Puchýře na patách - nové ponožky, boty? - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - Běžky.net

Puchýře na patách - nové ponožky, boty?

16.01.2019 11:58:45 #1 

Odjinud

Zdar,

jsem v zoufalé situaci – při každém běžkování se mi na patách dělají velké puchýře. Jsou na vnitřní straně pat, stačí na ně pár km, vlastně už začínám cítit jak to nabíhá po pár set metrech chůze od parkoviště do stopy.

Boty mám Madschus CT 100: https://www.primesport.cz/…590010216949 popisované jako turistické boty na klasiku. To odpovídá mému stylu :-) – plazení se na šupináčích.

Ponožky mám obyč. středně tlusté, rádoby sportovní, Slazenger, za pár korun.

Už jsem to konzultoval na fóru o sjezdovém lyžování (běžkovat jsem začal nedávno, na „stará kolena“, tak jsem spíš tam). Bylo mi doporučeno a.) jiné ponožky; b) olepit místa vzniku puchýřů preventivně leukoplastí; c.) změnit styl jízdy – neumím to, jsem tlustej a šlapu to jak zelí do bečky :-); no a d.) zeptat se tady :-)

Tak se tedy ptám, co s tím… Preferuji dát botám ještě šanci, tj. koupit nové fusky – jaké? a provést to olepení. Pokud by se nezadařilo, došlo by na plán B, tj. nové boty, kde ale vidím riziko, že se bude situace opakovat… Jo, ještě jsem slyšel radu dát do boty v oblasti paty kus měkkého molitanu, asi velikosti menší houbičky na nádobí. Kravina, ne?

Předem díky za Vaše rady!

16.01.2019 12:27:42 #2 

Odjinud

16.01.2019 13:49:54 #3 

martin108

>> #1, Odjinud, 16. 01. 2019 11:58:45

Pokud už po pár metrech cítíš, že něco není v pořádku – co se v botě děje, že ti to vadí? Je evidentní, že ti noha v botě nesedí. Sedí ti bota pevně okolo paty? Máš utažené šněrování přes nárt tak, že noha nejezdí ani do boku, ani dopředu/dozadu? Máš správnou velikost? Cítíš problem i při obyčejné chůzi, nebo až chůzi na lyžích? Co s tím? Poslechni nohy a přemýšlej, co ti říkají. Příčinou puchýřů je, že noha se v botě hýbe, pak je otázka proč. To je primární příčina, ponožky to samozřejmě dokážou umocnit – tlustá neelastická bavlněná ponožka a volná bota je velmi „krvavá“ kombinace. Na běžkách víc než jinde začne být v botě vlhko, to se ponožka ráda shrnuje, bavlna navíc vlhko úplně přitahuje. Takže ponožku raději tenší, elastickou, která nohu obepne a vlhkost odvede od kůže. Olepení pomůže jako ochrana, hlavně než se kůže v místě puchýře nezregeneruje, ale příčinu neodstraní. Změnit styl – těžko říct, když jsem tě neviděl, ale jestli „šmajdáš“ dovnitř, tak to taky není dobře. V zásadě je běžkování chůze, jen je těžiště víc nad špičkou odrazové nohy. Pokud přejdeš z chůze do běhu, je odraz dynamičtější a po odrazu následuje skluz na neodrazové=přední noze, těžiště je opět nejlépe nad špičkou. Jestli máš patu v botě volně, pak větší polstrování v botě by snad pomohlo, jen nevím, jestli postačí kousek molitanu do boty. Skol!

16.01.2019 16:07:24 #4 

Odjinud

Bota sedi docela dobre, nikde netlaci, ani se nezda velka. Je to vel. 43, coz mam i normalne na polobotky, tenisky atd. Max. muze byt trochu volna v pripade tenkych ponozek, ale ty nenosivam. Do boku se ani nehne.

Minule jsme sli cca 500m lehce do kopce po silnici a ano, uz se to tam drelo.

S uthovanim jsem hodne laboroval, ale zadna varianta (fest, normal, volne) nepomohla.

Co jsem jeste ted prohmataval botu uvntir okolo paty, tak bota ma takovy tvar, ze dole, u stélky, je v oblasti paty prakticky bez nejakeho polstrovani. To zacina az cca 3–4 cm nad stelkou a tvori takovy jakoby venec do pulkruhu vedouciho az nahoru. Tj. spodek je sirsi a vrsek uzsi a je tam takovy prechod. No a ten prechod je uz cely rozdrbany, takze se tam ta pata asi tre, jak se trochu zveda nahoru a dolu… to bude asi jadro problemu…

13.10.2019 13:23:38 #5 

rakvarka žena

Zkus koupit v lékárně OMNIFIX a prelepit preventivně patu. Pomohlo mi to od puchyru (doslova vykouslych a krvavých pat). OMNIFIX je prodyšný, takže se noha pod ním nepoti

27.11.2019 14:45:01 #6 

adelaide204

>> #1, Odjinud, 16. 01. 2019 11:58:45

Ahoj, puchýře, to je věčný boj…jak se udělají a chcete lyžovat, těžko se hojí. Mám vyzkoušené, že je dobré přidat (nebo ubrat) vložku navíc, tím se dostane noha do jiné pozice a tolik v botě „nekloktá“. Samozřejmě ponožky jsou také důležité, nesmí být v inkriminovaném místě švy a nesmí být z „klouzavého umělého materiálu“. Někdy jsou lepší bavlněné, které se na noze „nepohnou“. A navíc je dobré puchýř hned propíchnout jehlou, nechat vyschnout, namazat vazelínou či kalciovou mastí, lépe se hojí…

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

09.12.2019

Fischer Speedmax 3D

Stará zkušenostní moudrost nám lidem připomíná, že ...
06.12.2019

No wax - lyže se šupinami a skin lyže

Víte, jaký je největší d...
05.12.2019

Kam na běžky

Mnoho běžkařských nadšenců má již svá prkýnka v poh...
01.12.2019

Óda na Lysou horu aneb najdi si svou výzvu

Beskydy. Podle mého subj...
29.11.2019

Lyžařská klišé

Známe to všichni, pro zj...

Diskuze o běžkách

Běžky pro začátečníka

| 08.12.2019 17:09:06 od Marxx

Jizerská 25km startovné

| 07.12.2019 17:17:52 od ERH

Výběr běžek pro syna 19 let