Bedřichov - aktuální report z 01.03.2019 - Běžky.net

Bedřichov aktuální report z 01.03.2019

  průměrné hodnocení:

Česko Česko - Jizerské hory

Reporty umožňují sdílet aktuální a praktické zkušenosti lyžařů z navštívených středisek.

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:
 • návštěva od: 01.03.2019 do: 01.03.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

V nevlídný páteční den jsem se nakonec po obědě rozhoupal k alespoň kratší projížďce. Přece jen Jizerky moc projeté nemám, a tak by byla škoda volného dne nevyužít, i když od rána takřka nepřetržitě jemně mrholilo.
Cestu přímo do Bedřichova jsem zavrhnul rovnou - peníze, které bych zde utratil za parkovné, jsem raději schoval pro případné občerstvení. A udělal jsem dobře. :-) A tak jsem z Chrastavy vyrazil k ještě bližšímu Rudolfovu, konkrétně ke zdejší elektrárně.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Od Rudolfovské elektrárny vede jediná trať, a to k rozcestí Pod přehradou. Zhruba 2,5 km lehce klikaté trasy vede prakticky stále do kopce, ale o žádný extra stoupák se nejedná. Dá se v pohodě zvládnout bruslením bez nutnosti přepnutí do režimu chůze, tedy stromečku. Dvě stopy po stranách na klasiku a dostatek místa uprostřed pro skate, bohužel již minimálně 4 dny po úpravě. Ještě větším problémem je ale neskutečné množství jehličí ve stopách, které bylo na tomto úseku asi největší. Asi na dvou místech opravdu lyže nezvládly ani několika centimetrový skluz, naštěstí se vždy po pár metrech situace lehce zlepšila. Z rozcestí pak další 2,5 km po magistrále na Maliník, nacházející se nad Bedřichovem. Tato trasa je mírná a příjemná, z počátku lehce do kopce, zhruba od poloviny zas naopak. Znečištění jehličím tu není tak hrozné, ale pár úseků se také najde. Úprava stop je také lepší, jinak řečeno čerstvější.
Z Maliníku zpět pak po neupravované, ale dobře projeté naučné stezce Černá Nisa, která se asi 500 metrů před rozcestím Pod přehradou opět napojuje na Jizerskou magistrálu. Největším problémem na tomto úseku bylo asi 5 spadlých stromů, několikrát bylo nutné lyže sundat. Jinak vede cesta neustále velmi mírně z kopce a za ideálních podmínek se tak jedná bezproblémovou, i když neupravovanou a užší cestu. Zpět do Rudolfova pak po stejné cestě jako na začátku, při sjezdu pozor na jehličí. Posledních zhruba 300 metrů je pak cesta užší a do pluhu je třeba se více zapřít, nebo lyže sundat a pokračovat pěšky.
Dohromady celkem 10 km relativně nenáročného lyžování, které si zopakováním některých úseků lze snadno prodloužit dle časových možností.

Sněhové podmínky:

S výškou sněhové pokrývky problém není, to spíše s její kvalitou. Nějaký ten týden dostatek sněhu ještě na cestě z Rudolfova vydrží, na magistrále pak ještě určitě déle. Ale chtělo by to nějaký nový poprašek, jehličí je všude dost a dost. Nadto samozřejmě ještě sníh nebyl v žádné výborné kvalitě - jednalo se o měkký a mokrý firn.
V závěru cesty - na posledním kilometru - navíc mrholení přešlo ve vydatnou dešťovou přeháňku, která nás dokonale zmáčela. Jak to tak bývá, déšť ustal, když jsme usedli do auta.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Zázemí zde pro běžkaře není žádné. Kdo jej postrádá, může si zaplatit parkování v Bedřichově, kde v ceně obdrží i využití základního zázemí. Na špičkové úrovni není ani značení, z Rudolfova nepotkáte ukazatel žádný, na magistrále jich je pak dostatek. Ovšem ani zde nejsou značeny některé odbočky. Spoléhal jsem tak raději na mapu v telefonu.

Zalidněnost:

Na trase z Rudolfova k rozcestí jsme potkali jednoho běžkaře, zpátky pak nikoho. Na magistrále je zalidněnost vyšší, vzhledem k počasí a podmínkám ale potkáte jednoho lyžaře průměrně za 3 až 5 minut.

Občerstvení a aprés-ski:

Občerstvení bylo velkým překvapením, díky kterému nehodnotím tento výlet hůře než třemi hvězdami. Dle mapy měl být na Maliníku menší stánek s občerstvením, ale moc jsme na jeho kvalitu, případně vůbec funkčnost, nespoléhali.
Stánek, resp. malá dřevěná chatička, zde skutečně byla a otevřená také. Od ledna údajně provozována novým majitelem, který dle mého uchopil její provoz za správný konec.
Do opravdu malé chatky s miniaturní půdou (na které skladuje zásoby) vtěsnal dva větší stoly a připravil bohatou nabídku občerstvení. V nabídce byla zeleninová polévka, já ale vyzkoušel čerstvě připravenou horkou kukuřičnou placku s trhaným krůtím masem a sýrem, navíc dobře okořeněnou. Za 75 korun plnohodnotný oběd, završený výtečnou "horkou hruškou" v podobě vařící hruškovice za 45,-.
V nabídce bylo i několik druhů koláčů, taktéž skvělých, a navrch domácí quiche.
Na čepu místní pivo i limonáda. Určitě doporučuji se zastavit!

Doprava do střediska a parkování:

Doprava po klikaté silnici z Liberce bez problémů, ostatně mělo by to tak být snad po celou zimu - zajíždí sem totiž i městský autobus.
Parkování je u rudolfovské elektrárny možné těsně pod začátkem stop, místo je ale bohužel jen na 3 až 4 auta. Já se vešel bez problémů, za hezkého počasí bude ale zřejmě problém.

+ plusy

 • Nízká zalidněnost
 • Parkování zdarma přímo u stopy
 • Výtečné občerstvení na Maliníku

- mínusy

 • Velké množství jehličí ve stopách
 • Špatné počasí i kvalita sněhu
 • Malé parkoviště u rudolfovské elektrárny
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

10.12.2022  | Bedřichov

 • autor: OtaR
 • hodnocení:

Svoji druhou běžkařskou lyžařskou sezónu jsem zahájil tuto sobotu, a to na známém a exponovaném místě na Bedřichově, odkud se rozebíhá několik tras v Jizerských horách. Překvapila mě na začátek sezónu slušná úprava tratí, relativní dostatek sněhu. A k tomu příjemné počasí, sice bylo zataženo - oblač...

29.12.2018  | Bedřichov

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:

Na odpolední projížďku jsme se vydali z Josefova dolu na Knajpu a zpět, celkem nějakých 13,5 km. Ačkoliv počasí nebylo nejmilejší, výlet to byl celkem hezký a samozřejmě odměněný občerstvením na vrcholu.

26.12.2017  | Bedřichov

 • autor: Estrella71
 • hodnocení:

Na druhý svátek vánoční jsme se rozhodli vyrazit do prověřeného Bedřichova, protože jsme doufali, že by ještě lidé mohli jezdit po návštěvách a nemuselo by tu být tolik plno. Ale tato teorie se bohužel nepotvrdila a byli jsme rádi, že jsme v 8:15 vůbec zaparkovali.

19.03.2017  | Bedřichov

 • autor: Dája71
 • hodnocení:

S letošní velmi vydařenou zimou jsme se rozhodli dnes stylově rozloučit v Bedřichově, v mecce běžkařského sportu. Předpověď počasí po včerejší pošmourné a větrné sobotě byla příznivá pouze na dopoledne, a tak ani nemělo cenu vyrážet někam dál, v „Béďově“ jsme za 35 minut.

15.01.2017  | Bedřichov

 • autor: Martin2
 • hodnocení:

Po několika letech skutečně pořádně zasněžené hory, což u nás nebývá zvykem, takže pozitivní hodnocení a doufejme, že sníh dlouho vydrží. Celý den poměrně intenzivně snežilo.
Trasa: Bedřichov stadion - Nová louka - Kristiánov - Rozcestí - Na Knejpě - Smědava a zpět.

31.12.2016 - 01.01.2017  | Bedřichov

 • autor: Martin2
 • hodnocení:

Velmi povedene bezkarske dny. Oba dny slunecne pocasi. Magistrala kvalitne pripravena s dostatkem snehu. Oba dny jsme jeli na otocku z Prahy. V sobotu projezd do Bedrichova v 10.45 a hlavni parkoviste u stadionu bylo uz plne, na Maliniku jsme vychytali jedno z poslednich mist. V nedeli jsme v 10.00 ...

28.12.2016  | Bedřichov

 • autor: Estrella71
 • hodnocení:

Po vánočních svátcích s nevydařeným deštivým a větrným počasím jsme se už těšili, až konečně nastane změna a budeme moci vyrazit do hor. Na středu začala předpověď být nadějnější, a tak jsme se rozhodovali, zda pojedeme někam na sjezdovku nebo spíše protáhnout těla na běžky. Protože však měl ještě s...