Prokluzovani běžek skin - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - Běžky.net

Prokluzovani běžek skin

27.01.2019 15:29:13 #1 

honzabernard8

Ahoj/dobrý den, Mam takový problem pred 2 týdny jsme si koupil Fischer twin skin,cili bezky s moherovymi pasy, délka lyží je 194cm (na stitku bylo 60–76kg,mam 67/175cm) tvrdost uni.Hrozne prokluzujou a to převážně do kopce,neda se s nima vůbec jezdit,z kopce jedou skvěle na rovince zaky,ale klouzou a do kopce děs běs Jsem začátečník(skiny jsem chtel kvuli podpore pri stoupání a take jednoduchosti a nutnosti nemazat. Poradi prosim někdo co s tim? (Napadlo me jestli nejsou moc dlouhy,zkousel jsem dat papir pod lyži stoupnout na ni a papir držel takže nemám problem je prošlapnout! Děkuji.

28.01.2019 21:22:02 #3 

midgetspinner

Záleží na kombinaci tvrdosti lyže, typu sněhu, kvalitě stopy a technice. Mně medium/stiff krásně drží ve vymrzlé stopě, hůře na čerstvém prašanu (ale nepromažu). Váhově to vypadá dobře, test s papírem také.

29.01.2019 21:04:41 #4 

Aldaxx

>> #1, honzabernard8, 27. 01. 2019 15:29:13

Podle mne to je hlavně technikou běhu. Já posledních minimálně 10 let jen bruslil, teď před Vánoci koupil po 15-ti letech klasičky skin od rossignolu. Při první jízdě jsem byl taky na začátku dost rozčarovaný, protože to navíc bylo hned do kopce, lezl jsem stromečkem. Postupně jsem na to přišel a byl nakonec spokojený. Každý sklon vyžaduje trochu jinou techniku. Chce to zkoušet,koukat na ostatní, na videa nebo jít na nějaký kurz. Do většího kopce je třeba na nich víc frekvečněji „hopsat“. Na skate jsem byl na víkend na kurzu nordicacademy.cz a to mi dost pomohlo. Teď už není čas, ale alespoň o nějaké jedné lekci přemýšlím i na klasiku. Zkus jet na rovině bez holí, jestli Ti půjde se odrazit a tak to také pilovat.

31.01.2019 14:37:44 #5 

honzabernard8

Diky moc za rady,co jsem se ptal ostatních lidi tak si taky mysli ze je to technikou, ale měl jsem půjčené 188 salomony se skinem a ty byly super,tam to fungovalo tak jak má! Tak nevím zksuím ty salomony, na technice určitě zapracuju, zkusím nejlepe nějaky ten kemp na zacatek.

01.02.2019 14:14:32 #6 

martin108

Určitě není skin jako skin, každá lyže se chová jinak. Každopádně je dobré lyže kupovat někde, kde se dá tvrdost změřit. Papírková metoda je taky dobra – když zatížím plnou vahou jednu lyži, s papírem nelze hýbat, pokud ji zatížím polovinou váhy (ekvivalent jízdy z kopce nebo soupaž), s papírem pod lyží lze hýbat – v tomto rozsahu se maze stoupací vosk, nebo je tam skin.

07.02.2019 20:30:40 #7 

Kiru

Mám Atomic Redster C9 Skintec 202 med a taky mi trochu podkluzují. Určitě je to technikou společně s tvrdostí lyže. Mám 70 kg a lyže mám na váhu 75–85 kg, takže by na mě měly být trochu tvrdší – určitě to chce lyže vyzkoušet. Když jsem lyže zkoušel v obchodě papírkovým testem, tak bylo vidět, že bych je mohl mít. Klasiku jsem několik let zpět šidil a vyjel klasicky tak jednou dvakrát za rok, zbytek jsem odjezdil bruslením a soupaží. Letos jsem si koupil nové skin lyže na klasiku, abych nemusel soupažit v pomalých a měkkých podmínkách, což bylo vždycky na zlost a zpětně musím říct, že to bylo i neefektivní. Trefit mázu bylo na zlost ještě víc – měnící se sněhové podmínky, zkoušení jestli to drží zatímco ostatní v mrazu čekají atd. Poprvé jsem byl na sněhu trochu rozčarován, přišlo mi, že lyže nedrží tolik, kolik jsem od nich očekával. Na druhou stranu vyložený průser to nebyl, připomínalo mi to situaci, kdy jsem solidně namazal stoupacím voskem nebo klistrem. Jak jsem na lyžích byl víckrát a zlepšoval se v technice, postupně mi připadalo že lyže drží víc a víc a i poměrně svižně jedou – řekl bych srovnatelně jako se stoupacím voskem (možná i lépe). Drhnutí skinu o sníh je oproti vosku více předvídatelné a není nijak nepříjemné. Když je hezká rovná stopa, drhnutí skoro nepozoruji. Pokud byla stopa hladší, lyže držely při odrazu méně, jinak držely solidně, někdy lépe, někdy hůře. Zatím jsem je nezkoušel na hodně ledovaté stopě, ale jinak jsem si je oblíbil. Na ledu se ale stejně jezdí hlavně soupaží. Jsou pro mě vynikajícím kompromisem mezi odrazem a skluzem bez toho, aby se člověk otravoval mazáním v náročných podmínkách. Pokud je kopec hodně prudký, ale krátký, dá se pěkně vyběhnout klaebostylem a drží to hodně. Moc bych se neohlížel na váhový rozsah, spíš bych tvrdost lyží vyzkoušel s ohledem na sílu a techniku jezdce. Moje lyže si jednou půjčil i brácha, který má o 3–5 kg méně a lyže mu ten den skoro nepodkluzovaly. Za sebe bych se je nebál vytáhnout i na nějaký závod, i když závody nejezdím (pro představu: na vyjížďkách jezdím tempem okolo 4 min/km v závislosti na typu sněhu a profilu a za sezónu najedu okolo 1000 km). Takže moje rada zní: vybrat lyže na sebe a pokud trochu podkluzují, je to normální nebo to časem třeba doženete technikou.

13.02.2019 12:21:01 #8 

IvanM muž

>> #1, honzabernard8, 27. 01. 2019 15:29:13

Pokud to jde, tak zkus posunout vázání dopředu o 1–2 cm.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

19.02.2019

Jesenická 24hodinovka na běžkách již po dvanácté

Pro zájemce z řad amatérských běžkařů je připraven ...
03.01.2019

Které hory o víkendu navštívit?

Rok 2019 si na nás nachystal pěknou sněhovou nadílk...
22.09.2018

Jak se překonávají rekordy v Guinnessově knize?

Three-two-one-go! A je odstartováno. Je 12. dubna 2...
02.09.2018

Kdy vyhrát Vasův běh?

Věk vrcholné výkonnosti je období závodní kariéry s...
25.06.2018

China Vasaloppet

O účasti na exotickém čínském Vasově běhu jsem uvaž...
28.02.2018

Specializace na dálkové běhy. Ano či ne?

Dříve si na dálkové běhy na lyžích „odskočili“ závo...

Diskuze o běžkách

Hole na bruslení a soupaž

| 25.03.2019 14:20:26 od Kiru

Odkládání běžek před budovami

| 10.03.2019 18:30:34 od martin.jakoubek

Záměna běžek

| 31.01.2019 16:27:49 od pechfógl

Finsko s detmi

| 27.01.2019 10:35:08 od j.kurajdova
Facebook