Jakuszyce - lyžování - BEZKY.net

Jizerské hory, nejsevernější hory České republiky, se rozprostírají na pomezí severních Čech a jižního Polska. Pojmenovány jsou podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, což je nejvyšší vchol těchto hor. Jizerské hory Vás okouzlí svou přírodní krásou a ideálními podmínkami k zimní i letní rekreaci.

Jizerské hory svou rozlohou nevelké, ale lyžaři hojně vyhledávané. Žádné pohoří u nás nemá tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako právě Jizerské hory, které zasahují i do Polska. Jizerky tedy nejsou jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i dalšími, mezi něž kromě Maliníku, Smědavy, Mariánské hory, Hrabětic, Josefova Dolu, Horního Polubného, Desné a Mořiny patří i nedaleké polské Jakuszyce.

Jakuszyce - upravené běžecké stopy

80 celkem běžeckých tratí (km)

Nadmořská výška

850-960 m n.m.110 m
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Jakuszyce - lyžování

Délka tratí v Polsku je cca 50 km, což s délkou Jizerské magistrály v Česku čítající přes 170 km upravovaných tratí, dává v součtu přes 220 km a přes 20 nástupních míst, která jsou rozložena po celých Jizerských horách. Díky úzké spolupráci spolku pořádajícího závod Bieg Piastów a upravujícího stopy v Polsku se spolky v Česku (Jizerská o.p.s., Jizerky pro Vás v Kořenově, aj.) mohou lyžaři kombinovat upravené trasy v obou zemích. Jizerské hory a běžecké lyžování k sobě neodmyslitelně patří, v Jakuszycích se lyžovat začínalo již koncem 19. století, již tehdy byly Jakuszyce vyhledávaným místem. Závod Bieg Piastów vznikl roku 1976, tedy jen 8 let po zrodu naší Jizerské padesátky. Úprava stop je zde příkladná, protože jde o velmi důležité polské středisko běhu na lyžích a biatlonu, navíc zde sníh leží velice dlouho.

Odkazy