servis lyží - tématické články - Běžky.net

Umělá inteligence bude nejspíš využita i v servisu lyží

Švédská lyžařská federace chce být pokroková a rozhodla se využít nových technologií, a tak se spojila s výzkumníky z Luleå University of Technology (LTU). Již několik měsíců využívá umělé inteligence ve vývoji unikátní metody pro optimalizaci skluzu běžek za všech sněhových podmínek.

Demystifikujme klistry!

My běžkaři jsme jedněmi z těch prvních na ráně, jimž nezbývá než uvěřit, že akcelerující klimatická změna není chimérou. Z množiny dní, kdy budeme mít to štěstí zalyžovat si na přírodním sněhu, to nejspíš stále častěji bude na nějaké jeho odtávající verzi, tedy v klistrových podmínkách.

Toxicita fluorových vosků, využití jejich zbytků a co na to říká etika?

S vodoodpudivými fluorovými vosky jsme v lyžování skončili. Výrobci je přestali vyrábět a servismani začali používat nové prozatím nijak převratné varianty. Ale co amatérští závodníci, kteří mají nakoupené cenné zásoby za své nemalé peníze? Mají spotřebovat zbytky svých krabiček, nebo je nechat ekologicky zlikvidovat?

Ruční a strojové struktury na běžeckých lyžích -III. díl

Jemná struktura dokáže zázraky, ale může také srazit na kolena. Proto si musíme vysvětlit, za jakých podmínek se mezi skluznicí lyže a sněhovou pokrývkou vyskytuje slabý vodní film, jak může být ovlivněn skluz lyže a kdy je vhodné použít jemnou strukturu, nebo se jí obloukem vyhnout.

Top Secret: Nanotechnologie v běžeckém lyžování

0

Běh na lyžích je nejen mnohými z nás milovanou zimní aktivitou, ale také se v řadě ohledů prolíná s tajemným světem nanomateriálů. V následujícím textu zkusím některé z těchto průsečíků laicky popsat a snad se i doargumentovat závěru, že nanotechnologie umí činit zimní zázraky ještě zábavnějšími!

Nejnovější diskuze