tratí a zase se tam vrátit.

Zalidněnost:

Zalidněnost je minimální, naopak je to ryzí romantika!

Občerstvení:

Pouze Hotel Hojná Voda.

Doprava do střediska a parkování:

Místní autobusy ČSAD tam sice jezdí, ale dost zřídka (vhodné jen pro ty z nejbližšího okolí). Autem je to nejlepší.

+ plusy

  • Nejromantičtější lyžování v ČR!
  • Opuštěnost, zajímavá krajina a přírodní úkazy (Hojnovodský prales ap.).
  • Dnes v noci (13/2/15) komplet projeté tratě!

- mínusy

  • Slabá infrastruktura
  • Obvykle horší sněhové podmínky
  • Pouze klasika
reagovat na report
Facebook