Liberec - aktuální report z 28.01.2020 - Běžky.net

Liberec aktuální report z 28.01.2020

  průměrné hodnocení:

Česko Česko - Ještědský hřbet

Reporty umožňují sdílet aktuální a praktické zkušenosti lyžařů z navštívených středisek.

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:
 • návštěva od: 28.01.2020 do: 28.01.2020
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Lyžování na Ještědu jsem kvůli sílícímu dešti ve spodních partiích ukončil již ve 14:30, ale nechtělo se mi od 15 hodin tvrdnout v hotelu. Déšť byl sice vydatný, ale dle předpovědi měl kolem 16. hodiny asi na dvě hodiny ustat. Řekl jsem si, že by byla škoda nevyzkoušet areál ve Vesci, kam jsem se chtěl již dlouho podívat. A hlavně také nevyužít příležitosti provětrat skateové lyže, když SkiPark Praha je na tom letos hodně bídně a dle předpovědi ještě nějaký ten týden bude. :-) Ostatně do Vesce jsem chtěl na běžky vyrazit již párkrát, ale se sněhem tu na tom nejsou o moc lépe než v Praze, a tak bylo minulý rok zavřeno již na přelomu února a března. S očima hypnotizujícíma aktuální radarové snímky a webkameru v areálu jsem vyrazil hned po skončení deště a lyžování si i celkem užil.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Umělý sníh ze tří děl rozmístěných kolem umožnil vytvořit okruh dlouhý cca 250 metrů, nacházející se přímo v centru areálu, před multifunkční budovou. Tratě tu jsou jinak celkem rozmanité, vypadaly krásně. Jen zatím všechny kromě okruhu zely prázdnotou, tedy spíše asfaltem. A tak se na nich prohánělo pár běžců bez lyží na nohou.

Soudobý okruh byl bez převýšení, ve tvaru oválu, vlastně všemi parametry stejný, jaký máme každoročně ve SkiParku Praha. Chyběla stopa na klasiku, ale třeba tu ještě před deštěm byla...

Sněhové podmínky:

Sněhové podmínky byly velmi bídné, v Liberci kromě Ještědu a právě Vesce asi leželo vloček méně, než by spočítaly prsty jedné ruky. :-) A to, co zde leželo, bylo ještě zdecimováno několikahodinovým deštěm. Ten byl na Ještědu smíchaný se sněhem, ale zde kvůli nízké nadmořské výšce zřejmě ne. Na polovině okruhu nacházející se blíže k parkovišti ležela slušná vrstva, okolo 20 až 30 centimetrů. Na tom opačném by člověk při silném záběru ale možná už zadřel hranu o asfalt. :-) Zkrátka myslím, že jsem byl posledním, kdo mohl jakž takž celý okruh bezpečně projet. Ihned po mém odjezdu přišel totiž další intenzivní déšť, který (i dle pohledu na webkameru) objetí celého okruhu znemožnil.

Sníh byl na jedné polovině i celkem rychlý, možná i trochu přimrzlý, zato na té druhé (s nízkou pokrývkou) se jednalo téměř o vodu. Zajímavé, jak se konzistence sněhu i na tak malém prostoru mění... :-)

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Zázemí jsem zde neobjevil žádné, i když musím přiznat, že jsem po něm ani nepátral. Multifunkční budova u okruhu ale otevřeně nevypadala a například toalety jsem nikde neviděl.

Velmi milým překvapením je ale osvětlení, kopírující takřka všechny tratě v areálu. Rozsvítilo se přesně v 17 hodin, kdy už jsem to kvůli tmě chtěl skoro zabalit. Překvapivé je hlavně to, že svítí na plný výkon i celou noc (lze vidět na webkameře), takový luxus nemáme ani v Praze. Až se člověk diví, že areál finance nevyužije spíše třeba na pořízení dalších sněžných děl, která jsou zde zapotřebí.

Zalidněnost:

Zalidněnost byla absolutně nulová, pohled na webkameru bez jediného živáčka mě znepokojoval již před příjezdem. Nicméně ubytoval jsem se asi 5 kilometrů od areálu, takže mě strach příliš netrápil, v nejhorším bych alespoň obhlédnul areál pěšky.

Asi půl hodiny po mě přijel další lyžař, ten se ale držel zhruba 40 minut, pak jsem kroužil opět sám. :-)

Občerstvení a aprés-ski:

Občerstvení jsem zde neviděl žádné, nicméně není ani potřebné. V Liberci je možností dost a celý den zde asi nikdo nestráví.

Doprava do střediska a parkování:

Doprava je do areálu bezproblémová, značení je i na většině ukazatelů. Trefit lze tedy i bez navigace již z dálnice.

Parkování bylo trochu matoucí, na začátku areálu se nachází velké parkoviště, v jeho dohledu však nebyl žádný sníh. Pokračoval jsem tedy asi 500 metrů autem po úzké asfaltce (jinak při dostatku sněhu asi po běžecké trati) do nitra areálu, kde jsem zaparkoval na bahnité ploše u okruhu. Stejně tak učinil i druhý lyžař.

Parkování je samozřejmě zdarma, neviděl jsem ani zákaz vjezdu.

+ plusy

 • Na běžky přímo v Liberci
 • I přes nepřízeň počasí byl okruh ještě funkční
 • Nonstop osvětlení i přístup do areálu
 • Parkování zdarma
 • Při dostatku sněhu rozmanité tratě různých délek

- mínusy

 • Vrtochy počasí, vytrvalý déšť
 • Zřejmě jsem byl poslední, kdo měl tento týden možnost celý okruh projet (nedostatek sněhu)
 • Chybějící informace na webu areálu
zpět na přehled všech reportů reagovat na report