Deštné v Orlických horách - aktuální report z 10.02.2019 - Běžky.net

Deštné v Orlických horách aktuální report z 10.02.2019

  průměrné hodnocení:

Česko Česko - Orlické hory

Reporty umožňují sdílet aktuální a praktické zkušenosti lyžařů z navštívených středisek.

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:
 • návštěva od: 10.02.2019 do: 10.02.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

V neděli, kdy se na sjezdovkách mačká nejvíce lidí, jsem vyrazil na běžky, a to na dobře známou Masarykovu chatu a vrchol Šerlichu, který je v Orlických horách skoro takovým Bedřichovem v Jizerkách. Cesta to byla pěkná, zpestřená neupravenou trasou ze Sedloňova k Černému kříži. Na hřebenu jsem poté obkroužil Šerlich nejprve po hraniční čáře kolem Zielence a zpátky divokým sjezdem k Šerlišskému Mlýnu. Zpět do Sedloňova přes Údolí Bělé a příjemným klesáním až k vojenskému prostoru nad Sedloňovem. Tam vyjížďku pokazila volná jízda přes pole doprovázená silným větrem a následně nutnou poutí přes Sedloňov (1,5 km pěšky).

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Běžecké tratě, které jsou značené jako upravované, skutečně upravené jsou. :-) My ale výpravu v Sedloňově započali na místní běžecké trati, která na mapách není ani značená. Ta se u poslední usedlosti v Horním Sedloňově napojuje na již značenou trať směřující do Údolí Bělé. My ale po chvíli odbočili na neupravovanou trať vedoucí po zelené značce přímo k Černému kříži, kterou jsem před pár lety sjížděl dolů. Prošlápnutá byla od běžkařů dobře, jen by mohla být trochu širší. O zánovní skateové běžky nebylo nutné mít obavy, sněhu je všude víc než dost, jen v užších místech je stromeček poněkud hůře aplikovatelný a tak možná podklouznete. :-) Na hřebenu okolo Šerlichu jsou tratě ve skvělém stavu, upravené klasicky na dvě stopy a pruh pro skate. Velmi příjemná je trať z Údolí Bělé až k vojenskému prostoru u Polomu nad Sedloňovem, která je prakticky jedním dlouhým bezpečným sjezdem. Problém začíná až za vojenským prostorem, kde bylo nutné si cestu po poli k Sedloňovu "udělat sám". Naštěstí byla na povrchu sněhové pokrývky jemná krusta a běžky se tak moc nebořily. Na upravenou trať, po které jsme ze Sedloňova vyráželi, jsme bohužel již nenarazily, takže bylo nutné absolvovat poslední část přechodu přes vesnici pěšmo.

Sněhové podmínky:

Sněhové podmínky jsou zatím skvělé, na vrcholcích je sněhu dostatek a i na sjezdech do údolí nevykukuje hlína, jen je znát, že je sníh měkký. Občas v lese začínají být stopy více či méně znečištěné. Na běžkách ale žádný šrám nepřibyl.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Zázemí se u této trati neskrývá prakticky žádné, jízdu si ale můžete zpestřit třeba návštěvou, či rovnou piknikem v jednom z mnoha bunkrů, které se poděl trati nacházejí.
Příliš spoléhat se nedá ani na značení, které se nachází u upravovaných tras, u těch prošlapaných už nikoliv. Jistotou je mapa v telefonu.

Zalidněnost:

Zalidněnost na tratích mimo hlavní okruh okolo Šerlichu byla nízká, až žádná. Na stopách kolem Masarykovy chaty vyšší, avšak nikde nikdo nepřekážel.

Občerstvení a aprés-ski:

Občerstvit se jinde než v Masarykově chatě by byl až hřích. Klasicky bylo plno, my ale zasedli k jednomu z částečně obsazených stolů a nečekali jako ostatní. Ceny jsou tu vzhledem k poloze velmi dobré, jídlo průměrné. Vývar s pečivem neurazil, malinovka dobrá. U stolu se s námi vystřídali čeští běžkaří, asijští turisté i polští lyžaři z nedalekého Zielence. :-)

Doprava do střediska a parkování:

Dopravu jsme nemuseli řešit, jelikož jsme přebývali v jedné z chat kousek od upravené tratě v Sedloňové. Jinak tradiční nástupní místo v Šerlišském sedle se v těchto dnech nepotýká s takovým náporem lyžařů a běžkařů, jak bývá zvykem. Pokaždé, když jsme projížděli kolem, byla zde volná místa a zaparkovat se (nadále zdarma) dalo vcelku bez problémů. Cesta přes sedlo je ale pokrytá značnou vrstvou ledu a sněhu, v kritických úsecích samozřejmě pokrytá i štěrkovým posypem. Přesto jeďte opatrně a hlavně a pomalu - místy se vyskytují ledové rolety, které potrápí tlumiče.

+ plusy

 • Dostatek sněhu i v nižších polohách
 • Velké převýšení
 • Dlouhé a nenáročné sjezdy do údolí
 • Občerstvení na vrcholu

- mínusy

 • Neupravená trať z Polomu do Sedloňova
 • Odpoledne sílící vítr
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

30.03.2018  | Deštné v Orlických horách

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:

Po lyžování v nedalekém Zielenci jsem přímo z lyží přezul na běžky a protože jsem parkoval v sedle u Šerlichu, bez přesouvání rovnou vyrazil na Velkou Deštnou.

28.03.2016  | Deštné v Orlických horách

 • autor: Honza-Vsetin
 • hodnocení:

Říčky v Orlických horách, Deštné v O.h. i Orlické Záhoří jsou podorlické obce ležící několik set metrů pod hlavním hřeben Orlických hor, které se táhne od Haničky až k Vrchmezí a měří cca 25 km. V obcích jsou dostatečné ubytovací kapacity a lze zde zahájit běžkařskou vyjížďku. Nicméně sníh dole není...