výběr běžek - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - Běžky.net

výběr běžek

Nalezené položky: 171 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Další > | Poslední »

28.11.2010 12:39:11

honza123

Dobrý den, rád bych si nechal poradit ohledně výběru běžek pro svou přítelkyni. Prosil bych o doporučení konkretního typu včetně délky nejlépe značky Sporten. Přítelkyně měří zhruba 168cm a váží 56kg na běžkách byla 2× v životě a sportovní ambice jsou nulové. Předem děkuji za odpověď. Honza

29.11.2010 11:43:05

mr.pohoda 1 muž

>> honza123, 28. 11. 2010 12:39:11

Na klasiku, bruslení nebo obojí?

29.11.2010 21:53:23

honza123

>> mr.pohoda, 29. 11. 2010 11:43:05

univerzalni bezky na turistiku jak ve stope tak mimo stopu rozhodne ne brusleni

10.12.2010 23:29:07

Petr Jakl - NORDIC muž

Sporten má ve své nabídce lyže, které by vás mohly zajímat. Podívejte se na tyto stránky http://www.sporten.cz/…lyze/damske/ Délka 182 – 185 cm by měla vyhovovat. Model Favorit W je dokonce s variantou protismyku (tzn. zářezy na skluznici pod patou nahrazujicí mazání stoupacími vosky). Přesto doporučuji požádat prodávající o proměření tvrdosti lyže, která by měla odpovídat hmotnosti vaší přítelkyně. Lyže se od sebe mohou lišit tuhostí i při shodné délce.

14.12.2010 12:47:17

Moty

Ahoj, já bych taky potřebovala poradit s výběrem běžek. Stála jsem na nich 1×, chtěla bych na klasiku a do terénu i do stopy, ale spíše budu jezdit v terénu. Měřím 172cm a vážím 68–69kg. No a taky poradit s vázáním, uvažuju o NNN ale nevím, jestli jsem se rozhodla správně…

14.12.2010 22:00:56

Petr Jakl - NORDIC muž

Doporučoval bych se poohlédnout po stejném modelu, Sporten Favorit W, upřednostnit portismykovou skluznuci, délka 190 cm. Opět nechat proměřit tvrdost v obchodě. Pokud tíhnete k zahraničním značkám, každá z nich má ve své nabídce obdobnou řadu – turistickou či fitness klasickou běžku, jen za vyšší ceny. Dříve než vázání, vyberte pečlivě lyžáky s obdobnými požadavky – na klasiku i do volného terénu. Při výběru se nechte ovlivnit pouze pohodlností a účelností boty. Oba systémy, NNN (Rottefella) i SNS (Salomon) jsou výborné, vázání kupte až následně po výběru boty.

15.12.2010 10:06:04

Moty

Děkuji Vám za odpověď. Co by jste doporučil pro manžela, hmostnost také cca 70kg a výška také 172cm. Také klasika a v terénu.

16.12.2010 14:39:58

Petr Jakl - NORDIC muž

Můžete zůstat u stejné značky, například model Favorit, stejná délka, s nebo bez protismyku viz: http://www.sporten.cz/…/product:242

08.01.2011 09:10:44

Karlos01

Dobrý den, chci si koupit nové běžky na skate. Měřím 187 cm a vážím asi 80–85 kg. Chtěl bych se zeptat, zda běžky o délce 190cm jsou pro mne opravdu příliš krátké? Viděl jsem ve slevě několik typů běžek, které by se mi zamlouvali, ale délka je vždy maximálně 190 až 192 cm. Většina modelů se totiž ani delší nevyrábí. Chtěl bych sice alespoň těch 195, ale když to nikde nemají, tak přemýšlím, že bych vzal ty běžky s délkou 190cm. Myslíte si, že je to opravdu krátké a že bych se měl za každou cenu raději poohlédnout po delších lyžích?

10.01.2011 16:15:08

Petr Jakl - NORDIC muž

Delší než 190 – 193 cm se skutečně neryrábí, výrobci to považují za optimální délku ve vztahu k běžné šířce bežeckých tratí a kvalitě jejich úprav. Naopak současné výrobní technologie lyží jsou schopni s určitými vyjímkami pokrýt široký rozsah hmotnosti lyžařů. Zaměřte se jednoznačně na nákup lyží s TVRDOSTÍ odpovídající vaší hmotnosti. Některé modely (Fisher, Salomon, Atomic) je dokonce uvádějí na každé lyži. Pro vaši hmotnost určitě nadjdete odpovídajíc tuhost lyže v délkách nad 190 cm. Přesto trvejte na změření tuhosti lyží ještě v obchodě (pomocí speciálního zařízení či papírkového-planžetového testu), z vlastní zkušenosti vím, že ani uváděná čísla nemusí odpovídat skutečnosti. Hodně štěstí.

16.12.2011 00:06:47

Queb

Dobrý den… na poslední dotazy se tady odpovídalo, už to je docela dlouho, takže nevím jestli to tady stále „žije“ a funguje… ale zkusím to… řeším ted velké dilema, chci pořizovat nové běžky… a víceméně přesně vím co chci, jaký typ atd… chci běžky typu sport, kombi… jsem muž… cca 185 cm… 75 kg… Ale nevím pro jaké se rozhodnout… v mém výběru zůstali tyhle… Salomon Equipe 6 Combi Fischer SC Combi Sporten Sprint Combi všechny jsou víceméně ve stejné cenové relaci, takže cena až tak nerozhoduje… spíš chci prostě vybrat nejlíp jak můžu… všechny by měli být víceméně na podobné úrovní, jediné v čem se mohou lišit je třeba trochu kvalita skluznice a pak hlavně v jádru té lyže… a to je možná důležitý faktor a zároveň to je něco čemu společně s tou kluznicí vůbec nerozumín a nevím co je nejlepší… k těm jádrům např… Sporten má jádro dřevěné… ta Salomonka má Jádro:Densolite 2000. Lehké, pevné a torzně tuhé jádro tvořené vrstvou z dvousměrných sklěněných vláken a vytvarované pěny Densolite a Fisherka má konstrukci Air Tec… těm skluznicím taky vůbec nerozumím a nevím jaké mají třeba nejlepší skluznice… Tady ve vašem testu běžek v přímém srovnání dopadli lépe salomonky nad těma sporten… ale byl jsem se ptát v jednom profi obechodě a tam prodávali oba dva druhy, jak sporten, tak fisher a prodavač byl spíš k tomu jádru u sportenů, protože dřevo je dřevo a to by mělo být „stálejší“… No opravdu z toho mám velké dilema pro jaké s rozhdnout… Tak pokud víte a můžete mi doporučit jaké zvolit, jaké jsou nejlepší volbou, případně napsat proč zvolit právě ty dané běžky atd… budu vám moc vděčný za jakoukoliv odpověď… děkuji

28.12.2011 13:25:43

VeruParra

Ahoooj, moc ráda bych poradila, ale jen velice amatérsky. Moc se tím nezabývám, ale vím, že na různých diskusích a fórech se hodně mluví o Salomonech. Zkus se podívat. Pro inspiraci zasílám něco na přečtení též o běžkách:)

http://cs.publero.com/…ma-2011-2012

29.12.2011 13:31:10

Petr Kožíšek - BEZKY.net

>> Queb, 16. 12. 2011 00:06:47

Ahoj,

nejsem sice odborník na technologie kombi lyží, ale podle mě je odpověď jednoduchá – je to jedno. O lyže se musíš starat (parafíny), aby skluznice vydržela. Grafitovou skluznici tyhle lyže asi nemají, takže to ale není třeba přehánět, ale třeba to je. Jádra u všech výrobců jsou velmi podobná, závodní jsou lehčí, ale zase křehčí, dřevo je odolnější, ale těžší. Rozdíly mezi výrobci jsou natolik malé, že nemá smysl se tím zabývat.

Hlavním omezujícím faktorem pro tebe bude určitě volba combi lyží. Lze to přirovnat k náklaďáku zkříženým se sporťákem. Odvezeš tím víc věcí než ve sporťáku a jede trochu rychleji než náklaďák. Ale dokud se nenaučíš slušně řídit, je vyhovující.

Spíš než lyže si vyber slušné hole – žádné ohebné proutky, ty dokážou zabít každý pokus o lepší techniku raz dva. Ale tam budeš u combi mít sakra dilema se správnou délkou.

05.02.2012 17:43:23

fyziolucie

Dobrý den, potřebovala bych rychle a obratem poradit :) s výběrem běžek na klasiku. V 90% jsem ve stopě,vyjímečně mimo terén. Ráda si i chvilku zabruslím......na běžkách několikrát za zimu každý rok, vzdálenosti se meze nekladou. Výška 179cm, váha 80kg, sportovní typ. Prosím o doporučení běžek v cenové relaci do 4000kč. Zaujali mě Sporten sprint classic, Fischer CRS classic vasa, Fischer SC classic. Nějaké další? Stačí na mé požadavky sporteny?

Díky moc Lucka Šimková

06.02.2012 17:51:14

Petr Kožíšek - BEZKY.net

Lucko,

z Tvého výběru lze doporučit všechny varianty. Vybíral bych ale spíše mezi Fisher CRS a Sporteny, a to především dle finančních možností. Ohledně délky a hlavně tvrdosti ti ale neporadím, aniž bych tě na lyžích neviděl. Pokud umíš, vyber si dle tabulek výrobce, pokud neumíš, zvol o třídu měkčí lyže. Měkčí lyže tolik nepojede, ale odraz bude mnohem jistější.

Dále doporučuji nastudovat něco ohledně mazání (pokud to neumíš), což u klasiky dělá hodně, případně se zauvažovat o nějaké přednášce, ušetří ti to spoustu omylů a zklamání.

10.02.2012 02:56:06

Iwein žena

Dobrý den, potřebuji radu jsem co se týče běžeckého lyžování nepopsaný papír a rozhoduji se pro první lyže. Spoustu věcí jsem se tu dověděla ale mám z toho hlavu zamotanou je toho moc :) je dobrá moje myšlenka pořídit pro úplný začátek lyže kombinované nebo lépe klasiku? Jak tvrdé lyže si mám pořídit když vážim 49–51kg (to záleží na tom co sním k obědu :) ) většinou jsem viděla označení medium. Od hlavy k patě měřím 166cm. Výhledově bych chtěla jezdit se psem(skijoring) a vzheldem k tomu že to ani já ani on neumíme tak se asi moc ve stopě vyskytovat nebudem ale nemůžu si dovolit lyže s kovovou hranou právě kvůli psovi kdybych mu přejela tlapku tak bych mu mohla hodně ublížit. Zvládly by třeba turistické lyže hlubší sníh? Děkuji moc za případné odpovědi a cenné rady

10.02.2012 16:19:05

Petr Kožíšek - BEZKY.net

Iwein, 10. 02. 2012 02:56:06*

Teorie je složitá, doporučuji si lyže nejprve půjčit v půjčovně a nechat namazat někým, kdo tomu rozumí. Případně přijeď příští víkend na Nordic Ski Test na Benecko a vyzkoušíš si tolik lyží, kolik budeš chtít – navíc ti tam pomůžou chlapi z Nordic Academy se stylem. Klasika je jednodušší na styl, skijoring jsem ale viděl jen u bruslařů.

Tvrdost lyží je důležitá, ale tolerance, která se dá dohnat dleší či kratší komorou může být až ±10 kg, takže k obědu si můžeš dopřát. S tvojí váhou bych se podíval spíš po softech, ale mrkni do tabulek od výrobce.

11.02.2012 03:03:08

Iwein žena

Moc Vám děkuji za radu na půjčovny jsem uplně zapoměla :-). Na Ski Test bych přijela moc ráda ale vzhledem k tomu že i v polabské nížině náhodou upadlo něco málo sněhu tak vyrazím se psi na saních než nám ten sníh zase sleze. Snad bude i jiná příležitost nějaké ty běžky si ozkoušet a hlavně něco se naučit. Koukala jsem že Nordic Academy má ještě pro letošek sem tam volné místečko tak se mi třeba podaří se někam vecpat. Ještě jednou děkuji a přeji krásný den :-D

12.02.2012 01:39:45

Atala

Dobry den, chtel bych pozadat o radu. Me jedine dosavadni zkusenosti na bezkach byly na skolnim lyzarskem kursu na 20 let starych lyzich po nekom z rodiny. Nemusim asi dodavat, ze to byl hruzny zazitek, ktery me nadlouho odradil. Nicmene dnes mi je 21 a veci se maji tak, ze jsem si poridil babu z bezkarske rodiny, kde jsou do toho blazni a je kazdym rokem tezsi se vymlouvat, proc nezacnu jezdit taky :-) No rozhodl jsem se „pochlapit“ a dat bezkam sanci.

Ackoliv jsem uplny zacatecnik co se behani na lyzich tyce, odmala slezduju a povazuju se za dobreho sportovniho lyzare. Nevim jake lyze si mam vybrat ( teda krom toho ze je chci nejspis na klasiku). Ze zkusenosti vim, ze popiskum lyzi nekde v katalozich se vubec neda verit. Napriklad pohodove sjezdovky pro rekreacniho lyzare si prekladam jako blato na prvni kurs pro uplneho zacatecnika, sam jezdim na velmi tvrdych lyzich i kdyz jsem nikdy nebyl zavodnik (jak pravi doporuceni „zkusenych“ prodavacu nejen v supermarketu). Jelikoz se ale naopak v bezeckem materialu tolik neorientuju, nerad bych naletel na podobne marketigove bludy.

Abych to uz vic nenatahoval. Potrebuji koupit celou vybavu a cenove nejsem omezeny, nicmene vzhledem k tomu, ze zacinam, bych spis uprednostnil cenu/vykon nez absolutni kvalitu. Merim 190 cm a vazim 80 kg.

12.02.2012 20:23:48

Petr Kožíšek - BEZKY.net

Výrobců je tolik, že lze těžko doporučit jednoho, aniž bych neukřivdil druhému. Možná jsem také jediný lyžař, který byl spokojený se všemi značkami, které zkoušel (pokud lyže jela).

Obecně bych zvolil sportovní lyži (mezi top a turistickou, spíše k top), pro začátečníka Vaší váhy raději medium, ač dle tabulek byste měl mít hard. Počítám s tím, že s technikou a s mazáním Vám pomůže Vaše hezčí polovička.

Nechcete si o víkendu přijet běžky vyzkoušet na Nordictest? Tam za pár korun ucítíte rozdíl na vlastní kůži. Jako zkušený sjezdař také asi víte, že špičkové lyže vyžadují určité technické dovednosti, což je s běžkami obdobné.

20.02.2012 21:20:38

Navvy

>> Atala, 12. 02. 2012 01:39:45

Myslím, že ve Tvém případě se nemusíš bát „závodních“ lyží. Vyžadují sice lepší techniku, ale to ty určitě rychle zvládneš. Pak oceníš nižší hmotnost lyží a výborný skluz. Značku si vyber podle vlastního vkusu, případně podle oblíbenosti Tvé baby :-). Také bych se přiklonil spíše k medium tvrdosti, ale v dobré prodejně Ti změří a vyznačí mazací komoru na tvrdý vosk i klistr a při troše štěstí vyberou i optimální tvrdost (o něco měkčí než by měla být, je z počátku lepší, což oceníš do kopce, kde se Ti bude líp stoupat a možná i a kopce, kde to tak dobře nepojede :-)) a vyberou Ti i správnou délku lyží. Boty zvol na stejný typ vázání jaké používá rodina Tvé baby (kvůli možnosti používání vázání z odepsaných lyží). Oba systémy vázání jsou dobré. Vyloženě závodní boty s carbonovou podrážkou Ti raději nedoporučuji, mohla by být pro Tebe tvrdá a nepohodlná (ta podrážka), ale nemusí tomu tak být. Hole si kup kompozitní (aby obsahovaly carbon), ale takové, aby při záběru nepružily (neprohýbaly se a nebraly Ti sílu). Nejvyšší modely holí jsou zbytečně drahé a přiliš křehké. Pozor, při klasice si je nekupuj optimisticky dlouhé – rychle by ses unavil. Klidně zvol „turistickou“ délku. Oblečení vol spíše hodně sportovní. Pokud na běžkách nebudeš chodit, ale běhat, anebo aspoň popobíhat, tak se zahřeješ dost. Praktická je windstoperová softshellová bunda na kolo s odepínacími rukávy. Určitě oceníš i ledvinku s držákem na cyklistickou láhev. Brýle si vyber takové, které jsou na kolo nebo na běžky, a které se Ti nebudou mlžit. Nemusíš vyhazovat nehorázné peníze za luxusní modely, hleď na funkčnost. Dobré jsou s vyměnitelnými zorníky a používej spíše světlejší ať ve stínu a v lese vidíš.

21.02.2012 12:46:46

kajdas muž

Dobry den, potřeboval bych radu s vyberem běžek uvažuji o sporten perun delka 182 nebo 190cm, dle tabulky 85–100kg nebo 95–110.chci jezdit klasiku i mimo stopu,mam 38let važim 90kg měřim 182cm, nebudou ty 190 moc tvrde? připadně jinou značku, typ. Předem diky za rady.

21.02.2012 14:31:23

Petr Kožíšek - BEZKY.net

>> kajdas, 21. 02. 2012 12:46:46

Jste začátečník nebo už lyžujete?

21.02.2012 15:41:04

kajdas muž

Na lyžich bych se hodnotil jako pokročily, běžky jsem jezdil i zavodně ale pred 20 lety. Tak že na běžkach budu začatečnik, ale brzy se do toho dostanu.

21.02.2012 17:27:58

Petr Kožíšek - BEZKY.net

>> kajdas, 21. 02. 2012 15:41:04 S backcountry nemám moc zkušeností, tak mě snad případně někdo opraví. Pokud jste už jezdil závodně, nebál bych se Vámi vybraného modelu ani tvrdosti 85–100. Jen je třeba vzít v potaz, že BC lyže na upravených tratích nebude zdaleka tak dobrá, jako lyže závodní, ale to jistě víte.

>> Navvy, 20. 02. 2012 21:20:38 Jen takový detail – závodní karbonové hole rozhodně nejsou křehké. Myslím, že by s nimi šel dát někomu i slušný výprask aniž by se zlomily, navíc případná oprava je v řádu stokorun a poznat to skoro není. Klienti si nikdy nevšimnou, že jedny zlomené používám, pokud je na to předem neupozorním.

21.02.2012 17:46:44

kajdas muž

>> Petr Kožíšek – BEZKY.net, 21. 02. 2012 17:27:58

Zavodit to rozhodně nechci, spiš se kochat po hřebenech Beskyd. Běžky perun tušim jsou kondični ne BC, zaraži mě spiš jeji delka, (pouhych) 182cm.

22.02.2012 08:59:30

Navvy

>> Petr Kožíšek – BEZKY.net, 21. 02. 2012 17:27:58

Jistě, to oba víme, že závodní hole vydrží poměrně dost, ale přece jen už jsme oba nějaké zlomili :-) A ve Tvém příspěvku jsi mě zaujal tou opravou. Jakým způsobem se to opravuje?

PS: někteří výrobci holí navíc prodávají samostatné korpusy za zlomek ceny nové hole.

22.02.2012 10:32:29

Petr Kožíšek - BEZKY.net

>> kajdas, 21. 02. 2012 17:46:44 Přiznám se, že nevím. Délka je na klasickou lyži opravdu krátká. Může to být kategorií BC, ale s tím nemám zkušenosti :-(

>> Navvy, 22. 02. 2012 08:59:30 Už si nepamatuju, zda byla spravována ve Vysokém, Novém Městě nebo ve Žďáru. Rozleptali nějak povrch, zda tam dali výztuhu nebo ne, to nevím, ale nepoznám v nich rozdíl ani ve váze, ani v tvrdosti. Oprava tuším stála 300 Kč.

P.S. hůlku zlomil táta při pádu – mě se zlomení hole ještě nepovedlo :-D

22.02.2012 15:25:05

Navvy

>> Petr Kožíšek – BEZKY.net, 22. 02. 2012 10:32:29

Dík za odpověď. Myslím, že tam nějaká výztuha být musí. Možná je tam kousek stejného materiálu, který se používá na tenčí hole. Na druhou stranu, pokud stála oprava 300,– Kč, tak není špatné vědět, že jedna nejmenovaná česká společnost vyrábějící karbonové hole prodává jeden samostatný korpus (100 carbon) za 490,– Kč.

Nalezené položky: 171 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

13.10.2018

Velký test běžeckých holí 2017/2018

Minulou sezónu jsme pro vás exkluzivně test velkého...
08.10.2018

Základní kategorie běžeckých lyží

Všech pět hlavních světo...
01.10.2018

Odborník na sportovní výživu prof. Vítek odpovídá...

Naši čtenáři měli možnost zaslat jakékoliv dotazy t...
28.09.2018

Kolečkové lyže - vhodný doplněk lyžařů

Kolečkové lyže u nás začínají být velice populární....
22.09.2018

Jak se překonávají rekordy v Guinnessově knize?

Three-two-one-go! A je odstartováno. Je 12. dubna 2...
Facebook