Vrchlabí - aktuální report z 03.03.2019 - Běžky.net

Vrchlabí | aktuální report z 03.03.2019

autor: 0ndra
země: Česko oblast:
délka navštěvy:1 den hodnocení:
reagovat na report

Úvod – celkový dojem z návštěvy střediska

Ošklivé dopolední počasí se začalo s postupem času pomalu vylepšovat, a tak jsem si rozhodl spravit náladu ze špatného lyžování na běžkách. Pro odpočinkovou projížďku jsem si vybral vrchlabský areál Vejsplachy, kolem kterého většina z nás projíždí každou zimu třeba cestou do Špindlu nebo Herlíkovic. Každým rokem zde na počátku sezony se zálibou sleduji, jak vedle silnice běží sněžná děla a občas trocha technického poprašku skončí i na samotné silnici (jinak bych si areálu možná ani nevšiml).
Areál je celkem rozlehlý, kvalitně upravovaný a nabízející velice slušné převýšení. Zkrátka výtečná možnost, jak si relativně blízko od Prahy zatrénovat na okruhu. A kvůli tomu, že vesecký areál v Liberci již sezonu ukončil, zároveň možnost momentálně nejbližší.

Nejsilnější dojmy z návštěvy

Běžecké tratě:

Běžecké tratě jsou v areálu neuvěřitelně "zkroucené", což není mínusem. Naopak se jedná o velmi důmyslné řešení, jelikož areál nemá velkou rozlohu. Tratě ale celou plochu protkávají tak, že za ideálních podmínek délka upravených stop v areálu může dosahovat klidně 10 kilometrů. V nynějším stavu, kdy mimo stopy neležel takřka žádný sníh, bylo ve sjízdném stavu zhruba 7 km stop, což je obdivuhodné. Projetou trasu přikládám ve fotkách. Některé stopy byly již v hraničním stavu, např. pokryté ledem. Ten byl ale díky plusovým teplotám lehce rozměklý, a tak se dalo bez problémů pohybovat i po něm.
Většina stop byla upravena klasicky - dvě stopy po krajích a dostatek místa pro dva "bruslaře" uprostřed. Hlavní zasněžovaný a osvětlený okruh (do 20 hodin) o délce cca 1,2 km je nadmíru široký - kromě dvou stop po krajích se doprostřed vejdou až 4 bruslící lyžaři.
Velkou výhodou je relativně kopcovitý terén, jež umožňuje snadno nasbírat slušné množství výškových metrů. Také za ideálních podmínek přímé napojení na běžecké trasy vedoucí mimo areál.

Sněhové podmínky:

Sněhové podmínky byly vzhledem k okolním podmínkám nadmíru dobré. Na hlavním okruhu se bude lyžovat ještě dlouho, zásoba je tu slušná. Množství sněhu se ztenčuje se zvětšující se vzdáleností od něj. Stopy na okrajích areálu byly tak již tvořeny spíše několika centimetrovou vrstvou změklého ledu. Úprava na hlavních trasách byla dobrá, zjevně konána denně.

Komfort – zázemí pro běžkaře:

Žádné zázemí jsem zde neobjevil, snad vyjma mapky areálu u parkoviště. Toalety možná chybí, ale jinak zde nikdo celý den asi trávit nebude, tak není větší zázemí nutné. Převléknout se dalo v pohodě na parkovišti těsně u začátku stop.

Zalidněnost:

Zalidněnost byla nižší až střední. Díky širokým stopám rozhodně nikdo nikde nepřekážel. Čím dál od hlavního okruhu se člověk dostal, tím víc osamělý byl. :-)

Občerstvení:

Občerstvení jsem zde nenašel. Vyloženě zde ale nechybí, město Vrchlabí poskytuje dost možností k občerstvení, a tak stačí sundat lyže a kus popojet nebo popojít. V případě nouze se nachází asi 200 metrů od areálu čerpací stanice se základním sortimentem.

Doprava do střediska a parkování:

Doprava do areálu bezproblémová, parkoviště se nachází asi 200 metrů od hlavní silnice vedoucí do Špindlu.
Bezplatné parkoviště je kompletně pokryté asfaltem a jeho kapacita je vysoká. Zaplněno bylo asi 30 % míst.

+ plusy

  • Rozmanitý terén
  • Výborná dostupnost i parkování
  • Osvětlený okruh
  • Kvalitní úprava stop
  • Napojení na další stopy z regionu

- mínusy

  • Sněhu ubývá a stop tedy také
  • Snad jen nějaké chybějící zázemí... :-)

Diskuze: Vrchlabí

K reportu střediska nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.


Níže naleznete další reporty ze střediska

Vrchlabí  | 02.03.2020

autor: 0ndra
hodnocení:
Takřka na rok přesně opět po roce v běžeckém areálu Vejsplachy, tentokrát ale jen na krátkou večerní / noční projížďku a za podstatně horších podmínek než v loni. Ani několika hodinové sněžení nezakrylo trávu vykukující na okolních loukách a mezi místními se proslýchá, že město již letos na úpravu tratí nechce dát ani korunu, a tak se ani zasněžovat již nejspíš nebude. Nicméně po chvíli bloumání s čelovkou se dal nalézt necelý kilometr dlouhý okruh s pokrývkou minimálně 20 cm - sníh ze zasněžovacích děl se ještě drží. Trasa byla dobře projetá od několika (desítek) běžkařů, kteří zde evidentně přes den byli, takže se i skate dal jet pohodlně a takřka bez boření. Osvětlení již v provozu není, pod lampou je pouze parkoviště. Na tom jsem stál sám, na tratích jsem potkal pouze jednoho běžce, ovšem již bez lyží. :-)

Vrchlabí  | 08.01.2017

autor: Dája71
hodnocení:

Pokud jedeme někam lyžovat, dost často to děláme tak, že dopoledne trávíme čas na sjezdovkách a odpoledne, kdy už bývají sněhové podmínky horší a u vleků se tvoří fronty, vyrážíme někam po okolí na běžky, pokud je samozřejmě dostatek sněhu. Tak o ten dnes nebyla vůbec nouze. Když jsme v minulých let...

zobrazit celý report

Vrchlabí  | 10.01.2016

autor: skiák
hodnocení:
Lyžařský běžecký areál na okraji Vrchlabí v Podkrkonoší – Vejsplachy je již připraven, i když je kolem jen pár centimetrů přírodního sněhu. Nový areál začal naplno fungovat a je zde připraven přes 1 000 metrů dlouhý okruh z umělého sněhu s umělým osvětlením až do 20 hodin. Tratě, jsou denně upravovány.
Facebook