Harrachov - aktuální report z 31.12.2019 - Běžky.net

Harrachov aktuální report z 31.12.2019

  průměrné hodnocení:

Česko Česko - Krkonoše

Reporty umožňují sdílet aktuální a praktické zkušenosti lyžařů z navštívených středisek.

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:
 • návštěva od: 31.12.2019 do: 31.12.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Zahájit sezonu v prosinci bylo letos takřka nadlidským výkonem, naštěstí se to ale poslední den roku povedlo. Poprvé v životě jsem se vydal na běžky do Harrachova a jednalo se o 15 km čisté zimní parády! Zkažena byla pouze zlomenou holí - naštěstí hned v prvním kilometru, takže nebyl problém dojet si do auta pro jinou. :-)

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Absolvoval jsem trasu od hotelu Lesní Zátiší přes Ručičky na Dvoračky. Zpět poté opět přes Ručičky, dále Luboch a Mumlavské vodopády. Zpět k Lesnímu Zátiší jsem se dostal zasněženou cestou vedoucí od Můstků až po Rýžoviště. Poslední část cesty od hotelu FitFun lze absolvovat po silnici, ta byla až k Lesnímu Zátiší bez údržby a tudíž pokryta dostatečnou sněhovou pokrývkou pro bezpečnou jízdu.

Po celé trase bohužel nenarazíte na upravenou stopu, nicméně místy je již vyšlapaná od lyžařů a někde i obstojně drží. Na skate tedy ideál, ale ani klasici si nestěžovali.

Sněhové podmínky:

Sněhové podmínky jsou s ohledem na počasí a letošní slabou zimu skvělé, byl jsem velmi mile překvapen. Už při stoupání do Harrachova se kolem silnice objevuje sníh a v samotném středisku leží kromě silnic všude. Pokrývka je to dokonce dostačující i pro běžky, takže není nutné nikam stoupat s lyžemi na zádech. Pokrývka logicky přibývá s nadmořskou výškou, v nejvyšších partiích již možná k půl metru leží.

Sníh byl povětšinou lehce lepivý, bohužel se občas lepil i na skateové lyže namazané univerzálním skluzným voskem. Při sjezdu, především v úseku Luboch - Mumlava - Harrachov, ale povrch tvoří především umydlený sníh, místy až skoro led. Díky tomu sjedete velkou část tohoto úseku kompletně bez práce, i v mírném sjezdu lyže samy příjemně zrychlují.

Sníh byl na většině míst čistý, pouze v několika málo lesních úsecích znečištěný pár větvemi a jehličím. Na kámen jsem za celou cestu nenarazil, vyjma úseku mezi můstky a Rýžovištěm, kde občas větší kámen vykukuje.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Zázemí u parkoviště hotelu Lesní Zátiší tvoří hotel samotný. Restaurace s toaletou byla otevřena již od rána, ostatně platí se zde parkovné.

Zalidněnost:

Zalidněnost byla dle očekávání relativně vysoká, nicméně počítal jsem s cestami ucpanými pěšími návštěvníky, což byly přehnaně chmurné představy. Úseky Ručičky - Dvoračky a Mumlava - Harrachov byly hojně využívány jak běžkaři, tak pěšími; ve zbylých úsecích ale byla zalidněnost velmi nízká - zpravidla jen pár běžkařů a skialpinistů. Všichni pěší ochotně uhýbali když uslyšeli brzdění lyží, nebylo třeba nikoho prosit.

Občerstvení a aprés-ski:

Občerstvit jsme se chtěli na oblíbených Dvoračkách, ale bohužel jsme na místo dorazili krátce po poledni, kdy byl zájem o místo v restauraci nejvyšší. Na volný stůl čekalo již několik lidí, takže jsme se poprvé rozhodli vyzkoušet protější restauraci. Ta vypadá zvenku možná až lehce zchátrale, uvnitř se ale jedná o útulnou starší boudu se samoobslužnou restaurací. Ostatně výrobu pokrmů se sousední restaurací sdílí, takže o kvalitu netřeba mít starost. Zelňačka i domácí houska byly tradičně skvělé, lívance s borůvkami na závěr se do nás již sotva vešly. :-) Míst k sezení ještě pár zbývalo, ale na objednání se stála cca 10 až 15 minut fronta.

Doprava do střediska a parkování:

Doprava z Prahy byla bez problémů, až do Harrachova jen po mokrých cestách. Ke zmíněnému hotelu FitFun je silnice protažena, poslední cca kilometr k hotelu Lesní Zátiší upraven nebyl, pokrývala ho vrstva sněhu. Cesta ale nemá takřka žádné převýšení, takže není problém ji zdolat bez řetězů.

Parkování na prostorném hotelovém parkovišti stojí 100 korun, jako většina parkovišť v Harrachově. Placení je ale založeno na slušnosti a poctivosti, nikdo u vjezdu či výjezdu nevybíral.

+ plusy

 • Dostatek sněhu i v nižších polohách
 • Dlouhé sjezdy
 • Krásná příroda
 • Solidní převýšení (cca 500 m)
 • První letošní běžecký výlet

- mínusy

 • Místy lepivý sníh
 • Množství návštěvníků v některých úsecích a také v restauracích
zpět na přehled všech reportů reagovat na report