Dolní Morava - lyžování - - lyžování - BEZKY.net

Dolní Morava

Česko - Králický Sněžník

Dolní Morava ležící na jižním úpatí Králického Sněžníku je proslulá jako středisko zimních sportů i letní rekreace. Masív Králického Sněžníku je součástí NPR a pod nejvyším vrcholem stejného názvu pramení řeka Morava, jejíž vody tečou až do Černého moře.

Dolní Morava - běžecké stopy

100%100%
50 celkem běžeckých tratí (km)

Nadmořská výška

850-1200 m n.m.350 m
  M01 M02 M03 M04 M05 M06 M07 M08 M09 M10 M11 M12 

Dolní Morava - lyžování

Výchozím místem běžeckých upravovaných stop je chata Slaměnka u horní stanice lanovky Sněžník. Odtud vedou upravené stopy zpět do Dolní Moravy nebo na druhou stranu hřebene až na Návrší nad Starým Městem pod Sněžníkem. Za příznivých sněhových podmínek je možno využít i běžecké okruhy v údolí – Mokřiny a Babská. Celkem je v okolí Králického Sněžníku v návaznosti na jesenickou lyžařskou magistrálu cca 50 km upravovaných stop, přičemž běžecké trasy jsou i součástí sítě uprovaných tras v Polsku. Dále trasy navazují na upravované tratě v obalsti Starého Města pod Sněžníkem.

Náročná trasa o celkové délce 24,5 km vás zavede nejvýše, jak je to vůbec v tomto regionu možné – na vrchol Králického Sněžníku. Nástupním boem je parkoviště Na konečné ve Skiareálu Relax & sport resort, odkud můžete k přístupu na hřeben využít lanovku a vlek. Okolo vrchu Slamník vás povede modrá trasa a zelenou spojkou se dostanete na modrou hřebenovou trasu vedoucí přes vrchy Podbělka a Sušina až ke křižovatce s červenou trasou. Po ní pak budete pokračovat až na vrchol Králického Sněžníku. U rozcestí se žlutou značkou se nachází Františkova chata, sídlo horské služby. Kilometrový úsek od Francisky ke Slůněti (kamenné plastice slůněte, které představuje neoficiální symbol české části hory Králický Sněžník) není dlouhý, avšak cesta je tu kamenitá a hůře schůdná. Vrchol hory Králický Sněžník nabízí výhledy do všech světových stran.

Červená trasa vás pak dovede zpět do Horní Moravy okolo vrchů Malý Sněžník a Klepý. Asi 800 m pod vrcholem Sněžníku objevíte Vlaštovčí kameny – skály a kamenné moře, které se nacházejí v místě, kde se červená značka potkává se značkou zelenou - ta míří z vrcholu hory Králický Sněžník k polské chatě Schronisko Na Śnieżniku. Až k Malému Sněžníku pokračuje červená trasa souběžně se státní česko-polskou hranicí.

Kousek od Zbojnické chaty stanete v údolí Hlubokého potoka. Z tohoto místa se nabízí pěkný pohled na protější jižní hřebene. Červená značka vás dále dovede k rozcestí nad Sršňovkou a Pod Klepáčem, kde vás čeká sjezd k Horní Moravě.

Odkazy

Sníh Dolní Morava

Výška sněhu 0 cm
Běžecké stopy 60 km

Počasí Dolní Morava

pátek (24.09.) weather 11°/ 13°
sobota (25.09.) weather 10°/ 16°
neděle (26.09.) weather 10°/ 19°
Facebook