Výběr běžeckých lyží - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - Běžky.net

Výběr běžeckých lyží

02.11.2019 12:34:08 #1 

vilimek.ondra

Ahoj,

mám doma běžky Atomic Pro combi 11/12 a rád bych si je časem doplnil o další pár.

Jezdím spíše rekreačně, jednou za rok závody, jako SPŽ, bez příliš vysokých ambicí na umístění. :-) Dle podmínek buď namažu, nebo bruslím.

Chtěl bych se prosím zeptat, jestli by bylo lepší doplnit kombíky o klasičky, nebo o skejty? Tzn jaké máte zkušenosti, jestli je lepší kombíky používat na skejt než na klasiku, nebo naopak? Případně jestli by někdo neměl prosím nějaký konkrétní typ?

Boty bych si nechal zatím univerzální, časem případně dokoupil.

Díky moc!

02.11.2019 21:21:09 #2 

RH

Ahoj .. ja bych vzal skaty .. + potrebujes i delsi hulky a idealne i ty kotnickove boty (ktere teda pak zkus dokoupit pozdeji) kazdopadne skaty na klasiku nepouzijes, protoze se nemazou stoupacim voskem takze se pak nemas z ceho odrazit ! R.

04.11.2019 20:10:45 #3 

vilimek.ondra

Někde jsem slyšel, že je lepší využít kombíky na skejt než naopak, nevím, co je na tom pravdy. Každopádně díky moc za zprávu! Hůlky a boty jsou samozřejmost.

10.11.2019 11:09:41 #4 

Petr_L

Osobně bych to to udělal přesně naopak kombíky nechat na skate a koupit klasiky, jelikož dobrý odraz na klasiku je základ pro nezkažený den ve stopě.

14.11.2019 06:09:26 #5 

petrnuhl muž

Dobrý den. Chtěl bych poradit ve výběru běžek na klasiku.
Mám 182 cm ,85 kg ,48 r. středně výkonný zkušený běžkař ,bez závodních ambicí ,ale který si dá rád do těla , (na běžky chodím jednou týdně 20–30 km) Zatím se rozhodují se mezi těmi dvou modely. A nevím zda si mám vybrat mezi kratšími a tvrdšími a nebo delší a měkčí. Fischer TWIN SKIN PERFORMANCE STIFF Fischer TWIN SKIN PERFORMANCE MED Nebráním se ani jinému modelu, děkuji všem za komentář a nebi radu. Petr

27.11.2019 14:47:29 #6 

adelaide204

Ahoj, osobně bych radši doplnila skejtovkama. Kombíky, pokud se z nich odrazíš a nejsou moc tvrdé, tak bych nechala na klasiku ;-)

14.09.2020 09:21:07 #7 

EdwinCZ muž

Ahoj, zima se pomalu blíží takže zkusím oživit téma.

mám dotaz na kolektivní vědomí, dostal jsem fakt dobrou nabídku na Atomic Redster C7 Skintec 207 cm.

Dle štítku 102–114 kg

Já se váhově pohybuju kolem 97 kilo , měřím 185

Máte někdo zkušenost jak moc štítové parametry odpovídají realitě ? Zda raději nekoukat po měkčích…

Předem díky za všechny názory ;)

21.09.2020 16:39:10 #8 

Petr Havelka - SNOW muž

>> #7, EdwinCZ, 14. 09. 2020 09:21:07

Ahoj, popkud chceš mít jistotu, doporučil bych zajít do specializovaného obchodu, kde tyhle lyže mají, aby ti proměřili odrazovou komoru. Odhadovat od monitoru, zda jsou akorát, může,a taky nemusí vyjít.

Pokud lyžuješ sportovně (máš dynamický odraz), tak se můžeš držet poblíž spodní hranice hmotnostního rozsahu dané lyže. A já bych si tipnul, že by ti uvedné lyže i mohly sedět :-). Největší výhodou vhodně vybraných lyží s vložkou ze skiapového pásu je, že budeš mít dobrý skluz. Manželka si jednou půjčila lyže, u kterých byla u horní hranice rozsahu hmotností, odraz supr, ale skluz špatný.

Ale s tímto konkrétním modelem a délkou a tuhostí zkušenosti nemám…

Držím palce a jesli koupíš, tak prosím napiš, jak jsi se trefil. A můžeš i napsat recezni (https://bezky.net/recenze:-)

21.11.2020 10:40:51 #9 

martin108

>> #7, EdwinCZ, 14. 09. 2020 09:21:07

Dneska už jsou lyže v továrně proměřeny poměrně přesně. Samozřejmě si je ve vybavené prodejně můžeš pro jistotu nechat přeměřit na flextesteru.

Pohrát si s poměrem odraz/skluz můžeš, když na lyže dáš vázání, které jde na lyži posouvat. Pokud máš slušnou techniku, budou tyhle lyže pro tebe ok, dokonce bys mohl mít i tvrdší.

16.12.2020 11:21:08 #10 

Pavel71 muž

Ahoj, zkusím přiživit téma svým dotazem. Mám možnost za slušný peníz pořídit klasičky Madshus Hypersonic C3, ale matou mě varianty cold / wet. Pochopil jsem, že cold je strukturování skluznice pro studené sněhové podmínky, tudíž zde (zjednodušeně řečeno) uplatním tuhé vosky, zatímco wet bude na klistry? Nebo je i nějaké doporučení ohledně teploty?

21.12.2020 15:18:11 #11 

Petr Havelka - SNOW muž

>> #10, Pavel71, 16. 12. 2020 11:21:08

Co jsem pohochopil z webu https://madshus.com, tak varianta cold je vhodná pro teploty pod 0 °C, varianty warm (dříve nazýváno wet) jsou určeny pro „klistrové“ plusové podmínky a je u nich i trochu jinak řešena odrazová komora (kratší) a camber (klenutí), nebo také průběh tuhosti lyží (s ohledem na kratší odrazovou komoru).

Pokud jezdíte častěji při standardních mínusových podmínkách, volte cold.

22.12.2020 19:23:53 #12 

Pavel71 muž

>> #11, Petr Havelka – SNOW, 21. 12. 2020 15:18:11

Díky, Petře, jsem rád, že jsem to tak nechápal sám.

14.01.2021 22:26:41 #13 

jana_n žena

Hezký den, našel by si někdo chvilku a zkusil mi pomoct s výběrem?

Mám doma staré běžky ještě po mamce a letos uvažuji konečně o nových. Jsem velice rekreační lyžař. Vyrazím dvakrát/třikrát za sezonu prakticky jen za barák, kde je vyjetá stopa a jednou za rok na hory, ale žádné extrémy, průměrné tempo a potřebovala bych aby mi odpustily i horší techniku. :)

Běžky chci své, nechci si půjčovat. Počítám s tím, že by mi mohly sloužit zase delší dobu. Preferovala bych bez šupin, pročítala jsem informace a často se setkám s informací, že víc brzdí. S vosky si zkouším poradit i nyní (ačkoli mě to moc nebaví :).

Měřím 174 cm, vážím 62 kg.

Pokud byste byl někdo schopný mi doporučit konkrétní model a u něho i konkrétní délku, ať už ze svých zkušeností nebo znalostí, budu moc ráda. Za normálních okolností bych se vydala do obchodu, ale situaci tomu nyní moc nepřeje.

Děkuji a pěkný den. Jana

15.01.2021 15:23:17 #14 

Petr Havelka - SNOW muž

>> #13, janan, 14. 01. 2021 22:26:41

Hezký den, Jano.

Zkuste mrknout na článek https://bezky.net/…-mytus-anebo.

Řekl bych, že pro Vás by mohla být zajímavá varianta v lyžích s Nanogripem (Optigripem), to jsou lyže, které se nemažou na odraz, ale díky použitému materiálu skluznice fungují na odraz i skluz.
Já osobně s nimi bohužel nemám s, ale v severských zemích tyhle lyže prodávají ve velkém.

Pokud zůstanete u mazacích klasiček, většina výrobců udává rozsah hmotností, pro které jsou v konkrétní délce určeny. Volte kolem středu. Výhoda u „mazacích“ běžek na klasiku je, že si můžete mazací komoru zmenšit/zvětšit dle reálnýc zkušeností z terénu nebo dle toho, jak si necháte mazací komoru změřit (to můžete i následně, až obchody otevřou).

Více k výběru běžek a vhodné délky je také v článku https://bezky.net/…jejich-delku

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

21.01.2021

Po jarním počasí se v sobotu opět vrátí zima

Čtvrteční a páteční běžkování bylo a bude tak troch...
14.01.2021

Aktuálně: Pohádková zima je tu, na běžky se dá vyrazit téměř kdekoli a kamkoli

Máme za sebou 3 dny bohaté na sněhové srážky, které...
12.01.2021

Chimpanzee – čistě přírodní systém stravy, který předběhl dobu

Přívaly sněhu, které nás v posledních dnech zasypal...
10.01.2021

Jak se rodí závodní běžky?

Traduje se, že vyrábět běžky je těžší než vyrábět s...
10.01.2021

Kästle – nedobíháme ostatní, už jsme je doběhli…

…jen potřebujeme získat důvěru a ukázat se se špičk...
08.01.2021

Kam pro běžky Fischer Speedmax 3D ze Světového poháru? Do pražského HARFASPORTu

Letos bude o běžky rozhodně větší zájem než kdykoli...

Diskuze o běžkách

Zpuchrely plast na botě

| dnes 10:59:45 od y2j

Výběr běžek - atypická váha/výška

| 19.01.2021 13:16:55 od ujogrgapitic76

Výměna vázání

| 19.01.2021 12:26:33 od Petr Havelka - SNOW

Výběr dámských běžek (komplet)

| 18.01.2021 11:18:34 od Barbora.M.
Facebook