Dolní Morava - lyžování - BEZKY.net

Dolní Morava ležící na jižním úpatí Králického Sněžníku je proslulá jako středisko zimních sportů i letní rekreace. Masív Králického Sněžníku je součástí NPR a pod nejvyšším vrcholem stejného názvu pramení řeka Morava, jejíž vody tečou až do Černého moře.

Dolní Morava - upravené běžecké stopy

50 celkem běžeckých tratí (km)

Nadmořská výška

850-1200 m n.m.350 m
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Dolní Morava - lyžování

Výchozím místem běžeckých upravovaných stop je chata Slaměnka u horní stanice lanovky Sněžník. Odtud vedou upravené stopy zpět do Dolní Moravy nebo na druhou stranu hřebene až na Návrší nad Starým Městem pod Sněžníkem. Za příznivých sněhových podmínek je možno využít i běžecké okruhy v údolí – Mokřiny a Babská. Celkem je v okolí Králického Sněžníku v návaznosti na jesenickou lyžařskou magistrálu cca 50 km upravovaných stop, přičemž běžecké trasy jsou i součástí sítě upravovaných tras v Polsku. Dále trasy navazují na upravované tratě v oblasti Starého Města pod Sněžníkem.

Náročná trasa o celkové délce 24,5 km vás zavede nejvýše, jak je to vůbec v tomto regionu možné – na vrchol Králického Sněžníku. Nástupním bodem je parkoviště Na konečné ve Skiareálu Relax & sport resort, odkud můžete k přístupu na hřeben využít lanovku a vlek. Okolo vrchu Slamník vás povede modrá trasa a zelenou spojkou se dostanete na modrou hřebenovou trasu vedoucí přes vrchy Podbělka a Sušina až ke křižovatce s červenou trasou. Po ní pak budete pokračovat až na vrchol Králického Sněžníku. U rozcestí se žlutou značkou se nachází Františkova chata, sídlo horské služby. Kilometrový úsek od Francisky ke Slůněti (kamenné plastice slůněte, které představuje neoficiální symbol české části hory Králický Sněžník) není dlouhý, avšak cesta je tu kamenitá a hůře schůdná. Vrchol hory Králický Sněžník nabízí výhledy do všech světových stran.

Červená trasa vás pak dovede zpět do Horní Moravy okolo vrchů Malý Sněžník a Klepý. Asi 800 m pod vrcholem Sněžníku objevíte Vlaštovčí kameny – skály a kamenné moře, které se nacházejí v místě, kde se červená značka potkává se značkou zelenou - ta míří z vrcholu hory Králický Sněžník k polské chatě Schronisko Na Śnieżniku. Až k Malému Sněžníku pokračuje červená trasa souběžně se státní česko-polskou hranicí.

Kousek od Zbojnické chaty stanete v údolí Hlubokého potoka. Z tohoto místa se nabízí pěkný pohled na protější jižní hřebene. Červená značka vás dále dovede k rozcestí nad Sršňovkou a Pod Klepáčem, kde vás čeká sjezd k Horní Moravě.

Odkazy