Leutasch - aktuální report z 11.02.2020 - Běžky.net

Leutasch | aktuální report z 11.02.2020

autor: 0ndra
země: Rakousko oblast:
délka navštěvy:1 den hodnocení:
reagovat na report

Úvod – celkový dojem z návštěvy střediska

Městečka Leutasch a Seefeld patří vedle Ramsau v Rakousku k tomu nejlepšímu, co lze na běžkách zažít. To je většině lyžařů asi dobře známý fakt a já ho mohu v případě prvních dvou rozhodně potvrdit. Jen těžko se hledá, co by se dalo zdejším tratím vytknout. Dnes to bylo snad jen sílící sněžení, díky kterému jinak perfektně připravené tratě odpoledne lehce zapadávaly. Ale počasí ovlivnit nelze...

Pozor je si třeba dát jen na to, že zdejší tratě jsou placené. V Rakousku celkem běžná věc (v ČR si zas zaplatíme parkování, zde je aspoň jasné, kam peníze putují :-)), spíše bývá s podivem, když je tomu opačně. Obvyklá cena, kterou jsem čas od času výběrčím v rakouských areálech platil, se pohybovala okolo 4 euro, zde je ale denní sazba stanovena na 11 euro, což je dle mého cena již přemrštěná. Štěstím bylo, že jsme se o zpoplatnění tras dozvěděli až asi 200 metrů před cílem, kdy jsem uviděl platební automat uprostřed stopy. Za celou cestu nás ale nikdo nekontroloval, platba bude založena možná spíše na poctivosti.

Nejsilnější dojmy z návštěvy

Běžecké tratě:

Vydali jsme se po modře značené trati od Alpenbadu Leutasch až téměř nakonec celého sedla, k vesničce Burggraben. Obtížnost trati skutečně značení odpovídala, cesta tam spočívá ve velmi mírném klesání, zpáteční zas naopak. Trasa byla ale tak nenáročná, že pocitově se jednalo téměř stále o rovinu. Čas nám bohužel nedovolil dojet až ke zřícenině Porta Claudia, která je jinak cílem této cesty, ale není problém si kdykoliv cestu zkrátit a najet do stopy, která vede zpět - po celou dobu jsou obě stopy na dohled od sebe. Některé tratě jsou zde i osvětlené, třeba ta vedoucí kolem Alpenbadu, takže můžete z teplého bazénu sledovat kolegy, kteří ještě večer nahánějí kilometry. :-)

Sněhové podmínky:

Sněhové podmínky byly bezchybné, všechny tratě připravené na jedničku, stopy většinou hezky vymrzlé, odpoledne bohužel již částečně zapadané čerstvým sněhem. Po celé délce byly buď dvě stopy na klasiku vedle sebe, nebo po obou stranách, místo pro skate pro dva, místy i pro tři běžkaře. Okruhy jsou vždy jednosměrné, pozor na to především třeba na červených a černých okruzích, kde by vás mohl překvapit nějaký rychle jedoucí trénující závodník. :-)

Komfort – zázemí pro běžkaře:

Zázemí není taktéž co vytknout, podél tras je dostatek parkovišť, třeba to v Leutaschi má bezplatné vyhřívané toalety. Za zázemí se dá považovat také samotný Alpenbad, který nabízí skvělý relax přímo vedle tratí. Ceny jsou tu velice příznivé, třeba ve srovnání s nepříliš vzdáleným Aqua Domem v Längenfeldu. A poslední bonus na závěr - všechna parkoviště stojí 4 eura na den, to u Alpenbadu má ale výhodu, že když navštívíte bazén v ten samý den, poplatek vám na pokladně vrátí, resp. odečtou od ceny vstupného. :-)

Zalidněnost:

Zalidněnost byla zhruba střední, téměř stále jsem viděl před sebou i za sebou další lyžaře, ale nikdo si nepřekážel. Navečer a za silnějšího sněžení byla zalidněnost citelně nižší.

Občerstvení:

Podél této trasy příliš mnoho možností k občerstvení rozhodně není, vesničky v její blízkosti jsou opravdu malé a narazili jsme tak pouze na jednu kavárnu a poté bio restauraci Naturwirt v části obce Gasse. Ta je vzdálena od tratě asi 300 metrů, ale jídlo i pití je zde výborné, rozmanitý je i výběr domácích dezertů. Více možností k občerstvení se nachází v Leutaschi, třeba přímo pizzerie v Alpenbadu, která je přístupná i venkovním návštěvníkům.

Doprava do střediska a parkování:

Příjezd směrem z Telfsu je pěknou projížďkou horskou silnicí plnou zavřených zatáček, serpentin a prudkých stoupání. Úprava silnic absolutně bez problémů, občas šlo zahlédnout i několik sypačů během pár minut, především v vesnicích a městech. Mezi 12. a 21. hodinou napadlo zhruba 15 cm čerstvého sněhu, ale ani při cestě zpět po deváté večer nebyl se sjízdností nejmenší problém.

Parkoviště u Alpenbadu je dostatečně veliké, pojme odhadem okolo stovky aut. I tak jsme ale v poledne parkovali na jednom z posledních míst.

+ plusy

  • Perfektně upravené široké tratě
  • Vymrzlé stopy
  • Přehledné značení
  • Dostatek parkovacích míst a skvělé zázemí
  • Možnost relaxace v Alpenbadu

- mínusy

  • Vysoký poplatek za užívání tratí
  • Odpoledne místy vrstva čerstvého sněhu ve stopách, ale tomu nelze zabránit

Diskuze: Leutasch

K reportu střediska nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Facebook