Hrabětice - aktuální report z 29.01.2020 - Běžky.net

Hrabětice aktuální report z 29.01.2020

  průměrné hodnocení:

Česko Česko - Jizerské hory

Reporty umožňují sdílet aktuální a praktické zkušenosti lyžařů z navštívených středisek.

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:
 • návštěva od: 29.01.2020 do: 29.01.2020
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Po malém skateovém okruhu v předchozím dni jsme se dnes vydali na okruh klasikou okolo vodní nádrže Josefův Důl. Z parkoviště v Hraběticích přes Prezidentskou chatu, rozcestí U Buku, Novou louku, Blatný rybník a dále Studeným údolím podél nádrže až k rozcestí u Hlubokého potoka, přes hráz zpátky k Prezidentské chatě a rozhledně Královka, následně zpět do Hrabětic.

Příjemný 18 km dlouhý výlet v plně zimním počasí, které kazil jen čerstvý, prakticky celý den průběžně přibývající, sníh, který se bohužel hlavně ve stoupáních dost lepil jak na můj modrý extra, tak ještě více na šupiny partnerčiných lyží. :-(

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

I když pohled na celou trasu na mapě slibně navnadí na takřka nulové převýšení, nebyly by to Jizerky, aby stejně nějaké stoupání nechybělo. Připravte se tedy na trasu, která je takřka stále lehce z kopce či do kopce, rovinek naleznete pomálu. Trasu bych hodnotil jako středně náročnou, z pohledu Jizerek asi méně náročnou. :-)

Trasy byly takřka po celou délku trasy dostatečně široké na skate a měly po obou stranách po jedné stopě. Výjimečně ve zúžených úsecích prostor pro skate scházel. Na krátkém úseku mezi Valešovkou a rozcestím U Buku, který jsme absolvovali po bedřichovském "5km okruhu", zas naopak stopa schází a můžete se tak pustit do bruslení.

Nejprudší a asi nejvíc nepříjemné stoupání vás čeká na závěr, a to od nádrže k Prezidentské chatě. Nejpříjemnější svezení je zas od Buku k Blatnému rybníku, kde byla připravena naprosto dokonale vymrzlá stopa. Celý úsek se dal jet pohodlně soupaží bez jakékoliv námahy. V ostatních úsecích byla úprava také relativně čerstvá, ale bohužel, i díky nízké zalidněnosti, více či méně zapadaná čerstvým sněhem, což jízdu zpomalovalo. Skvělý úsek pro skate představovala hráz vodní nádrže, mimochodem jedno z mála míst s dokonalou rovinou.

Sněhové podmínky:

Sněhové podmínky byly naprosto skvělé, hned po výjezdu nad Liberec panovala všude okolo pravá zima. Na žádném úseku trasy jsme nenarazili na trčící kámen, bahno či trávu. Atmosféru dokreslovaly bílé stromy i zasněžené silnice. Výšku pokrývky těžko odhadovat, minimum bylo ale asi 20 až 30 centimetrů, maximum klidně dvojnásobek.

Škoda, že rolby neprojely v noci i "boční trasy", které představovaly většinu našeho výletu.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Zázemí se na hrabětickém parkovišti nenachází, což je ale daní za nejnižší cenu parkingu v okolí. Kdo zázemí potřebuje, může parkovat v Bedřichově. Po trase jsem nespoléhal ani na místy chybějící značení, mapa v telefonu je jistota.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Zalidněnost byla na většině trasy relativně nízká, běžkaře jsme potkali zhruba co 5 minut. Nejvyšší zalidnění bylo samozřejmě na trase magistrály z Bedřichova na Novou Louku, ale nikdo si nepřekážel. Překvapivě hodně běžkařů se vracelo prkaticky za tmy jako my, na cestě z Královky do Hrabětic jsme jich po 17. hodině potkali téměř stejně jako na zmíněném úseku magistrály.

Občerstvení a aprés-ski:

Občerstvili jsme se za odměnu po zdolání největšího kopce, a to pod rozhlednou Královka. Nachází se tu moderní samoobslužná restaurace, podobná těm v Rakousku. Otevřeno má do 17:30 a i hodinu před zavíračkou byl k dispozici prakticky plný sortiment. Vyzkoušeli jsme dýňovou polévku s kokosovým mlékem, míša řez a jahody s tvarohem, vše výtečné a za přiměřenou cenu. Už druhý rok po sobě je pro mne občerstvení v Jizerkách velmi příjemným překvapením! :-)

Doprava do střediska a parkování:

Doprava z Liberce do Bedřichova naprosto bez problémů, po mokré silnici. Za odbočkou v Bedřichově ale najednou veškerá úprava zmizela a mírné stoupání do Hrabětic bylo pokryté sněhem. Naštěstí jel přede mnou autobus, takže jsem o sjízdnost neměl obavy. Čerstvý sníh zakryl ledovku (a možná i posypový materiál) a tak silnice vůbec neklouzaly. Výjezd autem byl možný i ke Královce.

Parkování v Hraběticích je možné na dostatečně velkém parkovišti (zaplněném asi ze třetiny) za částku 100 korun na den, platí se při výjezdu v automatu. K předraženým parkovištím v okolí je to cenově výhodná alternativa, levněji pravděpodobně nezaparkujete.

+ plusy

 • Konečně pravá zimní atmosféra
 • Výborná úprava magistrály
 • Skvělé občerstvení na Královce

- mínusy

 • Starší úprava "vedlejších" tratí, díky které se čerstvý sníh dost lepil
 • Kopcovitý terén
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

29.12.2017  | Hrabětice

 • autor: Dája71
 • hodnocení:

Po loňských zkušenostech se držíme zásady – pokud mezi svátky na hory, tak jedině na běžky. I tak je potřeba pečlivě vybírat místo, kam vyrazit. Čím blíže k Silvestru, tím volit méně „profláklé“. Na 29.12. jsme proto vyrazili do Hrabětic, které se nám vloni touto dobou osvědčily.

25.02.2017  | Hrabětice

 • autor: Martin2
 • hodnocení:

Velmi prijemny den a pohodove bezkovani. Pocasi i snih prekonaly ocekavani - polojasno, stopa upravena. Trasa z Hrabetic na prehradu, Blatnicky rybnik, Nova louka, zpet pres Kristiaov

29.01.2017  | Hrabětice

 • autor: Dája71
 • hodnocení:

Původně jsme na neděli plánovali lyžovačku, ale ráno na kamerách na sjezdovce, kam jsme se chystali, panovala inverze - šedivé a dost mrazivé počasí, a tak jsme přehodnotili plány, s tím, že vyčkáme a spíš vyrazíme někam na běžky. Po kontrole dalších kamer jsem zjistila, že celkem nadějně to začíná ...

31.12.2016  | Hrabětice

 • autor: Dája71
 • hodnocení:

Po pátečním vydařeném běžkování v Hraběticích, kdy jsme sem s manželem zavítali souhrou náhod a kdy jsme v takovém poklidném rekreačním tempu dojeli z parkoviště U kapličky na Královku a zpět, jsme se pro velký úspěch rozhodli výpravu zopakovat na Silvestra v celém složení naší rodiny i se synem a n...

30.12.2016  | Hrabětice

 • autor: Dája71
 • hodnocení:

Na páteční, předsilvestrovský den jsme naplánovali výlet na běžkách. Po zvážení všech možností, kam by se dalo jet – Jizerka, Příchovice či Jakuszyce - jsme se nakonec rozhodli pro osvědčený Bedřichov, už z důvodu, že to máme nejblíž a proto si můžeme ráno přispat. Trochu jsme to s tím přispáním ovš...