Čertovo Břemeno - aktuální report z 19.01.2019 - Běžky.net

Čertovo Břemeno aktuální report z 19.01.2019

  průměrné hodnocení:

Česko Česko - Česká Sibiř

Reporty umožňují sdílet aktuální a praktické zkušenosti lyžařů z navštívených středisek.

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:
 • návštěva od: 19.01.2019 do: 19.01.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Slunečné a mrazivé sobotní odpoledne mě vylákalo vyrazit zas na tratě okolo Monínce. Trasa z Libenice přes Aleninu Lhotu až na Ounuz a k vrholu LD na Monínci byla dobrou volbou a nebýt horšího příjezdu a několika vytátých míst, která bylo třeba objet, dal bych 5 hvězdiček. Pokud si poctivě obkroužíte i tři okruhy na Ounuzu, zvládnete pohodlně za 2 hodiny najet 18 až 20 km.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Stopy se upravují vždy v pátek, takže byly takřka "čerstvé". Přesto, že se provozovatelé chlubí "jen" asi 30 km upravených tratí, lepší běžkování tak blízko od Prahy v současnosti nenaleznete. Kromě odbočky na Ounuz jsou upraveny obě trasy z Libenice do Jistebnice, které tak tvoří okruh. Navíc ještě odbočka do Kostelce.
Samozřejmostí jsou všude 2 až 4 stopy na klasiku a prostřední pruh na skating.

Sněhové podmínky:

Jak už to tak bývá, cestou z Prahy neuvidíte ani vločku. Ještě pár kilometrů před Libenicí jen pár ostrůvků bílého poprašku na polích. Když stoupáte k Libenici, ještě 500 metrů před parkovištěm leží v okolí jen velmi nesouvislá sněhová pokrývka. Jakmile ale máte parkoviště nadohled, sníh je prakticky všude, místy i na silnici. Místní mikroklima je zkrátka zázrak a až vás někdo bude přesvědčovat, že na České Sibiři žádný sníh nebude, nevěřte mu. Na tratích leží přibližně od 10 do 20 cm. Dostatek sněhu je ale i všude okolo. Největší výhodou tohoto mrazivého počasí bylo, že sníh byl všude okolo lehce přimrzlý, tvořil na povrchu velmi slabou krustu. Ta byla ale opravdu slabá a tak bylo možné bruslit kdekoliv bez toho, aby se sníh bořil. To se povede jen málokrát za sezonu. :-)
Na některých místech, zpravidla u přechodů přes silnici nebo u potoků, byl již sníh trochu vytátý a místo bylo třeba objet. Nejednalo se ale o žádnou tragédii.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Zázemí klasicky žádné, ale to není na odpolední dvouhodinovou vyjížďku zapotřebí.

Zalidněnost:

Zalidněnost byla celkem překvapením. Na parkovišti v Libenici muselo být přes den i problematické najít místo, přestože je opravdu ohromné. V půl třetí ale bylo již několik míst volných, takže bez problému. Ve stopách byla zalidněnost opravdu znát a za celou dobu se nestalo, že bych neměl v dohledu nějakého lyžaře. Ani po páté odpolední nebyl odliv běžkařů moc znát.

Občerstvení a aprés-ski:

Tentokrát se mi podařilo narazit i na jedno občerstvení u trati, konkrétně u jednoho z okruhů na Ounuzu. Jedná se o pojízdný přívěs, který bude zřejmě disponovat klasickou nabídkou, pokud jsem správně viděl, před přívěsem provozovatelé i grilovali klobásy. Bohužel jsem jejich služeb nestačil využít, již se stmívalo. Občerstvení bylo ale ještě otevřené a za to palec nahoru. Jak to bude s jeho provozem ve všední dny, bohužel netuším.

Doprava do střediska a parkování:

Opět jsem se nechal nachytat a díky absolutní absenci sněhu po celou dobu cesty jsem zkusil "zkratku" v podobě neudržované silnice z Monínce do Cunkova. To byla ale velká chyba, hned na první zatáčkou ležela na silnici sněhová pokrývka a o kousek dále byl povrch už jen jeden velký led. Prvních pár zatáček jsem zvládnul, ale už jsem věděl, že tohle nepůjde. Když se pak kola zastavila a auto začalo samo couvat, nebo spíše klouzat z kopce dolů, byl jsem velmi šťastný, že jsem se pomocí sněhové závěje dokázal bez újmy na zdraví a na laku auta otočit a rychle jsem pádil dolů. Tudy už víckrát opravdu ne. :-) Nápad zkrátit si cestu mělo v tento den opravdu celkem hodně řidičů a všichni dopadli stejně (vyjma těch se čtyřkolkou). Parkoviště jsem již zmiňoval výše, jeho povrch byl bahnitý, ale zmrzlý.

+ plusy

 • Nádherné počasí
 • Možnost lyžovat všude díky tvrdší sněhové pokrývce
 • Nejbližší upravené běžecké tratě z Prahy
 • Otevřené občerstvení
 • Velké parkoviště

- mínusy

 • Několik málo vytátých míst
 • Neudržované příjezdová cesta do Cunkova
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

23.01.2018  | Čertovo Břemeno

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:

Co se skrývá za lesem nad horní stanici lanovky na Monínci, mi vrtalo hlavou již několik let. Nikdy jsem se však dosud k návštěvě tamějších běžeckých tratí nedostal. Dnes byl ten den. Přes nepřízeň počasí a uzavřenou příjezdovou silnici jsem si užil příjemné 3 hodiny běžkování.