klasika - stoupací pásy - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - Běžky.net

klasika - stoupací pásy

05.12.2017 19:57:11 #1 

VlaPop muž

Zdravím běžkaře. Množí se inzeráty na klasické běžky se stoupacími pásy. Nemusí se mazat, což je velmi lákavé. Zajímalo by mi však, zda klady převažují nad zápory tohoto řešení. Např. jaká je životnost těchto pásů. Jak se opotřebovávají nebo špiní od nečistot a zbytků vosků ve stopách. Dají se nějak čistit nebo renovovat. Má s tím někdo zkušenosti? Díky za všechny informace a rady.

05.12.2017 21:51:01 #2 

RH

Ja po sezone jezdeni nevidim zadny zmeny .. cca 500km tipuju najeto na skinech (stridam vic lyzi i skaty) .. ale jezdim jen pri dostatku snehu a na upravenych tratich .. pri mrazu pouzivam liquidskin vodicku proti namrzani .. a pohoda … Pokud vydrzi cca 1500–2000km jak se rika za 800kc super vec ..pokud clovek bude jezdit nekde na malo snehu tak to znici urcite driv

04.03.2018 12:50:44 #3 

Leninda

>> #1, VlaPop, 05. 12. 2017 19:57:11

Ahoj běžky s pásy mám první sezónu. Čistit se pásy dají. Je na to speciální sprej. Já jezdím pouze v upravených stopách a čistím je tak každou druhou jízdu. Záleží jak moc na sobě mají nalepené vosky. A potom je třeba je ošetřit sprejem proti namrzání. Jinak žádnou údržbu nepotřebují. A životnost pokud výdrží jak uvádí výrobce tak se za 600 až 800 Kč dají koupit nové. A pomocí žehličky vyměnit. Na internetu jsou různá videa s návodem. Např. Salomon nebo atomic jich tam mají spousty.

12.01.2019 21:49:49 #4 

puamik muž

Sprej proti namrzání – kolik kilometrů to vydrží? Díky.

13.01.2019 14:31:01 #5 

kat.zak žena

Ahoj vespolek. Nemáte někdo u skin běžek problém s podkluzováním? Celý život jezdím na turistických běžkách se šupinami, teď jsem si pořídila nové z Decathlonu s mohérovými pásy a jsem strašně zklamaná, protože mi příšerně podkluzují. Vážím 70 kg a tak jsem zvolila délku lyže 192 cm, což je váhové rozpětí 60–75 kg. Měřím ale 182 cm. Neměla bych tedy mít delší? Nebo je na skin lyže potřeba dobrá běžecká technika?

13.01.2019 19:47:17 #6 

hanka2011

>> #5, kat.zak, 13. 01. 2019 14:31:01

Ahoj, mám ten samý problém s podkluzováním. Měřím 171 cm, vážím 59 kg, běžky 174 cm na váhu 60–70. No jezdit se na tom nedá. Vybrali a prodali mi je přímo ve Sportenu v Novém Městě, posílala jsem jim včera dotaz, co mi na to řeknou, tak jsem zvědavá na odpověď…

13.01.2019 21:13:45 #7 

kat.zak žena

>> #6, hanka2011, 13. 01. 2019 19:47:17

Tak až se ti ozvou, tak napiš. To jsem zvědavá.

15.01.2019 10:26:12 #8 

PepikW muž

Asi záleží na sněhu, na některém to bude horší, na jiném skvělé. Já kdysi začínal na mazacích, ale protože s manželkou jezdíme vyloženou turistiku, často mimo stopy (a mazání mě nebavilo), používali jsme šupináče. Ty se nám ale už dost ojely, tak jsme přešli na skin/mohér. Nejdřív pro manželku, její váha je na dolní hranici uvedeného rozsahu a při prvních jízdách po Novém roce jí to taky trochu podkluzovalo. Zkusil jsem si je i já, tedy už nad horní váhou rozsahu a lehce mi to podkluzovalo taky. Chtělo to ale jen lepší (přesnější) odraz a zase proti šupinám to jelo naprosto bez zadrhávání. Budou ale určitě podmínky, kdy to podkluzovat bude. Už je mám taky (Twin Skin), teď 3× za sebou v rozdílných podmínkách, v pátek v prašánku, v sobotu na těžkém mokrém nad nulou a včera na ledu pod nulou. Všechno dobrý, na ledu úžasný, drží jak přibitý. ovšem přes větvě, šišky a ostatní bordel to na rozdíl od šupin výrazněji drhne (asi jako mazaný stoupacím voskem).

16.01.2019 08:01:09 #9 

hanka2011

cituji odpověď jiného prodejce:

Každopádně ale rada prodavače byla dobrá, jste na hraně délek 166 a 174 cm a v takovém případě je rozumnější volit tu delší variantu (pokud se nejedná o extrémně malou postavu). Problém bude spíš možná ve stylu jízdy – zkuste se víc zaměřit na přenášení váhy při jízdě tak, abyste střídavě zatěžovala jednu a druhou lyži, tak jak se střídá krok. Spousta lyžařů toto nedělá, zůstávají i při jízdě jakoby s vahou na obou dvou lyžích a pak neprošlápnou odrazovou lyži. Pokud by ani to nepomohlo, obraťte se tedy na výrobce, mají možnost Vám přeměřit tuhost lyží (u každého páru se to trochu liší), jestli právě ty vaše nejsou nějak vybočující z normy v tomto směru.

Obávám se ale, že starého psa už novým kouskům nenaučí :-(

16.01.2019 13:00:24 #10 

martin108

Začnu obecně: v jakých podmínkách nejčastěji lyžujete? (upravené tvrdé tratě, pouze projeté od lidí, volný terén), Jakou máte techniku? Při jaké sklonu svahu vám podkluzovaly? V jaké stavu byly vase stare běžky – jak jste se o ně starala? K technice – běžecká lyže je konstruována tak, aby tzv. komora, kam se maze stoupací vosk, nebo kde je pás z mohéru, se dotýkal sněhu pouze při zatížení jedné lyže celou vahou lyžaře. Pokud lyžař jede z kopce, zatěžuje lyžař každou lyži pouze polovinou své hmotnosti a vosk ani mohér se sněhu nedotýkají a proto nedrhnou. To je teorie, kterou ale sousta lyžařů neuvede do praxe a při odrazu nemají váhu pouze na jedné lyži, ale částečně se stale opírají i o tu druhou – nemají boční rovnováhu. Ke korigování boční rovnováhy je lepší použít hulky. Zároveň je lepší, když je těžiště při odrazu nad špičkou odrazové nohy, nikoli nad kotníkem. Totéž, ale stručněji, píše Hanka v předešlém příspěvku. Vzkaz pro Hanku – pokud dokážeš chodit pěšky na suchu, přenes to na lyže, jen choď jakoby po špičkách, tím máš základ správné techniky. A to se naučí i hodně starý pes :-)

17.01.2019 12:39:34 #11 

dovce

>> #6, hanka2011, 13. 01. 2019 19:47:17

Ahoj, loni jsem měl na zkušenou mohérové sporteny Classic plus. Běžky za špičkovou cenu cca šest tisíc, ale z mírného kopce mne předjížděli děti na nenavoskovaných lyžích a ty moje na každém sebemenším hrbolku hvízdaly otěrem mohéru od sníh. Lyže měly správnou délku i tvrdost přesně na moji váhu! Dostal jsem radu – musíš to prvních dvacet, třicet km ojet a pak to pojede. Ano, jelo to pak líp, ale na úrovni dětí s roztomilými balbulkami na čepicích. Dospěláci mne sjížděli (přestože jsem poctivě parafínoval špičku a zadek lyže). Po konzultaci s pár lidmi včetně trénérů místních juniorek jsme se shodli na tomto: mohér dobrý pro toho, kde sebere běžky, chce vyrazit na hory, nemá čas mazat a nechce nic řešit . Za pohodlí však stejně jako jindy v životě zaplatíš, že to proti již průměrně namazané lyži stoupacími vosky pojede hůř. Pojedeš s výše popsaným pohodlím ale na úrovni toho, kdo špatně podmazal a drhne. Máš však klid a čisté ruce. Lyže s pásy jsem vrátil a od této zimy zase velmi šťastně mažu. I když v neděli to bylo v Jizerkách s teplotou kolem nuly a sněžením a místy vymydlenými stopami a jinde jen slabě projetými tragédie. Lidé se skinem zase namrzali. Pouze skateři byli vysmátí.

18.01.2019 11:06:04 #12 

martin108

Ahoj, poznámka k ceně – taky nemám radost, že jsou lyže rok od roku dražší, ale dobré lyže od jiných značek stojí i víc než 10 tisíc… Podle popisu jsi zkušený běžkař s dobrou technikou, proto jsi měl zvolit tvrdší skiny – to je můj dojem. Ano, při určitých podmíkách skin drhne víc, ale nikdy se mi nestalo, že by mi ujížděly děti. S namrzáním jsem se setkal jen málo a na místě, kde už „chlupy“ chybí, sníh namrzal na podkladní látku. Ale strhnout šel lehce, líp než ze špatného vosku. Proti namrzání existují nějaké spreje a vodičky, mě prozatím stačí teplou žehličkou s roztaveným parafínem lehce přes mohér přejet a pak lehce přejet kartáčem. Tímto nechci Sporten doporučovat, ale podle mě dělají lyže srovnatelné s ostatními značkami, každému ale sedí něco jiného.

19.01.2019 17:32:51 #13 

kat.zak žena

>> #10, martin108, 16. 01. 2019 13:00:24

Moje staré lyže už byly 20 let staré, hodně jetá skluznice a dlouhé 210 cm. Takže ty nové byla dost změna. Zkoušela jsem je v ideálních sněhových podmínkách ve stopě vyjeté lidmi. Jsem zvyklá jezdit upravenou stopou i si ji šlapat sama. Jak popisujete tu techniku se zatěžováním vždy jedné lyže, tak to věřím, že je zakopaný pes. Snažila jsem se na těch nových lyžích o lepší styl a jinou rovnováhu, než jak jsem zvyklá a chvílemi byl znát rozdíl. Jen je problém, že jsem od mala zvyklá lyžovat nějak a teď to změnit nebude úplně lehké :-)

20.01.2019 19:31:46 #14 

hanka2011

>> #13, kat.zak, 19. 01. 2019 17:32:51

Můj problém bude ještě navíc asi jinde – jsem zvyklá „rvát“ to hodně rukama, čímž se asi dál nadlehčuju… Jinak to vidím úplně stejně – jsem zvyklá nějak lyžovat a učit se to jinak nebude jednoduché. No uvidíme, přinejhorším prostě namažu i ten pás :-) a za rok půjdou…

22.01.2019 21:29:24 #15 

Sim70 žena

Loni jsem si koupila nove běžky Sporten Perun W s protismykem.Velké zklamání a velká dřina do kopce.Pak uz jsem si je musela i namazat.Nechala jsem si je tedy přeměřit a výsledk?Tvrdá běžka a musela bych mít tak o deset kilo více abych si zajezdila.Ale podle tabulky a odborníků v Helia je vše v pořádku.Nav­štívila jsem prodejnu v Novém Městě na Moravě a tam mi dopručili opět stejný typ lyží až jsem jim vylíčila svúj problém paní mi poradila ať je reklamuji že stejně to skončí u nich.Reklamaci mi stejně neuznali že vše odpovídá tabulce a že jsem vlastně jediná kdo si na tohle stěžuje.Tak jsem jim ještě taky napsala a odpověď žádná.Takže v tomhle případě se lyže prostě nepovedla.Hanko můzu tě poprosit pak o vyjadření ze Sportenu? Protože tyhle jsem prodala tak bych si chtěla koupit nové.Je lepší šupina nebo skin?

24.01.2019 20:56:05 #16 

hanka2011

Dneska jsem vyzkoušela běžky podruhé – z Ramzové na Smrk, na Paprsek, malý Schengen a zpátky. Ty běžky jsou prostě k ničemu. I když jsem se pekelně soustředila na to, abych stála jen na jedné lyži, byla předkloněná dopředu a na špičce – příšerně to podkluzovalo, i po rovině. Podmínky ideální, celý den cca –7, sníh luxusní, stopa rolbou plus od noci prašan. Navíc to příšerně klouzalo i ve stromečku, což jsem u starých lyží nezažila (tohle má mít nějakou speciální hranu, ale asi na to mám zase špatnou techniku :-)). Nakonec jsem namazala pod a nad pásem, což docela pomohlo, ale pak to zase nejelo z kopce. Navíc mám pocit, že to z kopce jakoby zadrhávaně dře. Takže znovu velké velké zklamání. Kamarád na pásy sahal a říkal, že on měl pásy úplně jiné, že byly drsnější. Toto je nějaká syntetika. Takže asi taky nejsou pásy jako pásy. Koncem února jedu ještě na 3-denní běžkařský kurz s Alpinou, uvidím, co mi řeknou případně poradí, ale momentálně za mě: návrat k obyčejným běžkám… (vyjádření Sportenu pak pošlu, ještě počkám na ten kurz a napíšu znovu)

01.02.2019 09:54:35 #17 

tomas.plachky

Ahojte, o víkendu jsem zkoušel Perun Pro se skinem. Byl jsem na běžkách tak nějak po druhé v životě. V půjčovně mi říkal, že na ně je třeba dynamicky. Peruny jsou tvrdší oproti jiným skinům, proto jsou výrazně kratší na příslušnou váhu. Měl jsem délku ještě o kategorii výš 182 je pro váhu od 80kg já mám 73Kg. Chvíli jsem se seznamoval. Ale ve stopě při prošlápnutí opravdu držely jak přibité. Po pár okruzích jsem už valil, nemám moc s čím porovnávat, ale neměl jsem pocit, že by nějak drhly. Naopak, když jsem zkoušel skaty od bráchy tak ty nejely tak dobře jak ty Peruny. Pro mě první dojem super. Problém vidím spíš v technice, je třeba opravdu běžet dynamicky a našlapávat celou vahou.

01.02.2019 14:24:38 #18 

martin108

>> #13, kat.zak, 19. 01. 2019 17:32:51

Můj názor je, že vase staré lyže měly neudržovanou skluznici, která byla už tak „chlupatá“, že stoupala i bez stoupacího vosku – jako pásy na skialpech. Techniku je dobré cvičit, třeba na rovině bez použití holí, tj. odraz pouze nohou.

01.02.2019 14:30:35 #19 

martin108

>> #15, Sim70, 22. 01. 2019 21:29:24

Tvrdost lyže je dobré změřit pokaždé, v nouzi i tzv. papírkovou metodou. Pokud jste změřili, že je lyže podstatně tvrdší než je udáváno, určitě reklamujte a vyměňte za měkčí.

01.02.2019 14:49:33 #20 

martin108

>> #17, tomas.plachky, 01. 02. 2019 09:54:35

Rád bych ty vaše proklaté lyže viděl. Změřte tvrdost, klidně papírkovou metodou. Pokud jsou tvrdé, vyměňte za měkčí. Každopádně kvalita mohéru je úměrná ceně lyže – na levné lyže (Perun) výrobce nedá nejkvalitnější mohér. A méně kvalitní mohér více drhne a lépe stoupe, tak to méně vyspělí běžkaři vyžadují. A trénujte techniku, třeba na rovině odraz pouze z nohou, bez použití holí. Ostatně, na youtube lze najít spoustu videí, jak procvičovat techniku. Nebo se nechte od někoho natočit a pak si video posťte, bývá to velmi poučné.

04.02.2019 09:05:55 #21 

tomas.plachky

>> #20, martin108, 01. 02. 2019 14:49:33

Asi jste mě nepochopil. Já si na ty lyže nestěžoval, právě naopak. S odrazem jsem neměl problém ani na rovince ani v kopci. A na rovince i krásně jely. Po sezóně si některé z lyží Perun, Atomic pro C1 nebo Salomon Aero 7 koupím. Hádám budou nějaké výprodeje. :-D Tady do těch térénů tady v okolí beskyd je i větší šířka běžek spíš plus. Udržovaných strojových stop tady člověk zase tolik nenajde.

04.02.2019 23:27:05 #22 

martin108

>> #21, tomas.plachky, 04. 02. 2019 09:05:55

Ajaj, můj příspěvek měl být reakcí na hanku…

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

20.02.2019

Soutěžte na BEZKY.net o trika a kalhotky Sensor Merino Air

Na zimních webech SNOW.cz a BEZKY.net můžete soutěž...
19.02.2019

Jesenická 24hodinovka na běžkách již po dvanácté

Pro zájemce z řad amatérských běžkařů je připraven ...
17.02.2019

Psychika sportovce

Není žádným tajemstvím, ...
14.02.2019

Kde jsou upravené stopy?

Kam vyrazit na běžky?
12.02.2019

Doping 21. století

Jaký je vztah mezi výkonností a koncentrace...
07.02.2019

Kam za sněhem?

Kde upravují stopy?

Diskuze o běžkách

Vassalopet 2019 nabídka startovního místa

| včera 10:46:09 od d.effenberk

Jaké běžky zvolit

| 19.02.2019 16:24:51 od Petr Havelka - SNOW

FISCHER ZERO+ - zkušenosti?

| 14.02.2019 22:24:25 od Bacour

Bieg Piastow - koupím číslo

| 14.02.2019 08:03:11 od lucian