Rokytnice v Orlických horách - aktuální report z 30.03.2019 - Běžky.net

Rokytnice v Orlických horách aktuální report z 30.03.2019

  průměrné hodnocení:

Česko Česko - Orlické hory

Reporty umožňují sdílet aktuální a praktické zkušenosti lyžařů z navštívených středisek.

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:
 • návštěva od: 30.03.2019 do: 30.03.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Na poslední letošní běžecký výlet jsem se vydal na jedinou ještě upravenou trať v Orlických horách. Při cestě z Dolní Moravy směrem do Prahy bylo nejlepší volbou začít na rozcestí Panské Pole nacházejícím se u silnice mezi Bartošovicemi a Rokytnicí v Orlických horách. Jelikož ještě tento den platil zimní čas, vzal jsem při výjezdu před pátou odpolední s sebou raději i čelovku a cestou zpět se hodila.
Rozloučení se sezonou, která pro mě znamenala dohromady 14 dní strávených na běžkách, to bylo vcelku pěkné, zkažené jen nedostatkem sněhu ve spodních partiích trasy.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Upravena je celá "magistrála" začínající právě na Panském Poli a vedoucí přes Šerlich až na Vrchmezí, tedy odhadem něco přes 25 km. Já vzhledem k času a rozmáhající se únavě zvolil variantu "dojedu, kam to půjde", a tak jsem se dostal až na rozcestí pod Anenským Vrchem. Upravena byla i krátká odbočka vedoucí až na jeho vrchol, na kterém se nachází zdarma přístupná rozhledna s malebným výhledem na celý hřeben Orlických hor. Při západu slunce to byla skvělá tečka, po které následovala již jen zpáteční cesta po příjemné rovince a následně již jen z kopce.
Cesta nahoru je tudíž takřka konstantním stoupáním, někdy prudším a jindy zas skoro rovinatým. Celkem se vyšplháte během 4 km asi o 250 výškových metrů do konečných 1 000 m n. m. pod rozhlednou. Trasa je užší, zhruba v šířce lesní cesty, poslední rovinatý kilometr je široký dostatečně. Místa na skate je všude dostatek, stopy i přes úpravu provedenou předchozí den drží jen ve vyšších partiích, což je při teplotě okolo 10 stupňů pochopitelné. Jak je v OH zvykem, trasu lemuje spousta bunkrů i veřejnosti přístupná tvrz Hanička.
Pokud si pěkné úseky párkrát zopakujete, 10 kilometrů máte v nohách bez povšimnutí. Jinak měří trasa okolo 7,5 km.

Sněhové podmínky:

Sněhové podmínky jsou na trati již spíše horší, ale vzhledem k datu a teplotě nijak neočekávané. Skvělé jsou jen na posledním rovinatém kilometru před rozcestím u Anenského vrchu a po cestě na něj. Sněhu je zde přes půl metru, což lze jednoduše kontrolovat výškou pokrývky na bunkrech podél trati. Stejně dobré i lepší to pak zřejmě bude na dalších kilometrech, které vedou stále mírně do kopce. Po hřebenech pak vede celá trasa až k vrcholu Velké Deštné.
Úměrně s nadmořskou výškou sněhu ubývá a pokud jedete na svých nejlepších lyžích, nevyhnete se dvěma až třem úsekům s přenášením. Dohromady ale neměří více než 200 metrů, takže jde spíš jen o nepříjemné nazouvání a vyzouvání kvůli pár metrům chůze.
Také samotná trať začíná až cca 300 metrů od silnice a parkoviště, jelikož sníh už mimo les dávno odtál.
Pokud o lyže takový strach nemáte, v příkopu podél tratí ještě nějaký ten centimetr leží a po hodně znečištěném sněhu lze zvládnout i "přenášecí" úseky na běžkách. :-)
Ve spodních partiích leží cca 5 až 20 cm sněhu, který se někde boří, jinde zas jen podkluzuje, protože se jedná o čistý led.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Kromě parkoviště a relativně dobrého značení tras tu žádné zázemí pro běžkaře není, snad jen dřevěné posezení, které se nachází vedle trati co kilometr a půl.

Zalidněnost:

Ohledně zalidněnosti není moc co říct. Při nástupu do stopy jsem potkal jediného běžkaře nesoucího již běžky v ruce směrem k parkovišti, víc nic. Totální samota, jakou jsem ještě v této sezoně nezažil. Dáno to bylo samozřejmě i časem, přes den zde úplně liduprázdno asi nebylo.

Občerstvení a aprés-ski:

Občerstvení se podél této části trati nenacházelo. Určitě ale nebude jedinou možností na celé trase Masarykova chata na Šerlichu vzdálená ještě cca 20 km. Tedy aspoň snad... :-D

Doprava do střediska a parkování:

Doprava po suchých silnicích z obou stran bez problémů. Zvěře skákající přes cestu je tu ale večer opravdu dost, sám jsem zaznamenal srnku, zajíce a asi 4 kuny, které dělilo od mých kol tak půl metru. :-D
Parkování je možné zdarma přímo u začátku stop na velkém parkovišti pro cca 30 aut, pokrytém drtí z cihel. Za "bezbahnitý" povrch palec nahoru. :-)

+ plusy

 • Poslední upravovaná trať v Orlických horách
 • Nahoře stále dobré sněhové podmínky
 • Zdarma přístupná rozhledna na Anenském vrchu s krásným výhledem
 • Velké parkoviště bez bláta
 • Nulová zalidněnost

- mínusy

 • Horší stav sněhové pokrývky v dolních úsecích
 • Stopy v lese místy lehce znečištěné jehličím
zpět na přehled všech reportů reagovat na report