výběr běžek - strana 2 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - Běžky.net

výběr běžek (diskuze strana 2)

Nalezené položky: 171 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Další > | Poslední »

09.03.2012 08:23:31

klasik

Zdravím jednak jsou to super stránky a skvělá diskuze. Jsem starší klasik a cca 32 let jezdím na Kneislích dlouhých 215. Letošní zimu jsem byl na lyžích kdy a kde se dalo a taky jsem sledoval lyžaře na čem jezdí a docela jsem se zhrozil z toho co mám na nohou. Má to snad jen tu výhodu, že je nikdo neukradne. Lyže jsou tvrdé vážím cca 85, z kopce nejsou nejpomalejší, ale taky už mají docela dost záseků. No prostě na příští sezonu bych si chtěl pořídím nové, ale to jsem netušl co to asi bude za problém. Proto bych přivítal jakoukoliv radu. V testu je mraky lyží ale nějak mně zaujali a i kamarád doporučil lyže Rossignol Zymax Clasic. Problém je že nejsem si jist zda 196 nebo 206 s ohledem na váhu. Prostě potřebuji lyže jednak na pohodičku když jedu kochánka ale i když za to vemu třeba při závodech za rozumnou cenu. Díky za radu.

09.03.2012 12:01:44

Navvy

>> klasik, 09. 03. 2012 08:23:31

Na rovinu, myslím, že lyže v rámci diskuse vybereš jen velmi orientačně. Pokud nehodláš provozovat rekreačně – turistickou chůzi na běžkách, což asi nebude Tvůj případ, tak si najdi speciálku (ale ověř si, že to je speciálka, ve které je přítomen skutečně odborník na běžky – bývalý závodník, trenér nebo servisák), kde ten Tvůj vyhlédnutý model mají. A také si dej pozor, že tam těch běžek mají víc (aby Ti nenutili to co mají, i když to není pro Tebe optimální). V dobrém obchodě Ti podle Tvých schopností a tělesných proporcí vyberou délku – těch 206 cm bych se vůbec nebál, pokud máš už teď lyže 225 cm. Také Ti tam ale změří mazací komoru na stoupací vosky, vyznačí Ti ji zvlášť pro tuhé vosky a zvlášť pro klistry, zdrsní Ti ji a případně Ti i poradí další užitečné věci o mazání právě těch lyží, které si kupuješ. Být Tebou, vůbec bych se pak nestyděl zajít do nějaké běžkařské školy a nechat si hodinku dvě radit přímo ve stopě jak na ty nové lyže. Jinak, nejsem příznivcem příliš tvrdých lyží na nezávodní běhání, ale to je můj subjektivní názor. Čím jsem starší, tím častěji si beru ty nejměkčí :-))a obávám se, že globálním oteplováním to nebude…

10.03.2012 20:51:28

Petr Kožíšek - BEZKY.net

>> klasik, 09. 03. 2012 08:23:31

Pěkné shrnutí od Navvy. Délku zvol určitě těch 206 cm, a podle věku (32+min 10) bych se také klonil spíše k měkčím lyžím, ale záleží tvé na technice.

Vybrat model je těžké, nabídka je velmi široká a navíc pocity z lyží jsou čistě subjektivní záležitost. Proto bych doporučil si lyže nejdřív vyzkoušet. Půjčovny v ČR jsou velmi bídné, ale jediná slušná co znám – Ski Servis Mára na Bedřichově – jde podle mě správnou cestou, ač výběr lyží je menší. Další, a asi lepší možností je Nordic Ski Test, ale ten bude až příští rok.

Co se školy týče (viz. Navvy), nemyslím si, že to je nutné, dokud se na lyžích cítíš dobře. Z praxe bych také rád upozornil, že odnaučit 32 let případné „chybné“ techniky je téměř nemožné – tedy alespoň v Nordic Academy s tím problémy máme, abych nemluvil za naše konkurenty.

11.03.2012 10:49:27

klasik

Děkuji za obě reakce (Navvy + Petr)jsem rád, že na délce jsme se shodli asi to dojezdím na tvrdších lyžích jsem už na ně zvyklý. Souhlasím s Petrem v tom, že špatných naviků z mládí se nezbavím a ve svém věku (56)to prostě beru tak jak to je. Hlavně si užít jízdu a pokud jsem 30 let jezdil na jednich lyžích tak to beru jako obměnu šatníku a včechny asi budou lepší než ty stávající…hlavně aby tomu tak bylo… Ohledně značky lyží tak na to mám zhruba půl roku a vím co nechci, délku zhruba vím ještě licituji jestli vázaní na desku nebo bez. Protože když nové lyže tak i s botkami a ty staré budu používat na horší sníh. PS Včera jsem si skvěle zalyžoval v Čenkovicích a bez klistru.

11.03.2012 20:36:36

Martina Libuš

Dobrý den, potřebovala bych poradit s výběrem běžek. Je mi 40 let, měřím 183 cm, vážím 85 kg, běžky jezdím rekreačně od dětství. Mám stejné boty i běžky už 25 let a ráda bych je vyměnila za nové. Zaujaly mě typy kombi. Přivítala bych jakokoliv radu.

11.03.2012 23:46:14

Navvy

>> klasik, 11. 03. 2012 10:49:27

Jak píše Petr, zajít do nějaké běžkařské školy není nutné, ale když čtu, že po 32 letech měníš veškeré vybavení, tak za tu hodinku s instruktorem zase tolik nedáš a může to být pro Tebe docela přínosné. Staré zlozvyky tím nevymažeš, ale něco nového při tom můžeš objevit.

Nevím kolik vážíš, ale s ohledem na dosavadní délku lyží máš zřejmě dobrou techniku. Nicméně s tou tvrdostí buď opatrný.

11.03.2012 23:56:15

Navvy

>> Martina Libuš, 11. 03. 2012 20:36:36

Martino, já se úvodem přiznám, že nejsem příznivcem kombi běžek. Podle mě jsou to běžky pro toho kdo převážně bruslí a klasiku běhá jen výjimečně. Zvaž tedy zda chceš běhat klasiku a občas bruslit nebo obráceně. Na klasiku jsou kombiky obvykle moc tvrdé. Také si dej pozor na hole. Univerzální hole neexistují. Když by ses přece jen rozhodla pro kombiky, nevěř tomu, že nějaká délka mezi klasikou a bruslením by Ti mohla vyhovovat. Příliš dlouhé hole při klasice neutáhneš do kopce (to bys musela mít páru jako Standa Řezáč) a na bruslení by byly krátké.

12.03.2012 11:16:52

klasik

Navvy díky to co píšeš o hodince s instruktorem je dobrý nápad to bych dal snad mně uplně nezatratí, ale jak říkám jezdím hlavně pro radost z pohybu a kocháním se pěknou zimní krajinou. Nemůžeš mně doporučit kde bych se mohl s nějakým instruktorem domluvit. Pro mně přicházejí do úvahu lokality Orlické hory – Čenkovice, NMNM nebo i Říčky. Krkonoše a Jizerky jsou pro mně dost z ruky. Jinak k tvrdosti lyží co mám tak jsem nikdy jinou neměl tak nedokážu říci jestli je to dobré nebo ne a váha je stabilní, ale mírně oscilující k 85 a s příbívajícím věkem asi moc hubnout nebudu a taky záleží na tom kolik v zimě najezdím na lyžích a v létě na kole, ale pod 80 to už asi nebude a nad 90 proboha taky snad né …

12.03.2012 16:55:41

Navvy

>> klasik, 12. 03. 2012 11:16:52

Běžkařský oddíl je Rokytnici, ale nevím jestli tam někoho najdeš, kdo by Ti poradil. Nejblíž asi bude až ve Žďáru nad Sázavou Jirka Bradáč, ale tam už zase není dobrý sníh. No a pak Petr Kožíšek, ale i za ním bys musel kus cesty. Ti jsou z těch osvědčených asi k Tobě nejblíž. Jinak se mrkni tam kde budeš běhat jestli v nějaké lyžařské škole nejsou i instruktoři na běžky – ale to je riziko, takto naslepo, protože bys mohl být lepší než oni :-)

To jsme na tom podobně věkem i hmotností :-) Jsem jen o málo lehčí a mladší. Pokud hodně běháš, zvaž i nějaký vyšší model běžek. Už jen kvůli jejich o dost nižší hmotnosti. Je fakt, že cena bude třeba dvojnásobná, ale není to koupě na jednu sezónu. Třeba Sportenu bys měl za 7 tisíc Kč závodní speciál na míru (vyrobený na zakázku).

12.03.2012 18:30:58

Martina Libuš

>> Navvy, 11. 03. 2012 23:56:15

Děkuji za názor. Běhám převážně klasiku a bruslím jen vyjímečně. Tak tedy jaký typ lyží je vhodný? Hole jsem po pravdě vůbec neřešila. Mám pořád stejné asi od roku 90 a ty my vyhovují.

12.03.2012 19:46:08

Navvy

>> Martina Libuš, 12. 03. 2012 18:30:58

To „rekreačně“ znamená, že na těch lyžích běháš jen tak pro radost, nebo na nich jen tak pro radost spíše chodíš? To chodíš nemyslím nijak urážlivě, ale plno lidí na běžkách provozuje turistiku a svým klidným tempem, většinou oběma lyžemi na zemi, se přesunují odněkud někam. Sem tam třeba i trochu popoběhnou, sem tam vyrazí i mimo stopu. Já na to mám staré Artisky :-)

Pokud se jedná o hole, na turistiku jsou lepší z hliníkové slitiny, ale pokud občas běháš, tak si pořiď nějaké lehké kompozitní – ten rozdíl v hmotnosti je opravdu poznat.

13.03.2012 14:39:50

klasik

>> Navvy, 12. 03. 2012 16:55:41 Díky za názor, poohlédnu se po nějakém lyž. oddíle mám na to čas. Ohledně Sportenů tak synek má kombiky starší cca 6 let ale nějak zvlášť z kopce nejedou. Díval jsem se do testů a testovali jste je jen v roce 2009/2010 a pak nic. Ani na stránkách Sportenu k tomu nic nemají, a co letos testovali lyže tak jen sjezdové takže pro mně je to zatím dost velká neznámé a za sedmičku bych měl docela dobré lyže už od zavedené firmy. K váze lyží tak to jsem nikdy neřešil protože jsem tomu nepřikládal až tak velký význam. Vždy jsem to bral tak že pokud na to máš tak nějaké to " deko" navíc tě nezabije, ale s přibívajícím věkem to asi budu řešit a nejen na lyžích…

13.03.2012 17:57:38

Martina Libuš

>> Navvy, 12. 03. 2012 19:46:08

Rekreačně, pro mě znamená, že běhám jen tak pro radost. Mírný kopec až rovinku uběhnu 6 km/h. Můžu poprosit o nějaké typy? Délka, tvrdost? Vybrat model bude asi těžké, nabídka je dost široká. Samozřejmě si k tomu koupím i nové boty. Když už, tak už.:-) Běhám 25 let na Rubínkách 195 cm a mám hole 155 cm od Druchemy v americké licenci Shakespeare.

13.03.2012 21:25:36

Navvy

>> Martina Libuš, 13. 03. 2012 17:57:38

>> Martina Libuš, 13. 03. 2012 17:57:38

Klidně bys mohla mít délku 205 cm. Raději trochu měkčí. Určitě nějaký sportovní typ. A jak tady všechny nabádám, nechej si změřit mazací komoru a vyznačit ji pro tuhé vosky a klistry. Ta mazací komora by měla být trochu zdrsněná, aby vosk lépe držel (dobrý servis Ti to udělá rovnou při montáži vázání). Srovnej si také hmotnost jednotlivých párů lyží. Nechci tu dělat reklamu nějaké konkrétní značce. Dokonce bych nebral jako úplně svatou pravdu ani výsledky testů. Možná by Ti mohly vyhovovat Atomic Team Classic,nebo Madshus Ultrasonic (nemyslím, že jsou špatně ovladatelné, jak se píše v testu). A dobrý poměr kvality k ceně mají i Sporteny, i když v testech moc nezáří (ale pokud bys je srovnala s lyžemi známých značek ve stejné cenové úrovni, byly by přinejmenším srovnatelné. Ale ber to o těch značkách jako můj subjektivní názor. Lyže v testu porovnával Petr Kožíšek, tak ten by Ti k těm co tam jsou řekl víc. Hole máš v rozumné délce. Kratší hole jsou lepší na výdrž (např. Lukáš Bauer používá ke své výšce relativně krátké hole), delší hole jsou dobré na tak sprint, ale při delším stoupání Ti rychle odcházejí síly z rukou.

13.03.2012 21:36:18

Navvy

>> klasik, 13. 03. 2012 14:39:50

Jenže kombiky od Sportenu jsou komerční lyže vyráběné proto, že je lidé chtějí. A zřejmě jsou kratší než by byly speciálky na klasiku, proto i pomalejší. Lyže od zavedené firmy za 7 tis. jsou dobré komerční lyže. Lyže za 7 tis. od Sportenu jsou závodní speciál. Ale nepřesvědčuji Tě. My si už lyže pořizujeme pro radost, tak si vyber takové, ze kterých budeš tu radost mít. Ty Rossignoly co máš vyhlédnuté určitě špatné nejsou. Ono by to stejně chtělo si dva tři různé páry (od různých značek) zkusit, ale nevím jestli je to u nás někde možné.

14.03.2012 20:49:53

Petr Kožíšek - BEZKY.net

>> Martina Libuš, 13. 03. 2012 17:57:38 Ahoj Martino,

dle tvých reakcí bych si hole nechal. Nebudeš asi super technik, ale pokud ti stačí, nemá smysl si kupovat nové.

Na kombi lyže opravdu raději zapomeň, jezdíš klasiku, tak si pořiď lyže klasické – rozhodně nebudeš litovat a zabruslit se na nich dá také. Doporučit konkrétní model je takto na dálku opravdu těžké, ale nějakou lepší půjčovnu v kraji nemáte? Myslím, že v okolí Nového města a Žďáru by něco být mohlo, je tam spousta nadšených běžkařů. Případně zkusit nějaké známé, spousta lidí si lyže koupí, a potom na nich vyjedou 2× za zimu. Samotnou délku a tvrdost bych nechal na doporučení výrobce na tvé tělesné proporce. Co se váhy týče, buď v klidu, ± 10 Kg znamená posun komory o cca ±5 cm, což většinou není problém.

Jinak bych v tvém případě nebral lyže závodní, ale ani turistické, ale něco mezi. Také bych se vyhnul šupinám (když chceš bruslit a budeš mít jen jedny lyže).

14.03.2012 21:58:18

Navvy

>> Petr Kožíšek – BEZKY.net, 14. 03. 2012 20:49:53

Ve Žďáru je Jirka Bradáč, který tam má i prodejnu (AB sport), ale ten výběr běžek je u něho dost omezený. Nicméně, poradit umí, běžky dokáže pro zákazníka vybrat a připravit výborně. Možná by tam měl i něco na půjčení a vyzkoušení. Ve Žďáru je ještě Radek Chlubna, který nemá speciálku na běžky, ale prodává i běžky a rozumí tomu. V Novém Městě se snad dají vypůjčit Sporteny (dělají je tam). Půjčovna běžek tam ale myslím není. Navíc teď už tam bude i problém se sněhem.

15.03.2012 13:17:52

mr.pohoda 1 muž

>> Navvy, 14. 03. 2012 21:58:18

Byl jsem před necelým měsícem v AB sport a bylo tam vystavených cca 10 párů běžek. Prodavač byl ale velmi ochotný, přestože jsme nic nekupovali a jen jsme se šli zeptat na stav tratí. Diskutovali jsme i značky běžek, které neprodává. Na veškeré lyže měl nějakou cenovou akci.

V Novém městě je půjčovna běžek součástí půjčovny sjezdových lyží, adresu přesně neznám, ale je to směrem z města k hotelu Ski těsně před koncem města na pravé straně. Proběhnout se dá ještě pořád na stadionu.

15.03.2012 23:40:47

Navvy

>> mr.pohoda, 15. 03. 2012 13:17:52

Ano, v AB sportu jsou opravdu ochotní a pokud by tam byly lyže, nebo jiné vybavení, které by se kupujícímu hodilo, rozhodně bych tam nákup doporučil. Málo kde umí tak dobře poradit a příprava lyží pro zákazníka je tam vzorná. Proto jsem je i doporučil.

V Novém Městě je půjčovna na sjezdovce Harusův kopec. Myslím, že právě tu máš na mysli a tam mají asi i ty běžky. Je to na cestě k hotelu Ski.

16.03.2012 08:19:01

klasik

>> Navvy, 15. 03. 2012 23:40:47

Díval jsem se na stránky AB sportu a mají tam, že k 29.2. ukončili provoz obchodu http://www.ab-sport.cz/ , dál jsem to nesondoval, zda se jenom stěhují nebo fakt skončili.....­..Pokud bys měli nějaké čerstvé informace tak dejte vědět.

17.03.2012 11:53:46

Navvy

Bohužel, Jirka to zabalil už úplně. Bylo by fajn kdyby aspoň v zimně občas někoho potrénoval (stále si myslím, že to je jeden z našich vůbec nejlepších trenérů) nebo si někde na frekventované trati postavil o víkendu mazací pultík. Být amatérem a koupit si nové lyže, tak bych si na něho vygooglil spojení a nechal bych si je od něho pro sebe připravit. Třeba by souhlasil a za nějaký peníz to udělal.

23.10.2012 11:35:33

ruza

ahoj,

mohli byste mi prosim nekdo poradit s vyberem bezek? Na bezkach jsem byla asi 3× v zivote, ale chtela bych se tomu zacit vice venovat. Samozrejme nevim jestli mam zvolit bezky skate nebo classic, takze jsem se rozhodla koupit combi, vyzkouset a pak popripadne poridit styl bezek, ktery me vice chytne.

Mohli byste mi poradit, ktere bezky a boty na bezky se vam zdaji lepsi z meho vyberu.

Diky moc

http://eshop.lyze-radotin.cz/…-plus-11-12/

http://eshop.lyze-radotin.cz/…ise-classic/

http://www.finebike.cz/…05-07452.htm

DIKY MOC

23.10.2012 20:43:22

Navvy

>> katerina30, 23. 10. 2012 11:35:33

Nevyhazuj peníze za combiky. Na nich by ses v klasice bez výborné techniky a síly jen trápila. Vypůjč si někde scate i na klasiku a podle toho se pak rozhodni. Combi lyže jsou spíše na bruslení. Klidně Ti ale mohu doporučit combi boty – raději starší, ale kvalitnější model, který vyjde levněji než nový, ale rozdíl je minimální.

27.10.2012 13:03:45

aakm žena

Ahoj, hodilo by se mi pár tipů na běžky. Hledám nejspíš sportovní běžky, nicméně si úplně nevím rady s tím, jestli raději lyže klasické nebo skate (oboje si kupovat nechci a nevím co si mám myslet o kombících, jsem 170cm/54kg). Doteď jezdím na na dlouhých klasikách, takže bruslení je na nich spíš boj než sport, ale chtěla bych bruslit víc. Problém je, že koupit si jen skejtový lyže se trochu bojím, vzhledem k tomu, že se často vyskytuju i mimo upravované tratě. Měl by pro mě někdo nějakou radu?

27.10.2012 22:17:36

Navvy

Ahoj, tak si skejtové běžky někde půjč a trochu si je vyzkoušej. Pak možná zjistíš, že Ti skejt vyhovuje víc a staré běžky na klasiku si necháš jako „kameňačky“ na dobu kdy je ještě sněhu málo nebo už jej moc není. Mít dvoje běžky není zase takový přepych, zejména pokud budeš na klasiku používat ty starší. Jestli zjistíš, že máš raději klasiku a bruslení Tě nezláká, tak si kup opravdu dobré běžky na klasiku. Spíše ty s dobrým skluzem než dobře ovladatelné – zvykneš si rychle.

29.10.2012 18:25:48

Petr Kožíšek - BEZKY.net

>> Navvy, 27. 10. 2012 22:17:36

Souhlasím, pokud si chcete běžkování vyzkoušet, je nesmysl si běžky kupovat. Případě si kupte pohodlné boty, ale v půjčovnách potom budete řešit problematiku 2 typů vázání.

Pokud tě to bude bavit, koupíš si ty, na kterých se ti jelo nejlépe (obvykle ti prodají levně i ty konkrétní z půjčovny).

Mě osobně působí při změně stylu problém především nesprávná délka holí (je jiná u klasiky i u bruslení), než konstrukce a délka lyží.

31.10.2012 00:40:43

Navvy

>> Petr Kožíšek – BEZKY.net, 29. 10. 2012 18:25:48

S boty je to jednodušší v tom, že pokud je mám svoje, tak v půjčovně vybírám i podle bot. Pokud tam mají lyže jen pro jeden typ vázání, tak si půjčím o boty – ale dnes už je situace obvykle natolik dobrá, že se na určitý typ bot (vázání) nějaké lyže vždycky seženou. Tu zmínku o combi botách jsem ale myslel především tak, že tohoto typu bot se nezávodník nemusí bát na rozdíl od combi lyží.

28.11.2012 22:10:49

romicu

Zdravím,prosím pěkně pomozte mi s výběrem běžek. Chtěl bych na klasiku spíše začátečník s výškou 188cm a váhou 125kg. Děkuji Š.

29.11.2012 18:31:06

Petr Kožíšek - BEZKY.net

Sporten Perun je do 120 kg, žádnou vyšší „tonáž“ asi neseženeš :-(

Takže bych vzal tyto, navíc tě bude hřát pocit, že podpoříš českou ekonomiku (a vláda rozfofruje víc peněz z vybraných daní)

29.11.2012 21:26:06

romicu

Diky moc

Nalezené položky: 171 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

10.12.2018

Soutěžte o trika Sensor Merino Extreme, nejhřejivější vlněné prádlo z ČR!

Soutěžte o největší novinku v kolekci Sensor pro tu...
07.12.2018

Běžky, hvězdy, relax – to vše najdete na Jizerce

Pohoda, klid, ticho, romantika, to jsou pojmy, kter...
05.12.2018

Špičkové doplňky na běžky od českých značek Relax A R2

Na detailech záleží. Brýle, rukavice, funkční prádl...
04.12.2018

Fenomén Visma Ski Classics?

Dálkové běhy na lyžích s...
04.12.2018

Jak si vybrat boty na běžky

Asi jako u každých boty,...
02.12.2018

Sporten směřuje do světové špičky

Ve Sportenu v Novém Městě na Moravě, který je u nás...

Diskuze o běžkách

Prosim o zhodnoceni skluznice

| 09.12.2018 23:06:06 od petroslukas

Běžky Horní Mísečky 13.-16.12.2018

| 09.12.2018 21:19:32 od Svatoslava

Jaké běžky zvolit

| 04.12.2018 15:36:53 od Petr Havelka - SNOW

Finsko - bezky s detmi 1-16.3.2019

| 24.11.2018 22:15:00 od j.kurajdova

Marcialonga 2019

| 23.11.2018 15:36:27 od Svatoslava
Facebook