Jakuszyce - aktuální report z 09. - 10.03.2019 - Běžky.net

Jakuszyce | aktuální report z 09. - 10.03.2019

autor: jb
země: Polsko oblast: Jizerské hory
délka navštěvy:2 dny hodnocení:
reagovat na report

Úvod – celkový dojem z návštěvy střediska

Dlouho jsem váhal s tímto reportem, protože je už stále míň takových koutů. Dneska je toto středisko ovšem už profláklé a myslím si, že dobrou polovinu návštěvníků tvoří Češi. I když máme Bedřichov na půli cesty, nikdy nelitujeme si zajet. Kombinace ubytování v Harrachově a za pár minut autem ve sněhovém ráji je ideální. Díky vzrůstající oblibě běžek v Polsku a zájmu lyžařů ovšem někoho napadlo, že tento rodinný kout promění v masové středisko se supermoderním stadionem, který začali vloni/letos připravovat.

Nejsilnější dojmy z návštěvy

Běžecké tratě:

Nádherné tratě jsou většinou umístěné v lese a můžete si vybrat z různých obtířností. Hlavní páteřní trasa ze stadionu na Orle je sice v krásném prostředí a stojí za navštěvu, ale o víkendu a v krásném počasí je pro běžkaře skoro nepoužitelná. Mraky lyžařů a pěších turistů. Tady si to užijete ve všední den a hned ráno. Pravověrný lyžař to vezme ihned na druhou stranu, vyleze na kopec a tady si užívá.

Sněhové podmínky:

Pohybujeme se v nadmořské výšce 800 až 1 000 m n. m., takže počasí a sněhové podmínky jsou jiné než v údolí. Nyní je tady ještě přes metr sněhu a např. v neděli, kdy v Harrachově lilo, tady poletoval sníh. Obdiv a poklonu musíme složit úpravě tratí. Přijedete po celonočním sněžení a tratě jsou ráno upravené. Standard jsou dvě stopy s pásem na bruslení.

Komfort – zázemí pro běžkaře:

Zázemí pro lyžaře je nyní téměř nulové. V rámci stavby nového stadionu vše na place zbourali a kromě pár hotelů a restaurací podél silnice nikde nic. Ideální je vylézt z auta, dát si pár kiláků a zase odjet.

Zalidněnost:

O víkendu a v krásném počasí je to většinou na páteřních trasách masakr. Jak nedorazíte do 9.00 hod., v klidu nezaparkujete.
My jsme měli o víkendu zataženo, sněžilo a v Polsku je už po jarních prázdninách, takže v sobotu odpoledne a v neděli hned ráno paráda. V horních pasážích sem tam běžkař.

Občerstvení:

Na stadionu rychlý bufet, krásná kamenná hospoda na Orle s omezeným výběrem, chata Gorzystow s luxusní horkou čokoládou s domácími koláči/palačinkami a předražené restaurace podél hlavní silnice do Poreby. Všude se dá platit korunami.

Doprava do střediska a parkování:

Už pár let je parkování trochu poddimenzované a zpoplatněné za 15 zlotých nebo 100 Kč. Parkuje se všude na odstavných plochách a šikmo podél silnice. Ideální je využít vlak z Harrachova/Liberce nebo skibus z Harrachova, který sem zajíždí.

+ plusy

  • krásné trasy
  • jistota sněhu
  • dokonalé značení a orientace
  • úprava tratí

- mínusy

  • parkování
  • o víkendech hodně lidí
  • zázemí lyžařů
reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

Jakuszyce  | 11.04.2022

autor: OtaR
hodnocení:

Po několika desítkách let sjezdařiny jsem letos ve větší míře přesedlal na běžecké lyžování a mohu to i dalším váhajícím vřele doporučit. ;-) V této době se již na území České republiky nejspíš nikde na bruslení neupravuje, jinak tomu je do Velikonoc v polských Jakuszycích. Snad každý den vzorná úpr...

zobrazit celý report
Facebook