Jakuszyce - aktuální report z 11.04.2022 - Běžky.net

Jakuszyce | aktuální report z 11.04.2022

autor: OtaR
země: Polsko oblast: Jizerské hory
délka navštěvy:1 den hodnocení:
reagovat na report

Úvod – celkový dojem z návštěvy střediska

Po několika desítkách let sjezdařiny jsem letos ve větší míře přesedlal na běžecké lyžování a mohu to i dalším váhajícím vřele doporučit. ;-) V této době se již na území České republiky nejspíš nikde na bruslení neupravuje, jinak tomu je do Velikonoc v polských Jakuszycích. Snad každý den vzorná úprava a nejinak tomu bylo při mé návštěvě. Zdejší tratě a vznikající areál, který by měl umožnit pořádání i mistrovství světa či Světového poháru v biatlonu a běžěckém lyžování, ostře kontrastuje se sousedním Harrachovem a jeho rozpadajícím se skokanským areálem, vlastně již jeho bývalou dominantou. V areálu jsou atraktivní běžecké trasy, s výbornou úpravou a díky mikroklimatu je zde většinou zaručena i celkem dlouhá sezóna.

Nejsilnější dojmy z návštěvy

Běžecké tratě:

Pěkné tratě, exponované do menšího prostoru než na hlavních "Jizerkách", cca 100 km tratí. Některé jsou jen podružné odbočky, ale ty hlavní jsou velmi zajímavé, vedoucí do výšky i nad 1 000 m n. m. Zdejší mikroklima umožňuje skvělé lyžování i v dubnu. Některé okruhy jsou pro zkušené, jsou členité, při sjezdech se v namrzlé stopě i rychle svezete. Ale každý sjezd je samozřejmě vykoupen stoupáním.

Sněhové podmínky:

Stále výborné, ve vyšších polohách areálu jistě více než půl metru přírodního sněhu. Jel jsem až v odpoledních hodinách a vlivem slunce tratě hodně změkly, takže bruslení bylo pomalejší s větším stupněm námahy.

Komfort – zázemí pro běžkaře:

Kromě tradičně bezvadné úpravy tratí zatím moc zázemí nenajdeme. Na stadioně teprve vzniká. Naproti parkovišti je hotel s restaurací, oblíbená je výletní restaurace na trati, Orle. Tam nepotřebujete měnit polské zloté, berou i naše koruny.

Zalidněnost:

Minimální, manšestr na většině tratí i v odpoledních hodinách.

Občerstvení:

Tentokrát jsem se na Orle neposilňoval, tedy bez hodnocení. Jinak běžná nabídka horské restaurace - bistra.

Doprava do střediska a parkování:

To je velká deviza zdejšího areálu. Z komunikace 1. třídy vedoucí od Harrachova na Jelení Góru stačí pár metrů odbočit a jste tam. Jen přejdete koleje, je možnost zde vystoupit i z vlaku. Když to porovnám s úzkým tankodromem v zimě na parkoviště v Horním Polubném, tak to je paráda. V hlavní sezóně je parkování za 20 zlotých, od dubna 15 zlotých, bez omezení času. Možnost platit platební kartou. A samozřejmě se nabízí i doplnit nádrž u automobilu, rozdíl je markantní, tankuje se k dnešnímu dni za 34 Kč za litr naturalu.

+ plusy

  • Výborná úprava, jak na bruslení, tak klasiku
  • Atraktivní běžecké tratě
  • Velmi dobré sněhové podmínky
  • Skvělý dopravní přístup; dobře značené tratě, křižovatky
  • Podstatně levnější benzín v Polsku

- mínusy

  • Vlivem slunce velmi změklý sníh - pomalá jízda a dřina
  • Malé možnosti občerstvení na tratích
reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

Jakuszyce  | 09. - 10.03.2019

autor: jb
hodnocení:

Dlouho jsem váhal s tímto reportem, protože je už stále míň takových koutů. Dneska je toto středisko ovšem už profláklé a myslím si, že dobrou polovinu návštěvníků tvoří Češi. I když máme Bedřichov na půli cesty, nikdy nelitujeme si zajet. Kombinace ubytování v Harrachově a za pár minut autem ve sně...

zobrazit celý report
Facebook