No wax - lyže se šupinami a skin lyže [článek] - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - Běžky.net

No wax - lyže se šupinami a skin lyže [článek]

29.08.2018 17:37:32 #1 

Tom Řepík

Sportovci, dejte šanci vrčákům! Víte, jaký je největší deficit dnešních „šupináčů“, tedy běžeckých lyží s protiskluzem? Nedostává se jim žádný respekt!
Odkaz na článek

18.01.2019 15:04:36 #2 

filip89

To je tak, kdyz vyjedes v podminkach naprosto idealnich pro supiny. Teplota okolo nuly, obcas plus, obcas minus a pada lepivy snih. V takovych podminkach nenamaze skoro nikdo. Zrovna tenhle vikend se mi to stalo, dole +1 namazu fialovy, klouzal, tak dam na to vrstvu cerveneho a je to v pohode, vyjedu na kopec, zacne snezit a lepit a bylo po srande. Setrit sterkou, co se da a namazat znovu.

Jenze pouzij supiny na lehce namrzlem povrchu nebo starsim snehu a mas po srande. Do kopce ti to bude klouzat, z kopce a na rovince ti to zase nepojede. Navic ten posledni typ, co jsem zkousel, tak mel nahodne „zaseky“ v doprednem smeru, coz bylo jeste horsi nez blbe namazane lyze, nebyly sice moje, ale delo se to i tomu, kdo si je na svoji vahu pujcil v pujcovne – zacatecnik. Tady bych sice vinil pujcovnu, ale nepredvidatelny zasek je presne to, co nechces. Supiny se tvari a prodavaji jako univerzalni bezky do kazdeho pocasi, ale jsou to prave obycejne bezky, ktere jsou univerzalni – daji se namazat na jakoukoliv situaci. Jestli koupit supiny nebo ne, bych shrnul jednoduse: Trapis se s normalnimi lyzemi vzdycky ? Tak si porid supiny, nebudes se trapit aspon pri novem snehu. Jestli chces bruslit, tak za prve jsou pro tebe supiny zbytecne a za druhe nejspis si pokrocily a mazat taky umis. Jeste jedna situace me napada, kdy jsou supiny vyhoda → zmena prostredi, jedes v upravene stope, pak prejedes nekam do prasanu, atd. Ne vzdy se s tim da pocitat, kdyz mazes vosk a ocekavas upravenou stopu a ona nikde.

A cele to rikam z pohledu rekreacniho bezkare, ktery si v zime parkrat vyjede, tim padem by pro nej bezudrzbove bezky se supinami mely byt jasna volba – nejsou. A to je prave ten paradox supin, marketingove jsou urcene pro zacatecniky a obcasne bezkare, ale za sebe muzu rict, ze kdyz jezdis parkrat do roka, tak si to chces uzit, i kdybys mel 2h mazat, ne se celou dobu trapit a prizpusobovat se bezkam. Naopak by mely byt pro zkusene lyzare do podminek, ktere popisujes v clanku – teplota okolo „kladne“ nuly s novym snehem. A to rikam s vedomim, ze supiny se neskutecne pohnuly dopredu a to doslova, na prvnich supinach, co jsem stal, tak ty se poradne nedokazaly rozjet. Dokazu si ale predstavit, ze „tuleni pasy“ pro bezky mohou fungovat lepe – vyzkousim, jestli budu mit moznost.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

31.07.2020

Přechod Hrubého Jeseníku za jeden den - itinerář pro váhající

Upozornění pro čtenáře: tento článek je určený spíš...
29.06.2020

Testování kol zdarma v Decathlonu - vyzkoušeno, funguje to (a skvěle)

Tento článek rozhodně nevznikl proto, že by mi Deca...
10.06.2020

Den D Jirky Magála aneb Co má společného Jirka Magál a Martin Johnsrud Sundby?

Je rok 2010. 24. únor. Probíhají ZOH ve Vancouveru....
02.06.2020

V hlavní roli fluor: proč a co bude dál?

FIS od sezóny 2020/2021 zakázala používání fluoru, ...
01.06.2020

Trénink pražského běžkaře: MTB trail z Prahy do okolí Jílového téměř bez asfaltu

Vltavská navigace je rájem běžkařů, kteří trénují n...

Diskuze o běžkách

Jakou bundu ??

| 24.07.2020 21:03:34 od Tomáš Kocanda

Tratě pro skate kolce na dovolenou

| 16.07.2020 18:34:13 od Petr Havelka - SNOW

Výběr lyží

| 15.04.2020 22:08:20 od Antonín Loch

Oprava běžkařských bot - prasklá osa

| 12.04.2020 12:20:06 od pedros

Koupit no wax lyže nebo zůstat u mazacích?

| 03.04.2020 12:45:10 od Tomáš Kocanda
Facebook