trénink - tématické články (strana: 3)
Proč vyzkoušet kolečkové lyže?
Jezdíte v zimně rádi na běžkách, ale kolečkové lyže jste zatím ještě nevyzkoušeli? Není to škoda? Pečlivě čtěte a třeba vás přesvědčíme, že kolečkové lyže jsou opravdu pro všechny.
mySASY - nové dimenze sportovního tréninku
Oblast sportovní vědy a každodenní sportovní praxe jsou poměrně oddělené světy. Jejich sbližování a hledání průniků není zdaleka tak samozřejmé, jak by se mohlo zdát. Cílem společnosti mySASY, jak popisuje tento článek, je přispět k praktickému pronikání moderních vědeckých poznatků a technologií do sportovní praxe.
Michal Kollert: „Tělo funguje jako perfektní stroj a každá součástka má svoji úlohu.“
Michal Kollert je třiatřicetiletý špičkový fitness trenér a “bývalý” profesionální cyklista. Ve svých tréninzích se zaměřuje na funkční trénink, práci s vlastní vahou a rozvojem pohybové inteligence. Téměř 12 let neseděl na kole a během roku a půl se dokázal dostat zpět mezi českou cyklistickou špičku a držet krok s těmi nejlepšími. O pohybové ...
Rozvoj specifických rychlostních schopností, hbitosti a koordinace
Běžecké lyžování je silově vytrvalostní sport, ale v tréninku bychom neměli opomíjet ani další pohybové schopnosti, které se podílí na celkové výkonnosti. Všechny pohybové schopnosti spolu určitým způsobem souvisejí a vzájemně se ovlivňují.
12 cviků, abyste se dostali do formy
Tento kruhový trénink sestavili trenéři Brett Klika a Chris Jordan z Human Performance Institute v Orlandu. Jeho výhodou je to, že při něm nejen tvarujete tělo, zlepšujete metabolické procesy v těle, efektivně spalujete tuky, ale zvyšujete i sílu a VO2 Max.
Atletická běžecká cvičení: Imitační cvičení s holemi a bez holí pro běžce na lyžích
Jaký význam má zařazování běžecké abecedy jako základního prostředku při výuce správné běžecké techniky a následně specifických imitačních cvičení pro nácvik běhu na lyžích na suchu? Pro běžce na lyžích jsou bezesporu důležité kondiční schopnosti. Jejich význam roste úměrně s kvalitou podávaných výkonů, ale fyziologické možnosti se pomalu vyčerpáva...
Zlepši koordinaci a silový trénink: Zařaď balanční cvičení!
Běh na lyžích je cyklický silově vytrvalostní sport, přičemž význam silové složky stále roste. Však posuďte sami: soupažové laufy, výjezd po sjezdovce na Alpe Cermis jako závěr Tour de Ski, stále obtížnější tratě pro SP…
Doplňky sportovní výživy
Není asi sporu, že doplňky sportovní výživy jsou velkým fenoménem dnešní doby. Prakticky každý sportovec, ať už vrcholový, výkonnostní nebo jen běžný hobby sportovec hledá možnosti, jak zlepšit svoji výkonnost.
Nejnovější trendy v lyžařské technice: Jak se učí v Norsku
Před třemi lety přijel českou trenérskou i odbornou obec "školit" do lyžařského areálu Vesec Nor Audum Svartdal, vysoce respektovaný lyžařský guru i v zemi, kde je odborník na běžky snad každý druhý a kde se kvůli běžkám na nohách novorozenců předem počítá s většími kolébkami.
Když nemáme po ruce posilovnu
Zpočátku je cvičení svalů břicha velmi náročné, ale pokud je budete pravidelně posilovat přibližně 10 minut denně, tak výsledek bude určitě znát. Snažte se myslet na to, abyste vydechovali ve fázi, kdy svaly zatínáte a nadechovali, když dochází k uvolnění svalů (to neplatí pro cviky ve výdrži, tam musíte dýchat i při práci svalů).
Jídlo při Vasáku aneb jak se stravovat nejen při dlouhém závodě, ale i při tréninku
Rozhodli jste se letos vyrazit na Vasák, Vasaloppet či Vasův běh, Mekku každého běžkaře a přemýšlíte, jak vlastně takovou porci na běžkách zvládnete ujet, přežít?
Nordic running: běžkujte bez lyží
Proč nezačít se specializovaným tréninkem na laufy už v létě? Proč rekreační běžkaři systematicky nezařazují do své přípravy na klasické závody běh a odrazová cvičení s holemi neboli nordic running? Proč v rámci celoročního tréninku pravidelně neběhat efektivněji a zdravěji, když to jde?
Letní a podzimní příprava dálkových běžců
Běh na lyžích je jedním z nejtěžších sportů vůbec a klade velký důraz na celkovou fyzickou výkonnost a silovou připravenost. V jednoduchosti se dá říct, že se snažíme v daném čase podat co nejlepší výkon a vymačkat ze sebe co nejvíce sil.
Kam na kolečkové lyže - Vysočina
Na sníh a lyže si asi ještě chvilku doma počkáme, ale připomenout si lyžařský pohyb můžeme kdykoliv. Díky kolečkovým lyžím se můžete pěkně projet i na podzim. Dnes si představíme pár dobrých tipů z Vysočiny.Vysočina patří mezi nejchudší kraje, ale paradoxně stav asfaltových povrchů je zde téměř všude na velmi dobré úrovni, takže můžete jezdit prakt...
Kam na kolečkové lyže - Jizerky a Pojizeří
Chcete se připravit na zimu a dobře potrénovat na kolečkových lyžích? Dnes vám představíme některé tipy z oblasti Jizerských hor, kam můžete vyrazit.
Proč se můžeme hýbat?
Každý z nás vnímá pohyb jako samozřejmost a ani nás nenapadne, jak je všechno složité. Všechno ale do sebe zapadá jako ozubená kolečka v hodinách.
Cyklistika v přípravě lyžaře
Často se říká o tréninku lyžaře běžce, že nepostrádá pestrost. Trénink probíhá v různých přírodních prostředích, a to nejen z důvodu sněhových podmínek, ale především z důvodu výběru sportů pro trénink v letním období. Trénink tak probíhá na lyžařských tratích, běžeckých stadionech, na lesních cestičkách, cyklistických trasách nebo silnicích. Pestr...
Jarní příprava na in-linech
Položme si otázku: má jarní příprava vliv na výkonnost v zimě
na lyžích?
Odpověď je jasná: pokud se chceme svědomitě připravit na kvalitní
výkonnost v závodech na sněhu, pak je třeba si vytvořit určitý
vytrvalostní základ již od jarních měsíců, který je možné postupně
vystřídat kvalitnějším tréninkem s vyšší intenzitou zatížení.
Technický sníh na běžeckých tratích
V krátkém, tříletém intervalu jsme se rozloučili již s druhou sezónou, která lyžařům nepřála a stala se tak další prověrkou životaschopnosti lyžařských areálů disponujících výkonnými zasněžovacími systémy. Ty jsou dnes ve střediscích orientovaných na sjezdové lyžování samozřejmostí. Protože nadprůměrné teploty a nedostatečné sněhové srážky vyřazují...
Průvodce lyžařským maratónem - co udělat před ním a při něm
Konečně už přišlo to dlouho očekávané období lyžařských maratónů, které vám naplní program skoro každý víkend. Nyní se seznámíme s tím, co dělat v posledních dnech před závodem, ale i při něm, aby se vám den D, na který se celý rok chystáte, nepokazil kvůli nějaké drobné blbosti. A věřte, že už jsem těch maličkých chyb za pár let v lyžařské stopě v...